Jump to content
Dogomania

Witam - za trzy tygodnie pojawi się nowy domownik Akita Inu


efektywny1

Recommended Posts

Witam mam na imię Michał .
Do tej pory w swoim życiu posiadałem cztery pieski , trzy Rottweilery ( dwie suki i pies) oraz Cane Corso.
Mieszkam w czteropiętrowym bloku - obiecałem sobie kiedyś że już nie będę miał psa , ponieważ moje dotychczasowe pieski chorowały , i już nie chciałem później przeżywać ich odejścia .
Rok temu zainteresowałem się z czystej ciekawości rasą Akita , i bardzo mnie te pieski zaintrygowały , ze względu na swój wygląd uważam że są piękne , jak również ich charakter . Wiele o nich przeczytałem i stopniowo coraz bardziej myślałem aby kupić w przyszłości takiego psiaka . Długo się na to decydowałem , dodam również że spodziewamy się z żoną dziecka w tym roku , i zastanawiałem się czy to aby dobry moment aby teraz spełnić swoje marzenie i kupić takiego pieska . Zdecydowanie przeważyło to że moja żona będzie jeszcze długo siedzieć w domu i piesek nie będzie w domu sam kiedy ja będę "walczył" w pracy , nie chciałem takiej sytuacji że kupię szczeniaczka, który będzie w domu sam spędzał większość czasu. Znalazłem suczkę i za trzy tygodnie będę po nią jechał . Przeczytałem wiele postów odnośnie zakwaterowania Akity , wiadomą sprawą jest to że taki piesek lepiej czułby się mając dom i ogród ale nie każdy ma takie warunki.
Poczytałem że Akita może być w mieszkaniu , oczywiście są przeciwnicy i zwolennicy ale już zdecydowałem że suczka zamieszka z nami , mam nadzieje ze mając odpowiednią dzienną ilość ruchu nie będzie jej to aż tak bardzo przeszkadzać.
Chciałbym zaczerpnąć od was kilka istotnych informacji wiadomo że najlepiej pytać u źródła.
Czy ktoś z Warszawy może polecić mi "Psie przedszkole" do którego uczęszczał ze swoim pieskiem , i jakie były jego zalety ?
Jak Akity reagują na malutkie dzieci ? Tak jak wspominałem wcześniej sporo poczytałem ale czym więcej czytam tym mniej wiem , chodzi mi przede wszystkim o agresję . Do tej pory miałem psy uznawane za rasy agresywne i nie miałem z nimi najmniejszych problemów , no może troszkę miałem zabawy z Corso ale nie dotyczyło do tego że był agresywny , tylko momentami uparty jak osioł :) Czytając wiele tych postów że Akity są agresywne uważam że i z jamnika można zrobić wariata , ale najlepiej dowiedzieć się od was czyli właścicieli tych piesków .
Na jedzenie też sporo patrzyłem czy uważacie ze karma Purina Pro Plan Puppy będzie dobrym rozwiązaniem - czy może jest coś równie dobrego co moglibyście polecić
Ostatnie już pytanie bo nie chcę was zamęczyć , interesuje mnie najbardziej czy spuszczacie swoje pieski na spacerach ze smyczy - bo tyle się naczytałem o tym że pies może ucieć lub zacząć polować że już naprawdę nie wiem co myśleć.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi na pewno okażą się bardzo pomocne , no i przede wszystkim będe tutaj bardzo częstym gościem na Dogomani.
Pozdrawiam Michał

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='efektywny1']Witam mam na imię Michał .
Do tej pory w swoim życiu posiadałem cztery pieski , trzy Rottweilery ( dwie suki i pies) oraz Cane Corso.
Mieszkam w czteropiętrowym bloku - obiecałem sobie kiedyś że już nie będę miał psa , ponieważ moje dotychczasowe pieski chorowały , i już nie chciałem później przeżywać ich odejścia .
Rok temu zainteresowałem się z czystej ciekawości rasą Akita , i bardzo mnie te pieski zaintrygowały , ze względu na swój wygląd uważam że są piękne , jak również ich charakter . Wiele o nich przeczytałem i stopniowo coraz bardziej myślałem aby kupić w przyszłości takiego psiaka . Długo się na to decydowałem , dodam również że spodziewamy się z żoną dziecka w tym roku , i zastanawiałem się czy to aby dobry moment aby teraz spełnić swoje marzenie i kupić takiego pieska . Zdecydowanie przeważyło to że moja żona będzie jeszcze długo siedzieć w domu i piesek nie będzie w domu sam kiedy ja będę "walczył" w pracy , nie chciałem takiej sytuacji że kupię szczeniaczka, który będzie w domu sam spędzał większość czasu. Znalazłem suczkę i za trzy tygodnie będę po nią jechał . Przeczytałem wiele postów odnośnie zakwaterowania Akity , wiadomą sprawą jest to że taki piesek lepiej czułby się mając dom i ogród ale nie każdy ma takie warunki.
Poczytałem że Akita może być w mieszkaniu , oczywiście są przeciwnicy i zwolennicy ale już zdecydowałem że suczka zamieszka z nami , mam nadzieje ze mając odpowiednią dzienną ilość ruchu nie będzie jej to aż tak bardzo przeszkadzać.
Chciałbym zaczerpnąć od was kilka istotnych informacji wiadomo że najlepiej pytać u źródła.
Czy ktoś z Warszawy może polecić mi "Psie przedszkole" do którego uczęszczał ze swoim pieskiem , i jakie były jego zalety ?
Jak Akity reagują na malutkie dzieci ? Tak jak wspominałem wcześniej sporo poczytałem ale czym więcej czytam tym mniej wiem , chodzi mi przede wszystkim o agresję . Do tej pory miałem psy uznawane za rasy agresywne i nie miałem z nimi najmniejszych problemów , no może troszkę miałem zabawy z Corso ale nie dotyczyło do tego że był agresywny , tylko momentami uparty jak osioł :) Czytając wiele tych postów że Akity są agresywne uważam że i z jamnika można zrobić wariata , ale najlepiej dowiedzieć się od was czyli właścicieli tych piesków .
Na jedzenie też sporo patrzyłem czy uważacie ze karma Purina Pro Plan Puppy będzie dobrym rozwiązaniem - czy może jest coś równie dobrego co moglibyście polecić
Ostatnie już pytanie bo nie chcę was zamęczyć , interesuje mnie najbardziej czy spuszczacie swoje pieski na spacerach ze smyczy - bo tyle się naczytałem o tym że pies może ucieć lub zacząć polować że już naprawdę nie wiem co myśleć.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi na pewno okażą się bardzo pomocne , no i przede wszystkim będe tutaj bardzo częstym gościem na Dogomani.
Pozdrawiam Michał[/QUOTE]

Co do przedszkola to nie wiem ale jak w warszawie i na szkolenie to szkoła Baritus (chyba też mają przedszkole). Wykwalifikowana kadra znająca się na rzeczy.
Co do dzieci to u Ciebie będzie mniejszy problem bo suczkę będziesz wychowywał z dzieckiem. Ja mam psa 3 letniego a dzieci nie mam i pies nie ma zbytnio kontaktu z dzieciakami. Także zachowuję ostrożność (chociaż 1,5 roczny dzieciak przyczłapał do mojego psa na czterech i go tam klepał po łapach to Rasko nic nie zrobił a raczej się wycofał. Starszych natrętnych dzieciaków nie lubi i potrafi warknąć jak ktoś jest natarczywy.
Najlepiej dawać do jedzenia co hodowca dawał. Pro Plan jest ok sam tą karmą karmiłem mojego psa. Lecz moje psisko jest bardzo wybredne, w sumie było od małego. Teraz jest na surowym mięsie przez cały czas. Gotowana kurzyna, indyk, i surowa wieprzowina. Powiem tak: smakuje mu bardzo, lepiej wygląda ale kosztuje to masę kasy i jest upierdliwe w przyrządzaniu.
Ja swojego nie spuszczam bo by mi wszystkie samce wygryzł w okolicy. Ale są osoby które wychowają i wyszkolą swojego psa, że ten potrafi się zachować na mieście haha. Ja niestety przegapiłem ten okres i teraz mam co mam.
Nie wiem jak inni poświęcają czas na spacery ze swoimi Akitami. Ja mieszkam w bloku w Warszawie i pies jest na dworze minimum 3 razy dziennie po ok 1 - 1,5 godz. Czyli wychodzi min 4 godz dziennie. To jest masa czasu poświęcona psu. A i tak czasami pies nie chce wracać do domu bo nie ma jeszcze dość.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź Cysiek
Jeżeli mogę zapytać czemu polecasz akurat szkolenia w Baritus ? Uczęszczałeś do niej ze swoim psiakiem czy może ktoś z twoich znajomych że piszesz że jest tam dobra kadra ?
Wysłałem do nich maila z pytaniem o psie przedszkole - mają naprawdę bardzo fajne ceny w stosunku do konkurencji .
Jeżeli chodzi o dziecko - właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na suczkę że jest łatwiejsza w ułożeniu niż pies i ma trochę inny stosunek do dzieci jak to suka , lecz nie jest to pewnikiem bo wiadomo że suczki też są charakterne.
W naszej rodzinie jest kilka małych dzieci także suczka od początku będzie miała z nimi styczność .
Rozmawiałem przez chwilkę z hodowcą na temat jedzenia - obecnie pieski nie są karmione sztuczną karmą tylko naturalnym jedzonkiem , hodowca mi powiedział że można karmić psiaka i suchą i normalnie , w pierwszym okresie mimo wszystko będę chciał podawać suchą karmę , a później to zobaczymy jakoś jestem bardziej za gotowaniem - bardziej to do mnie przemawia .
To ciekawe że twój piesek nie ma dosyć po czterech godzinach spacerów bo również naczytałem się sporo o tym że Akity są leniuchami :)
Właśnie martwi mnie tylko to spuszczanie pieska ze smyczy ale czas pokaże jak to będzie po psim przedszkole będę chciał się jeszcze wybrać z małą na kurs Pt więc może tam nabierze pozytywnych nawyków.
Jeżeli chodzi o te karmy to zastanawiam się pomiędzy trzema a mianowicie - Purina Pro Plan Puppy , Royal Canin Maxi Junior lub Hill's Canine Puppy , patrzyłem również na karmę firmy White Wolf bo czytałem sporo poyztywnych opinii ale cena jest zaporowa więc zdecydowanie ta karma odpada.
Szkoda że jest tak mało informacji w internecie odnośnie Akity - ciekawe dlaczego jest tak mało info o tej pięknej rasie
Pozdrawiam Michał
[h=1][/h]

Link to comment
Share on other sites

moze nie polece równie dobrych karm ale moge polecić lepsze np Acane...tak jesli chodzi o skład...Royal to chyba z nich wszystkich najgorzej wypada...sama kiedys malucha karmiłam hillsem...teraz tylko Acana albo Orijen...ostatnio testujemy tez Purizon niby jako zastępstwo do obu wiec zobaczymy. Dobrze zeby małe na początku jadło to co w hodowli...nie am co mieszac dzieciakowi w brzuchu :)
na pewno szczeniak plus małe dziecko to podwójna robota, sama bym sie nie podjeła :) bo na cos zawsze bedzie brakowalo czasu...wiec powodzenia :)
blokiem sie nie przejmuj...nie miejsce sie liczy ale czas...psiaki w blokach mają czesto lepiej bo właściciel musi z nimi wyjsć na spacer dwa razy dziennie...a właściciele ogródków czesto to zaniedbują :)
co rozumiesz pzrez mało informacjo o rasie?
mysle właśnie, ze jest coraz wiecej...moze nic wiecej wymyslic nie mozna bo i po co...jak każdy pies ma pewne cechy charakteru, które tzreba wziąć pod uwagę ale nie ma sie też co zbytnio przejmowac i myśleć, ze w domu cos bardzo dziwnego sie pojawi bo to nadal bedzie pies :)
my wychodzimy tylko 2 razy dziennie...czasem jak sie coś godzinowo przesunie to jest jakieś siku na końcu jeszcze :) czasami godzina czasami pół...a bywa i 15 min jak pada bo psy z domu wyjsć nie chcą :P

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Kateczka za informację - poczytałem na temat tej karmy Acana i ma sporo pozytywnych komentarzy , poczytałem też o Royalu i faktycznie sporo osób piszę że za tą cenę ta karma niczym nie powala i jest przeciętna . Jeżeli chodzi o Orijen to karma nie na moją kieszeń strasznie droga , hodowca w wyprawce daje mi Royala ale w tym momencie maluchy są na naturalnym jedzonku warzywka + ryż.
Pisząc że jest mało informacji może bardziej myślałem o ilości tematów dla danej rasy książki o Akicie w żadnym sklepie też nie widziałem , a widziałem o innych rasach np :Owczarek Niemiecki .
Mam jeszcze pytanie odnośnie maluszka :
Czy lepiej na początku kupić mu regulowane szelki czy standardowo obrożę i smycz ?
Mieszkam na czwartym piętrze gdzie nie ma windy czy taki szczeniak od małego już może wchodzić i schodzić po schodach - czy na początku go znosić , kiedyś coś czytałem że u szczeniaków nie jest wskazane śmiganie po schodach bo ma jakiś negatywny wpływ na stawy czy jakoś tak , dokładnie nie pamiętam ale coś kojarzę że chyba nie za bardzo można tak robić
Prośba o informację
Pozdrawiam Michał

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że nie ma większej różnicy czy kupisz szelki czy obrożę ;) Natomiast wybór smyczy jest ważny. Dla szczeniaka, który dopiero uczy się grzecznego chodzenia na smyczy nie poleca się smyczy automatycznej. Pies prowadzony na takiej smyczy przyzwyczaja się do tego, że jest ona cały czas napięta i może to doprowadzić do ciągnięcia na spacerach w przyszłości. Zdarza się, że szczeniaki, które dopiero uczą się wychodzić na spacer gryzą smycz. W takim przypadku dobrze sprawdzi sie smycz łańcuszkowa. Warto wybrać dość grubą, bo cieńsze łatwo zerwać...

Co do chodzenia po schodach to szczenięta dużych ras lepiej znosić. Czwarte piętro to dość wysoko, a lepiej nie obciążać stawów psiaka.

Link to comment
Share on other sites

Czyli automatyczna będzie zła ? W automatycznej również jest blokada więc wydaje mi się ze możesz ją zblokować na odpowiednią długość , co do gryzienia to faktycznie moje psiaki jak były szczeniakami na samym początku lubiły ją podgryzać - ale nie trwało to jakoś bardzo długo :) A z tym znoszeniem ze schodów to uważasz że do jakiego wieku?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info - czyli smycz automatyczna nie będzie odpowiednia ? Przecież można ją zablokować i będzie spełniać swoje zadnie podobnie do takiej nie rozciąganej - fakt ze jak miałem kiedyś szczeniaki to lubiły ją podgryzać ale nie trawało to długo - myslałem nad smyczą automatyczną taśmową - Flexi . Paulina a do jakiego wieku takiego pieska powinno się znosić po schodach - od kiedy może sam zacząć śmigać ?

Link to comment
Share on other sites

Automatyczna jest ok, ale dopiero później ;) Do nauki lepsza jest zwykła. Blokada w automacie jej nie zastąpi, bo jednak przy rozwijaniu smyczy zwierzak czuje napięcie... A jak chcesz żeby miał więcej swobody dobrym rozwiązaniem będzie linka treningowa, tak 10-15 metrów ;)

A ze schodów znoś dopóki będziesz miał siłę :D Ogólnie to do nadmiernego wysiłku nie powinno się zmuszać psów do 18 miesiąca życia, ale rozmiar rocznej akity może być kłopotliwy przy znoszeniu ze schodów.. Myślę, że pół roku to takie minimum- mniej więcej wtedy pies osiąga wzrost dorosłego osobnika i już tylko nabiera masy. Zwłaszcza znoszenie na dół jest ważne, bo to właśnie schodzenie działa bardziej obciążająco na stawy niż wchodzenie na górę.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie o to mi chodzi Paulina żeby psiak miał trochę swobody ta tych spacerach , wytłumacz mi jeszcze o co chodzi z tym napięciem smyczy bo jakoś nie bardzo rozumiem - piszesz ze pies czuje że smycz jest napięta i dlatego w przyszłości może ciągnąć - a czemu tak się dzieje ? Dzięki za wyjaśnienie lubię wnikać :)
Ze schodami już wszystko jasne będę o tym pamiętał :)

Link to comment
Share on other sites

Smycz automatyczna uczy psa takiego myślenia :
"chcę iść dalej/glebiej -muszę pociągnąć taśmę/smycz" to później przekłada się na zwykłe smycze i pies ciągnie.
Napięta smycz u niektórych psów sprawia że są zdenerwowanie i czasem potrafią zaatakować innego psa bo mają małą przestrzeń.
Ja polecam (testowane na młodej suce huskiego która ciągnie bardzo mocno) smycze firmy amiplay.

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak: Wyobraź sobie dwie sytuacje.
Sytuacja I:
Szczeniak jest prowadzony na lince treningowej. Właściciel uczy psa grzecznego chodzenia bez ciągnięcia. Sam decyduje o tym na jaką długość rozwija linkę, robi to stopniowo, smycz cały czas jest luźna. Gdy właściciel chce mieć psa przy sobie, woła go, zwijając przy tym linkę. Efekt: Szczeniak rozumie, że nie musi ciągnąć smyczy, żeby przejść w miejsce które go interesuje, dodatkowo ćwiczy przychodzenie na zawołanie.
Sytuacja II:
Szczeniak prowadzony jest na smyczy automatycznej. Linka w takiej smyczy nie zwisa luźno, szczeniak musi trochę pociągnąć, żeby smycz się rozwijała i żeby mógł przejść w interesujące miejsce. Efekt: Szczeniak przyzwyczaja się do napiętej smyczy i do tego, że włożenie nawet minimalnej siły (bo dużej nie trzeba żeby rozwinąć smycz) w ciągnięcie smyczy przybliża dojście do celu. Dlatego też w przyszłości spróbuje tej "sztuczki" ze zwykłą smyczą, a że będzie miał wtedy więcej siły będzie ciągnął bardziej.

Wybór należy do Ciebie ;)

Link to comment
Share on other sites

Póki szczeniak nie nauczy się chodzić na smyczy a najlepiej do puki nie zakończy rozwoju lepiej nie zakładać mu szelek, mogą powodować deformacje klatki piersiowej i kręgosłupa gdy szczenie będzie ciągnęło, najlepsza byłaby szeroka obroża na co najmniej 3 kręgi szyjne. Nie polecam też flexi dla szczeniaka bo uczy się ciągnąć, poza tym flexi ma natychmiastową blokadę która powoduje szarpnięcia gdy psiak się rozpędzi. Nawet u dorosłej akity nie polecam flexi, mój załatwił już 3 w tym jedną do 60kg (waży 40kg) mimo, że zazwyczaj nie ciągnie, wystarczyło kilka pociągnięć za sarenkami abu z flexi zrobiła się zwykła smycz ;) Polecam linkę treningową, co do ceny to się nie zgodzę, linka 20zł- "porządne" (bo takie załatwił mój pies) flexi ok. 100zł.

Co do wchodzenia/schodzenia po schodach. Jeśli nie macie windy to trochę lipa. Natachacie się trochę.

Link to comment
Share on other sites

Sukóru dzięki za informację - no fakt troszkę lipa z tym że nie ma windy no ale też nie będe przesadzał z tym noszeniem jej , jak teraz bedzie malutka to troszkę ją ponoszę po schodach ale za jakieś 2 miesiące niech pomału już śmiga przynajmniej wchodzi do góry . Właśnie też zdecydowałem że na razie kupię obrożę - szelki może później jak będzie starsza .Ciekawe że te smycze Flexi tak padają a mają takie pozytywne komentarze w sieci .
Yuki - ciekawe te obroże z man mata i widać że bardzo solidne , o smyczy firmy amiplay mówisz automatycznej czy takiej zwykłej?
Napisz mi jeszcze jeśli możesz czemu obroża pół-zaciskowa i jaka jest różnica między taką a zaciskową ?
Z góry dzięki wam za wszelkie podpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='efektywny1']
Napisz mi jeszcze jeśli możesz czemu obroża pół-zaciskowa i jaka jest różnica między taką a zaciskową ?[/QUOTE]Jak sama nazwa wskazuje- półzaciskowa zaciska się jedynie po pewnego momentu, a zaciskowa tyle ile się da zacisnąć psią szyję. Z zaciskowymi obrożami/łańcuszkami trzeba uważać, bo źle założone nie będą się poluźniać gdy pies przestaje ciągnąć...

Link to comment
Share on other sites

Jak pies nasika w domu to ... ściera się siuśki i ignoruje psa. Żadne karcenie bo pies ci zacznie po kątach się załatwiać ze strachu przed tobą, a samo sikanie może się nasilić. Regularnie wyprowadzany pies i w odpowiednim czasie sam się nauczy załatwiać swoje potrzeby wyłącznie na zewnątrz.
Co do taszczenia psa po schodach - taszcz do puki dasz radę, to naprawdę ważne dla stawów żebyś później nie płakał że pies ma uszkodzone biodra i w wieku 3lat nie jest w stanie się poruszać.
Jeśli zaś chodzi o karmę to warto przynajmniej w pierwszym roku życia zainwestować w dobrą z górnej półki. Pamiętaj że to co zainwestujesz w jego młodym wieku będzie procentować w życiu dorosłym.

PS. Tak się zastanawiam, miałeś 4ry psy dość charakternych ras, a zadajesz pytania jak by to był pierwszy w życiu pies?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...