Jump to content
Dogomania

Co oprocz tych..


Wiza

Recommended Posts

Mam suke goldena no i chce jej zrobić hodowlanke co musze przejśc zrobić aby móc zatwierdzić ją jako suke hod oprócz tych 3 doksonałych po 15 mies. życia od roznych sędzow?
Wiem też ze dysplazia, ale trzeba mieć przebadaną przy zatwierdzaniu czy dopieor przy kryciu?

Pozd. Kiara i Ala

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']Wiem też ze dysplazia, ale trzeba mieć przebadaną przy zatwierdzaniu czy dopieor przy kryciu?

Pozd. Kiara i Ala[/quote]
Jeśli badanie jest obowiązkowe, czyli wpisane w regulamin hodowli rasy to nie zdobędziesz uprawnień jeśli nie będziesz miała wpisu w rodowodzie od uprawnionego weta, że suka jest zdrowa. Nie wiem jakie wartości dysplazji dopuszczają w goldkach do rozrodu, tego dowiesz się w oddziale zk w czasie dyżuru sekcji rasy. Najlepiej zrobisz jak pójdziesz do swojego oddziału Zk w dniu kiedy jest dyżur sekcji i o wszystko wypytasz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']Mam suke goldena no i chce jej zrobić hodowlanke co musze przejśc zrobić aby móc zatwierdzić ją jako suke hod oprócz tych 3 doksonałych po 15 mies. życia od roznych sędzow?
Wiem też ze dysplazia, ale trzeba mieć przebadaną przy zatwierdzaniu czy dopieor przy kryciu?

Pozd. Kiara i Ala[/quote]

Wiza, w moim wątku o reproduktorze, mówiłaś że tak ci się do szczeniaków nie śpieszy... A jeśli tam nie zaglądnęłaś, to powtórzę - myślisz że kopiuję obrazki ze stron hodowli psów.
A ja ich nie kopiuję z takich stron, tylko ściągam je ze stron z tapetami, czyli są to zdjęcia piesków ogólno dostępne.
Tyle chciałam Ci powiedzieć na ten temat, a na Twoje pytanie mówię:
Prześwietlenia w kierunku dysplazji stawów biodrowych i łokciowych wykonuje się gdy pies osiągnie 18 miesięcy, ale jeśli ktoś się spieszy:)
A tak najlepiej, to zrobić w wieku ok.dwóch lat.

Link to comment
Share on other sites

gdzie napisałam ze chce szczeniaki\?
chce kiarze zrobić hpodowlanke a nie od razu ją kryć..

iodrowych i łokciowych wykonuje się gdy pies osiągnie 18 miesięcy
wiem :lol:

Tylko psy i suki urodzone po 01.01.2007 maja miec badanie na dysplazje
wiem dostalismy karteczke

czyli nie trzeba nic więcej oprocz badań stawow biodrowych?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']Tylko psy i suki urodzone po [B]01.01.2007[/B] maja miec badanie na dysplazje biodrowa,ale odpowiedzialny hodowca przebadana takze to,co nie wymagane,wiec lokcie,serce i oczy rowniez.[/quote]
[B]Fiszowa[/B]- a nie aby po 1.01.[B]2006? [/B]
Źródło[B] - [/B][URL="http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=kom_zg"][B]http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=kom_zg[/B][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[B]GOLDEN RETRIEVER [/B]

[COLOR=#ffcc00]
[SIZE=2][/SIZE][SIZE=2][COLOR=red]CARDIAC przebadanych 12237 , anomalia 0.4%[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=red]ELBOW przebadanych 16763 ,anomalia 11.5%[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=red]HIPS przebadanych 113858 ,anomalia 20,1 %[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=red]PATELLA przebadanych 134 ,anomalia 6,0%[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=2][COLOR=red]THYROID przebadanych 1358, anomalia 7,8 %[/COLOR]

[/SIZE][/COLOR]
Pozwole sobie wkleic tabelkę ze statystyką badan goldenow w USA.Procentowo przedstawia ilosc psiakow chorych na schorzenia wymienione w tabelce.
Jesli jestes szanującym sie hodowcą i dbasz nie tylko o wygląd ,ale i o zdrowie szczeniaczkow ,ktore sprowadzisz na swiat to powinnas wykonac te badania.ZKwPL wymaga tylko przeswietlenia na dysplazje - dopuszczalne A,B,C z tym ,ze nie wolno łączyc ze sobą osobników u ktorych występuje C.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam dokładnie taki plan z moją chołotą ,ze przeswietlenia bedą robione przy jednej premedykacji...marzy mi sie jeszcze zeby zrobic baer test w tym czasie ,ale nie potrafie znalezc czy dr Nizanski bedzie miał gdzies wyjazd ze swoim aparatem ,bo z tego co wiem tylko na razie w PL we Wrocku sprzet do badan słuchu jest :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']gdzie napisałam ze chce szczeniaki\?
chce kiarze zrobić hpodowlanke a nie od razu ją kryć..

iodrowych i łokciowych wykonuje się gdy pies osiągnie 18 miesięcy
wiem :lol:

Tylko psy i suki urodzone po 01.01.2007 maja miec badanie na dysplazje
wiem dostalismy karteczke

czyli nie trzeba nic więcej oprocz badań stawow biodrowych?[/quote]

No, nie ważne.Ale stawy biodrowe i łokciowe na 100%, a oczy i serce też ważne.A poza tym - 01.01.2006r. :)

Link to comment
Share on other sites

Oczy na pewno bada dr.Garncarz z Warszawy i dr.Kiełbowicz z Wrocławia.
Dr.Garncarz dość często jeździ po Polsce,jeśli ktoś organizuje akcje badań - my korzystałyśmy dwukrotnie z akcji organizowanej w Krakowie.
Badania oczu nie są wpisywane do rodowodu.

Również w Krakowie była organizowana akcja badań genetycznych w kierunku prcd-PRA - próbki były wysyłane do laboratorium Laboklin w Niemczech.

Link to comment
Share on other sites

Baer test to test ktory wykrywa głuchote u psa .Najczesciej zapadają na głuchote psy białe ,kilka ras jest predyspomowanych ( białe bullteriery,dalmatynczyki etc) ,ale czytałam juz o głuchych grzywaczach ,dlatego chce zbadac.
Kazdy w sumie pomysli ,ze jak pies jest głuchy to bedzie od razu widac po jego zachowaniu.....ale juz widac nie bedzie jesli psiak bedzie głuchy na jedno uszko.;)

A co do oczu to tak jak moje przedmowczynie napisały,dodam tylko ,ze badanie kliniczne trzeba powtarzac co roku.
Badania genetyczne to gotowe testy robione z krwi lub materiału pobranego ze sluzowki policzka psa.Badanie takie wykonuje sie raz w zyciu i certyfikat takiego badania jest dozywotni.Testy mozna przeprowadzic w Optigenie w USA lub w Laboklinie w Niemczech ,ale nie wiem jak wygląda sprawa respektowanie wynikow z tego drugiego laboratorium.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='resuruss']Ja mam dokładnie taki plan z moją chołotą ,ze przeswietlenia bedą robione przy jednej premedykacji...marzy mi sie jeszcze zeby zrobic baer test w tym czasie ,ale nie potrafie znalezc czy dr Nizanski bedzie miał gdzies wyjazd ze swoim aparatem ,bo z tego co wiem tylko na razie w PL we Wrocku sprzet do badan słuchu jest :roll:[/QUOTE]

Dr Niedzielski ;) Tu jest adres strony, zawsze można skorzystać z maila i zapytać [url]http://www.niedzielscy.pl/[/url] Nie wiem jak obecnie z wyjazdami, ale odgrażał się że już jeździć nie będzie. BAER można też zrobić w Brnie i wizytę tam ludzie zdecydowanie sobie chwalą (trochę inna jakość usługi a cena podobna).
Racja co do głuchoty jednostronnej - bez BAERa jest niemożliwa do wykrycia a niestety osobnik słyszący jednostronnie jest genetycznie tożsamy z osobnikiem głuchym. I jeszcze małe sprostowanie - kolorowe bulle również bywają głuche ;)

Link to comment
Share on other sites

O dzieki - tego nie wiedziałam,ze kolorowe tez.
Ja sie chyba zdecyduje na Wrocław lub jesli bedzie wyjadzowe blizej mnie to skorzystam.Moja wetka z dr Nizanskim dobze zyje ,wiec moze sie uda.
Mam mniej wiecej poł roku na badania ,wiec na spokojnie sobie robie ,choc w mojej rasie ZK nie wymaga niczego......a grzywacze mają jednak dosc duzo przypadłosci :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']byłam u okulisty bo potrzebowałam do klasy sportowej xD

Ahh ile kosztuje takie badanie?[/quote]


Moja droga, niezaleznie od tego ile takowe badanie kosztuje, TRZEBA je zrobic ! Nawet jesli nie ma zwiazkowego obowiazku badan okulistycznych, czy kardiologicznych, kazdy PRZYZWOITY hodowca takie badania przeprowadzi, bo dba i o swoja sunie i o szczenieta, ktore z powodu jego decyzji, ujrza swiat. Naprawde nie kazdy pies/ suka musi miec szczenieta ( bo tych jest pod dostatkiem ), a chore zwierzeta miec dzieci nie powinny.
Zgadzasz sie ze mna ? :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiza']Alter Idem zgadzam sie, ale wiesz kasa sie u nas nie przelewa.[/quote]


Aha. A czy w takim razie zdajesz sobie sprawe ile kosztuje odchowanie miotu goldenow ? Np. 9 slodkich kuleczek ? Sporo. Jedzienie, odrobaczanie, szczepienia.... Do tego musisz zaplacic za krycie. A ze goldenow multum, moze sie okazac, ze masz trudnosci ze sprzedaza szczniakow i z tych slodkich kuleczek zaczynaja wyrastac coraz wieksze psy, ktore coraz wiecej jedza. Popatrz ile jest ogloszen na allegro....
Kiedys zadzownil do mnie facet, ktoremu strzglam goldenke. Wiedzialam, ze jakis czas wczesniej mial szczenieta. Zadzwonil, zeby zapytac jaki mam patent na sprzedaz piesow, bo mial w domu - zebym nie sklamala - albo 6 7-miesiecznych, albo 7 6-miesiecznych goldkow, ktore jadly duuuzo i demolowaly mu dom....
Widzisz, wprawdzie rasa jest nadal bardzo popularna, ale konkurencja jest ogromna i nie ma co liczyc na to, ze po szczeniaczki ustawi sie kolejka...
Do tego swiadomosc nabywcow jest coraz wieksza, wiec sprzedaz lepiej idzie hodowlom, ktore wydaly pieniadze na badania.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...