Jump to content
Dogomania

Szczegóły o których nie ma mowy w regulaminie


Agnisia =)

Recommended Posts

Za wpadanie na przewodnika w czasie przywołania do mnie moich dwóch znajomych również straciło punkty. Najlepiej psa nauczyć bardzo ładnego dynamicznego przybiegnięcia do przewodnika i wyhamowania bezpośrednio przed nim, a patrzeniem w twarz.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Ania_Carmen']Czy przy zostawianiu psa na siad lub waruj można powiedzieć komende "zostań", czy pies nie dostając żadnej komendy sam powinien zostać?
I co z imieniem, można je uzywać przed komendą?[/quote]

jak sie zostawia psa to mozna a nawet trzeba powiedzec zostan.
a co do imienia to raczej nie bo moga poleciec punkty

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, z tym "zostań" wydawało mi sie trochę dziwne, bo w regulaminie w ćwiczeniu z przywołaniem pisze tak:
[FONT=ArialNarrow][SIZE=1][LEFT]"Ilo[/SIZE][/FONT][FONT=ArialNarrow]ść [/FONT][FONT=ArialNarrow][SIZE=1][SIZE=2]komend podstawowych: 2 lub 3 (np. WARUJ, DO NOGI lub DO MNIE, DO NOGI)." Ale jak można, to mnie pocieszyłaś ;) [/SIZE][/SIZE][/FONT][FONT=ArialNarrow][SIZE=1][/LEFT]
[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote=Ania_Carmen;]Dzięki, z tym "zostań" wydawało mi sie trochę dziwne, bo w regulaminie w ćwiczeniu z przywołaniem pisze tak:

[FONT=ArialNarrow][SIZE=1]"Ilo
[/SIZE][/FONT][LEFT][FONT=ArialNarrow]ść [/FONT][FONT=ArialNarrow][SIZE=1][SIZE=2]komend podstawowych: 2 lub 3 (np. WARUJ, DO NOGI lub DO MNIE, DO NOGI)." Ale jak można, to mnie pocieszyłaś ;) [/SIZE][/SIZE][/FONT]
[/quote]
Tak to jest jak się "Zasad ogólnych " nie czyta :oops:
[FONT=ArialNarrow][SIZE=1][LEFT]"Odchodz[/SIZE][/FONT][FONT=ArialNarrow]ą[/FONT][FONT=ArialNarrow]c od psa, który ma zosta[/FONT][FONT=ArialNarrow]ć[/FONT][FONT=ArialNarrow], wolno da[/FONT][FONT=ArialNarrow]ć [/FONT][FONT=ArialNarrow]komend[/FONT][FONT=ArialNarrow]ę [/FONT][FONT=ArialNarrow]"do zostania" n.p ZOSTA[/FONT][FONT=ArialNarrow]Ń[/FONT][FONT=ArialNarrow], wzgl[/FONT][FONT=ArialNarrow]ę[/FONT][FONT=ArialNarrow]dnie powtórzy[/FONT][FONT=ArialNarrow]ć [/FONT][FONT=ArialNarrow]komend[/FONT][FONT=ArialNarrow]ę [/FONT][FONT=ArialNarrow]okre[/FONT][FONT=ArialNarrow]ś[/FONT][FONT=ArialNarrow]laj[/FONT][FONT=ArialNarrow]ą[/FONT][FONT=ArialNarrow]c[/FONT][FONT=ArialNarrow]ą pozycję np SIAD"[/FONT]
[FONT=ArialNarrow]Przepraszam[/LEFT]
[/FONT][/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Jak? :oops:[/quote]
Jesli pies ma silny poped na lup - to przywolywac i nagradzac NATYCHMIAST zabawka. Mozna ja pokazac psu na poczatku cwiczenia i nawet rzucic ja za siebie miedzy nogami (stojac oczywiscie w rozkroku). Jesli pies pracuje na jedzenie - no to nagradzamy jedzeniem. Mniej efektowne przyspieszenie, ale tez jest. No i cwiczysz tylko "do mnie" i nagradzasz za przyjscie, obejscie "noga" cwiczysz oddzielnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Jak? :oops:[/quote]

ja mojego uczyłam na piłeczkę i nadal tak ćwiczę
nakręcam psa na piłkę potem zostawiam go odchodzę wkładam piłkę pod brodę i go wołam i jak dobra sie zatrzyma to mu wypuszczam a i już mu nie wyzucam bo powiedzieli mi ze lepiej mu zrzucać

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Agnisia =)']Czy mogę u[COLOR=red]ż[/COLOR]ywać różnych komend do tego samego ćwiczenia?
Tzn. czy mogę do zajęcia pozycji wyjśćiowej raz mówić "dostaw", a raz "siad"?[/quote]

lepiej kaj zdecydujesz sie na jedna komende.pozycja wyjsciow jest po kazdym cwiczeniu.a jak pies chodzi przy nodze i sie zatrzymujes to on musi usiasc sam bez komendy, na zawodach nie mozesz mu mowic

Link to comment
Share on other sites

Dokladnie, postawe zasadnicza przyjmuje sie bez komendy.

Co do tresci komend, mozesz mowic, co chcesz ;) Ja w zaleznosci od nerwow ;) raz mowie "lezec", raz "waruj" i zawsze bylo ok [waruj mamy pewniejsze, ale lezec jakos mi z glowy wyjsc nie moze... :/ a ostatnio wprowadzilm sobie komendy "czastkowe", wiec tez mi sie zmieniaja slowa ;)]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

W związku z zakazem noszenia kamizelek podczas startu, wydanym na ostatnich zawodach w Łodzi, nasunęło mi się pytanie:
czy trzymanie ręki brzuchu (pasku) podczas przywołania może być traktowane jako tzw. doping i skończyć się dyskwalifikacją/stratą punktów?
Dla mnie to komenda optyczna i nie wiem czy mam pracować nad wycofaniem jej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']Dokladnie, postawe zasadnicza przyjmuje sie bez komendy.

Co do tresci komend, mozesz mowic, co chcesz ;) Ja w zaleznosci od nerwow ;) raz mowie "lezec", raz "waruj" i zawsze bylo ok [/quote]

Ehm,Alu;)

"[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2][B]K[/B]OMENDAMI są krótkie słowa- polecenia, które muszą być stosowane [B]zawsze takie same do analogicznych ćwiczeń[/B]. W opisach ćwiczeń podane są przykłady komend, które mogą mieć inne brzmienie. Przeciąganie słowa komendy traktowane jest jak komenda dodatkowa. Przewodnik może używać krótkich komend słownych lub krótkich gestów (znaków optycznych). Jeżeli opis ćwiczenia dopuszcza taką możliwość, można komendę słowną połączyć z krótkim gestem."

Więc jeżeli na jednych zawodach masz fantazję na "waruj" a na drugich na "leżeć" to ok;) Na tych samych chyba raczej nie powinno się :)
[/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']W związku z zakazem noszenia kamizelek podczas startu, wydanym na ostatnich zawodach w Łodzi, nasunęło mi się pytanie:
czy trzymanie ręki brzuchu (pasku) podczas przywołania może być traktowane jako tzw. doping i skończyć się dyskwalifikacją/stratą punktów?
Dla mnie to komenda optyczna i nie wiem czy mam pracować nad wycofaniem jej.[/quote]

Może być traktowane jako pomoc ciałem i zaskutkować utratą punktów.Dyskw raczej nie (chyba, nie wiem na 100% :) ). Dobrze wyjaśnić to na odprawie (pewnie sporo zależy od zamaszystości gestu). Ale szczerze - nie widzę w opisie tego ćwiczenia pozwolenia na dodatkową, krótką komendę optyczną.

Tu są punkty karne:
[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2][B]O[/B]bniżenia oceny obowiązkowe : [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]

[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]• Powolne tempo powrotu psa -0.5 do -1. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]• Powrót psa po łuku -0.5 do 1. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]• Przemieszczenie się psa w pozycji WARUJ -0.5 punkt za długość psa. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]• Zmiana pozycji WARUJ -0.5. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]• [B]Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5. [/B][/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2][B]• Inne błędy: według uznania sędziego[/B][/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]




[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]Trzeba pytać na odprawie.

I jak już dziewczyny powiedziały - żadnego "dostaw" czy "siad" przy poz.wyjściowej - pies musi siadać automatycznie, kiedy się zatrzymujesz.
[/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Urwis, przyjedz do mnie z Urwisem:-))
Raszka jest sama radoscia do psow... do malych delikatna. Bezpieczny plac tez jest. Przepracujemy sobie wszelkie szczegoly, z klasa miedzynarododowa wlacznie, ja startowac nie zamierzam, ale lubie pracowac z kims, komu na tym zalezy:-))).

Zofia
PS w tym regulaminie brakuje mi wiekszej kary, jak pies nic tylko sie przemieszcza - jak sie przemiesci wiecej niz dwa metry, powinno byc zero.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Urwis']Ale szczerze - nie widzę w opisie tego ćwiczenia pozwolenia na dodatkową, krótką komendę optyczną.[/quote]

Przy okazji... Jeśli to dotyczy klasy "0", to warto pamiętać, że:

[quote]Wszystkie komendy mogą być wydawane jednocześnie głosowo i optycznie.[/quote]

Dotyczy to tylko klasy "0" i momentu wydania komendy rzecz jasna. Nie może być tak, że pies dobiega, przewodnik kładzie ręce na brzuchu i potem tłumaczy, że to była ta dozwolona komenda optyczna ;)

Natomiast warto pamiętać o tym zerowkowym ułatwieniu...

Link to comment
Share on other sites

Zosiu:loveu: to jest propozycja mojego życia :)

Bardzo, bardzo chętnie przyjadę, wreszcie poznam Raszkę i poćwiczymy,super:multi: Tylko trochę obrobię swoją pracę, bo na razie praca z psem mnie ciężko uzależniła i to odrywa mnie niestety od pracy zawodowej - a konsekwencje mogą być paskudne więc muszę z tego wybrnąć. Teraz mam dodatkową motywację, żeby to zrobić, jak najszybciej :)





[quote name='dorotak']Przy okazji... Jeśli to dotyczy klasy "0", to warto pamiętać, że:



Dotyczy to tylko klasy "0" i momentu wydania komendy rzecz jasna. Nie może być tak, że pies dobiega, przewodnik kładzie ręce na brzuchu i potem tłumaczy, że to była ta dozwolona komenda optyczna ;)
[/quote]

Dorotak, masz w zupełności rację ale nie mogę sobie wyobrazić jak to miałoby w praktyce wyglądać - woła się do mnie i pokazuje raz ręką na pasek? A potem co z tą ręką? (na dół, a pies-waruj w biegu? :) )

Bo trzymać ciągle ręki na brzuchu chyba nie wolno (przeciąganie komendy lub pomoc ciałem) a zagarniać dobiegającego psa też nie powinno się (powtórzenie komendy lub pomoc ciałem)

Chyba tylko dopytać o to na odprawie.


Ale dobrze, że ten problem wypłynął, to mnie utwierdza tylko w przekonaniu,że nie powinno być kamizelek -bo niby czemu nie można trzymać ciągle ręki przy pasku (bez sakiewki przecież), a można (można było na niektórych zawodach -większości) ćwiczyć cały czas w kamizelce?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Urwis']Dorotak, masz w zupełności rację ale nie mogę sobie wyobrazić jak to miałoby w praktyce wyglądać - woła się do mnie i pokazuje raz ręką na pasek? A potem co z tą ręką? (na dół, a pies-waruj w biegu? :) )[/quote]

No, gratulowałabym psu (i przewodnikowi, rzecz jasna), który w zerówce na gest ręką zrobi natychmiast waruj w biegu ;) Co nie znaczy, że to niemożliwe, ale para na tym poziomie nie będzie sobie zawracała głowy ułatwieniami w postaci dodatkowych komend optycznych :cool3: :lol:

To może być inny gest. Ja swego czasu taki miałam - "do mnie" było wzmocnione gestem łączenia wyprostowanych rąk w dole (hmmm..., no między nogami :lol:). To była chwila - złączenie rąk i zaraz powrót do normalnej pozycji. Mój pies lepiej reagował na ten gest niż na komendę głosową ;)

[quote name='Urwis']Bo trzymać ciągle ręki na brzuchu chyba nie wolno (przeciąganie komendy lub pomoc ciałem) a zagarniać dobiegającego psa też nie powinno się (powtórzenie komendy lub pomoc ciałem)[/quote]

Dokładnie - takie gesty nie wchodzą w rachubę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorotak']No, gratulowałabym psu (i przewodnikowi, rzecz jasna), który w zerówce na gest ręką zrobi natychmiast waruj w biegu ;) [/quote]

szczerze - nie ma czego gratulować, raczej współczuć przewodnikowi, który się musi pilnować, jak diabli, żeby nie zepsuć psu ćwiczenia;).
Mnóstwo psów tak robi - nie mówię, że w sekundę padają jak zastrzelone, może z rozpędu przebiegłyby ze dwa kroczki ale są psy, które po opuszczeniu ręki z brzucha normalnie luźno do uda, glebną jak nic, bo uznają to za kolejną komendę - jeżeli wcześniej podobnym gestem uczyło się waruj.

Widzę to czasem kiedy ktoś z rodziny próbuje powiedzieć Urwisowi "usiądź" - a Urwis zna "siad" (hihi) i pies patrzy "co, człowieku?" a człowiek lekko przychyla głowę - bo myśli , że pies ma niedosłuch:lol:, dosłownie tylko się pochyli 3 cm i waruj, jak złoto (bo na początku uczyłam naprowadzaniem - no nie da się tego zrobić bez przychylenia)

Znajoma belgijka też tak robi, kiedy inna znajoma mówi do niej "siaaaaad" (z intonacją zachęcającą) a suka zna "siad" (krótko i szybko) i znowu jest spojrzenie "o co ci chodzi?", znowu podejrzenie niedosłuchu u psa;) lekkie spojrzenie w dół i pies waruje i czeka uśmiechnięty na nagrodę, w trakcie padania słyszy znowu "siaaaaad" ale i tak już powiedziany za późno i nieprawidłowo:)



[quote name='dorotak']
Co nie znaczy, że to niemożliwe, ale para na tym poziomie nie będzie sobie zawracała głowy ułatwieniami w postaci dodatkowych komend optycznych :cool3: :lol: [/quote]


Zupełnie możliwe, przysięgam :) I wydaje mi się, że to nie do końca kwestia poziomu (bo Urwis nie jest na jakimś kosmicznym poziomie) tylko wrażliwości i czasem nadgorliwości psa. Przerąbane - jedyne wyjście stać jak słup :) przy ćwiczeniach a w domu zakneblować rodzinę i znajomych, bo psują;)


[quote name='dorotak']
To może być inny gest. Ja swego czasu taki miałam - "do mnie" było wzmocnione gestem łączenia wyprostowanych rąk w dole (hmmm..., no między nogami :lol:). To była chwila - złączenie rąk i zaraz powrót do normalnej pozycji. Mój pies lepiej reagował na ten gest niż na komendę głosową ;) [/quote]

Wyżej opisane psy na pewno zaczęłyby Cię już obchodzić do nogi, po rozłączeniu ręki prawej - jeżeli byłyby wcześniej uczone tego obejścia takim gestem, tzn takim zagarnięciem jakby w bok i za siebie. Wystarczyłoby zacząć gest. Kwestia indywidualnej pobudliwości psa, tak myślę.

Wiele psów lepiej reaguje na gest, dlatego dla mnie w tym ćwiczeniu problemem byłoby wybrnięcie z tej komendy optycznej. W sposób regulaminowy, oczywiście. Więc jej nie stosuję - tej optycznej:)

Ogólnie, jestem typem ekspresyjnym i lubię gestykulować ale przy psie muszę się pilnowac, bo zacytuję tu trenera ( w przerwie między ćwiczeniami, rozmowa poza tematem psów): "nie machaj rękami kiedy mówisz, bo pies patrzy i mu hałas w głowie robisz":roll::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Z calym szacunkiem dla PT Moderatorow, napisze cos nie calkiem na temat, najwyzej skasujecie.
Marzy mi sie regulamin oceniajacy najwyzej porozumienie psa z czlowiekiem, a nie wydumane sztucznosci, nie uwzgledniajace tego, ze gest jest czytelniejszy dla psa niz slowo, ze nauka zachowan niecelowych - biegniecie po nic - jest nonsensem i zawsze bazuje na naszym swiadomym oszukiwaniu zwierzecia, ze biegnie po cos. Bo kazdy pies radosnie wykona skok na stojaca w oddali skrzynke, jesli za to byl nagradzany, zreszta jest radosc pokonywania przeszkody - a znacznie mniej chetnie pobiegnie po to, aby stanac w miejscu gdzie nie ma nic.
Brak logiki w poszczegolnym regulaminach jest dla mnie porazajacy - czlowiek chce lepiej od psa wiedziec, jak powinno sie skutecznie tropic, czlowiek chce by pies widzial kwadrat, chocby byl ustawiony z pacholkow o kolorze nie odrozniajacycm sie dla psa od podloza, czlowiek wali karne punkty za porozumiewanie sie w trakcie pracy przewodnika z psem.

Marza mi sie inne zawody. Regulamin, ktory nie wymusza zachowan sprzecznych z fizjologia. O, na przyklad - idziesz czleku w jakis kwadrat pola. I obserwujesz swojego psa. I ty, czlowieku, masz zrozumiec, co sygnalizuje Twoj pies, co mowi swoim zachowaniem. Masz go odwolac, gdyby chcial dzialac na wlasna lape, sprawdzic co zainteresowalo, wskazac psu, co w tej sytuacji zrobic. Masz pokazac, na ile wasze porozumienie jest silne, co potrafisz zrobic w okreslonym czasie z psem. Tak zeby pies nadal chcial. I mozesz, przewodniku, nagradzac i motywowac swoje zwierzatko, i wiele razy tlumaczyc, co jest grane - byle w efekcie dogadac sie z psem. Zrozumiec sie nawzajem.
Ech, rozmarzylam sie o swicie....

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Miewam całkiem podobne rozterki. I tak sobie myśle że gdybym przed wejściem na ring postawiła na stoliku sędziowskim miske z jedzeniem którą dałabym psu w nagrode natychmiast po skończonej pracy to pies by pracował inaczej i ja byłabym wobec niego w porządku. Ja sie nie łudze że mój pies będzie kiedykolwiek pracował dla mnie samej, on to robi we własnym interesie, chciałby niezwłocznie otrzymać swoje wynagrodzenie na które zasłużył. Nie każdemu psu wystarczy pogłaskanie czy zabawa piłeczką.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Urwis']są psy, które po opuszczeniu ręki z brzucha normalnie luźno do uda, glebną jak nic, bo uznają to za kolejną komendę - jeżeli wcześniej podobnym gestem uczyło się waruj.[/quote]

Ale przewodnik trochę z psem ćwiczy, prawda? Jeśli ma taki "problem" ;), to takiego gestu nie użyje. Przecież to jasne.

[quote name='Urwis']Wyżej opisane psy na pewno zaczęłyby Cię już obchodzić do nogi, po rozłączeniu ręki prawej[/quote]

Ależ Urwisie - toć ja pisałam o [B]moim[/B] psie, a nie o wyżej opisanych. :eviltong: Każdy dobiera gesty do psa. A do tego nie spotyka się z nim dopiero na zawodach, ale trochę jednak ćwiczy :lol: Pies bardzo dobrze rozumie kontekst konkretnego ćwiczenia i w tym kontekście podobny gest może traktować zupełnie inaczej.


[quote name='Mrzewinska']Marza mi sie inne zawody. Regulamin, ktory nie wymusza zachowan sprzecznych z fizjologia. O, na przyklad - idziesz czleku w jakis kwadrat pola. I obserwujesz swojego psa. I ty, czlowieku, masz zrozumiec, co sygnalizuje Twoj pies, co mowi swoim zachowaniem. Masz go odwolac, gdyby chcial dzialac na wlasna lape, sprawdzic co zainteresowalo, wskazac psu, co w tej sytuacji zrobic.[/quote]

Hmmmm, idea wydaje się kusząca, ale skoro w takich "normalnych" zawodach są problemy z rzetelną oceną, to co w takim przypadku, gdy chcemy oceniać tylko "wrażenie ogólne"?

Zgadzam się, że większość ćwiczeń to "sztuka dla sztuki" (może nawet wszystkie :p). Ale czy tak nie jest w każdym sporcie? Po co u licha człowiek skacze o tyczce? Czy to jest do czegokolwiek potrzebne, czegoś dowodzi? Nie. Taka sztuka dla sztuki żeby można było wybrać tego najlepszego. To jest jedyny cel.

Poza faktycznym tropieniem zaginionego, pracą na polowaniu, pasieniem - wszystko inne jest sztuczne i nastawione na współzawodnictwo... między ludźmi. :razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...