Jump to content
Dogomania

Proporcję jedzenia


Guest Parysek

Recommended Posts

Guest Parysek

Chciałem się zapytać o proporcję a raczej wagę mięsa. Wyczytałem i dowiedziałem się że jest to 10g na 1kg masy ciała psa a więc 200g mięsa + 200g wypełniaczy i 200g dodatków. To jest jasne więc dzienna porcja to 600g i to się równa 3% masy ciała Moich psów. Tutaj jest moje pytanie. Mam kilogram serc. Przed ugotowaniem ważą one 1kg a po ugotowaniu ok 500g. Czyli jeśli im gotuję to proporcję 200g liczyć po ugotowaniu już, czy przed ale raczej wydaje mi się że po ugotowaniu. Bo ugotowane 1kg serc wystarczy Moim 20 kilowym psom na 1 dzień. Nie jest to jakoś bardzo drogie bo kg serc we Fracu kosztuje 5.90zł ale pytam żeby być pewnym, czy dobrze im dawkuję porcje. Bo teraz policzyłem i jeśli licząc samo ugotowane mięso to wychodzi jakieś 180zł a do tego trzeba doliczyć jeszcze wypełniacze typu ryż, kasza, płatki owsiane/kukurydziane, makaron i dodatki typu: jabłko, marchewka, wszystko oprócz bulwiastych no to koszt jest spory w porównaniu z suchą karmą. Chcę też zapytać jak przygotowujecie jedzenie dla swoich psów, czy porcjujecie je ważąc czy bardziej na oko czy jak wkońcu? Ważone przed ugotowaniem czy po? bo znowu podczas gotowania serc ścina się białko i tracą serca na wadze a znowu ryż po ugotowaniu puchnie. ze 100g robi się 250g....?

Edited by Parysek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Ja, ty i 2 psy']Z mięsem sprawa jest bardziej skomplikowana, bo podczas obróbki termicznej traci wodę ale również tłuszcz. Jeśli gotowałeś serca długo, to "schudły" nie tylko o wodę, ale również o tłuszczyk, którego w serduszkach jest zwykle sporo.[/QUOTE]
Można ten tłuszcz odzyskać schładzając wywar w lodówce - tłuszcz skrzepnie na powierzchni i będzie łatwy do zebrania. Serca też łatwo udusić w piekarniku w niewielkiej ilości wody - zrobi się sos w sam raz do polania potrawy ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To ja skorzystam z okazji i podepne się do tematu :)

Mam prośbe do Was pomóżcie mi ustalić ile w końcu powinien dostawać dziennie domowego obiadu 9 miesięczny psiak ? Bo są różne wskazania a ja dalej nie wiem.
Troche już poczytałam i teraz co próbuje ustalić to ile gram obiadu powinien dostawać dziennie bo Pies apetyt ma ogromny na żarełko domowe więc nie moge na niego liczyć by sam sobie dawkował ;) a chciałabym być pewna przy karmieniu że otrzymuje właściwą ilość




1 opcja


Przygotowując pokarm w domu można kierować się ogólną zasadą - 1/3 mięsa, 1/3 ryżu, 1/3 warzyw. Przeciętnie podaje się 60 g takiej mieszanki na kilogram masy ciała.
Czyli idąc takim dawkowaniem codzienna porcja takiego obiadu dla Psa (13kg) to 780g


2 opcja


Dzienna dawka gotowanego jedzenia powinna wynosić ok 2-3% wagi psa (Pies waży 13kg)
W tym przypadku jego codzienna porcja byłaby 390g czyli prawie 2xmniej niż w pierwszej opcji.


3 opcja


I według zasady 1/1/1 (kurczak/ryż/marchewka) 25 gram mięsa na 1kg masy psa rosnącego i po 10 gram na kilogram psa -ryżu i warzyw
Czyli wyszłoby przy 13kg Mojego psa :
-325g mięsa,130g ryżu i 130g warzyw w sumie ok.585g pulpy dziennie. Je 3 x więc po 200g jeden posiłek.

4 opcja

Z tego wątku doczytalam : 10g na 1kg masy ciała psa z większością na mięsko przypuśćmy 25g więc u mojego psa powiela się opcja 3 czyli w sumie ok.585/3 posiłki dziennie,dobrze wyliczam i rozumuje ? Czyli mój 9 miesięczny buldog przy wadze 13 kg powinien otrzymywać około 600g dziennie ?

znalazłam różne opcje ale która najwłaściwsza bo każda z nich to inna ilość dziennego obiadu wychodzi już sama nie wiem. Pytałam na innym forum ale nie wiele się dowiedziałam więc szukam dalej.

Link to comment
Share on other sites

Opcja pierwsza jest dla psów dorosłych - i nawet dla nich osobiście uważam, że trochę za mało mięsa.
Opcja druga w ogóle odpada, bo nie dość, że dla dorosłych to w dodatku dotyczy diety BARF - dlatego wychodzi jej tak mało.
Moim zdaniem najprędzej opcja 3 i tożsama z nią co do objętości posiłku 4, choć sprawdzilabym dawkowanie białka dla rosnącego szczeniaka (białka, nie mięsa), bo to też jest istotne, nie tylko waga posiłku

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź.Za tydzien ide do weta to go dopytam ale póki co chce sama zorientowac się w temacie by nie być zielona :) a jeszcze dopytam bez zakładania nowego wątku- czy karmiąc psa przykładowo metodą z podanej opcjii 3 mozna podawać też twaróg? Ile w ogóle i jak często podaje sie biały ser by nie przesadzić? Jest jakieś dzienne zapotrzebowanie ? Znalazłam taką wskazówke : Szczeniętom od 20 dnia życia podawaj dziennie po łyżeczce twarogu, po ukończeniu 6 miesiąca – 50-100 g. Można dawac codziennie twaróg w takiej ilości np.do tej pulpy ryżowo mięsnej bo coś mam wątpliwości w tym temacie :crazyeye:a myślałam włączyć twaróg do diety mojego psa

Link to comment
Share on other sites

Generalnie jeśli chcesz karmić gotowanym to im bardziej urozmaicone będzie to jedzenie, tym lepiej. Szczególnie źródła białka zwierzęcego trzeba urozmaicać - różne gatunki mięs, podrobów, ryby, jajka. Co do twarogu są dwie szkoły - jedni dają traktując jak pełnoprawne źródło białka zwierzęcego, inni twierdzą że mleko i jego przetwory w ogóle nie powinny być jadane ani przez ludzi ani przez zwierzęta. Daj troszkę na początek i zobacz, jak pies reaguje, czy dobrze trawi itd. Codziennie bym nie dawała. Nie mieszałabym też z mięsem. Często czyta się, że ludzie podają psom twaróg zmieszany z żółtkiem i odrobiną oliwy lub miodu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Sposób na przygotowanie skorup jaj jako dodatku naturalnego wapnia w diecie psa. Po rozbiciu jaj dokładnie je umyć pod bierząca wodą zarówno z zewnątrz jak i od środka można spróbować zrolować palcami błonkę w srodku i ją usunąć ale nie jest to konieczne. Jeżeli jajka są ze sklepu należy wyłupać numer i wyrzucic skorupkę. Umyte skorupy wyozyc na tackę, talerz do wyschnięcia może tak schnąć kilka dni lub tygodni, przygotowana t ten sposób po dobrym wysuszeniu nie zepsuje się. Potem zmielic na pył w młynku do kawy lub utłuc w moździerzu, ma byc bardzo drobna mączka aby nie podrażniała jelit psa. Uwaga nie nalezy skorup wyprażac w piekarniku, zalewac wrzątkiem pozyskiwac z gotowanych jajek takie skorupy ulegaja denaturacji i wapń z nich nie jest wchłaniany przez psa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...