Jump to content
Dogomania

Obdrapywanie i lizanie ścian


Amestris

Recommended Posts

Cześć :)
Może ktoś się spotkał z podobnym problemem i ma dla mnie jakąś radę. Mój szczeniak jest już z nami 3 miesiące. Ładnie zostaje w domu, ale tydzień temu zauważyłam, że zaczyna obrabiać ścianę przy drzwiach. Mam wrażenie, że robi to z nudów, z wgłębień przypuszczam, że tylko ją drapie, ewentualnie liże. To chyba jakaś mania obgryzania rogów - w łazience, gdzie śpi, obgryzł i wylizał drewniane futryny, pod balkonem też siedział i wylizywał dziurę w rogu ściany. Kupiłam odstraszacz i pryskałam ściany, ale widzę, że to nic na niego nie działa. Jeszcze przy nim to popryskałam i wcale to żadnego wrażenia na psiaku nie zrobiło. Dodam, że mam berneńczyka, więc jednym ruchem łapy obrabia mi ścianę dość szybko :P Może macie jakieś pomysły czego mogłabym jeszcze spróbować w powstrzymaniu go przed demolką?

Link to comment
Share on other sites

a podajesz mu jakieś suplementy z wapniem-czasem nawet gdy pies je karmę super premium to tego pierwiastka i tak barkuje,gdyz organizm stale rośnie,podejdz do weta kup dobrze przyswajalne wapno(ale nie kupuj wapna dla ludzi),niech wet ci powie ile podawac bo to molos i nadmiar wapnia jest równie szkodliwy jak niedobór.
po kilku dniach suplementacji powinno byc widac "efekty"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mam ten sam kłopot. Panda zżera mi ścianę regularnie mimo kości z wapnem, karmy dla dużych psów i codziennej suplemetacji. Jeśli to będzie trwało to pewnie będę musiała zwiększyć jej dawkę po konsultacji z weterynarzem, a już teraz jest spora.

Link to comment
Share on other sites

A to na pewno brak wapnia, a nie nuda i upodobania rozrywkowe? ;)
Nie każde maltretowanie ściany przez psa to zaraz brak wapnia ;) U mnie pies miał dużo wapnia w pożywieniu, kości, nabiał, skorupki; niedoborów na pewno nie było, a miał namiętność do robienia dziur w ścianie i w cemencie na balkonie ;) nosił potem kawałki cementu i rzucał po podłodze ;) bo go to bawiło - ale tego nie jadł.

Zwróćcie uwagę, czy pies tą ścianę tylko niszczy, gryzie, drapie - czy faktycznie zjada kawałki. Amestris pisze, że pies zeżarł też drewniane futryny - może po prostu zmienia zęby, rośnie mu szczęka i ma potrzebę obgryzania czegoś?
Można iść do ogarniętego weta i sprawdzić czy pies nie ma fizycznych objawów niedoboru - czy dobrze rozwijają się kończyny, w jakim stanie są mleczaki, itd. a nie w ciemno szprycować psa wapniem. Ewentualny niedobór szybko można nadrobić - natomiast przedawkowanie wapnia może spowodować trudniejsze do odwrócenia zaburzenia w rozwoju.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Madie']Mam ten sam kłopot. Panda zżera mi ścianę regularnie mimo kości z wapnem, karmy dla dużych psów i codziennej suplemetacji. Jeśli to będzie trwało to pewnie będę musiała zwiększyć jej dawkę po konsultacji z weterynarzem, a już teraz jest spora.[/QUOTE]
łatwo sprawdzic poziom wapnia-pobrac krew i oznaczyć

Link to comment
Share on other sites

Panda jest po wymianie zębów właśnie i z igiełek wyrastają prawdziwe. Pytałam o badania krwi weta, ale powiedział, że szczeniakom nie warto robić bo większość wyników jest niemiarodajna.

Co do "zabawy":. Ona dla zabawy próbuje żreć wszystko inne: koce, posłania, listwy, meble. Tylko porządne wybieganie i leżące wszędzie gryzaki które trzeba jej podsuwać zmieniają sytuację. A co do ścian to niestety najpierw je liże z zapamiętaniem a potem dosłownie wygryza dziurę ( mogę zrobic fotkę bo na przedpokoju mam dziurę, w której mieści się jej połowa pyska i zżera). Głodna też nie jest.

To samo mam z kupami. Na dworze nie interesuje jej nic na ziemi nie licząc trawy i właśnie lejących śmierdzących kup, których z zapamiętaniem szuka.


edit: dodam jeszcze że ona teraz rośnie " w oczach". Nie widziałam jej 3 dni i zauważyłam naprawdę sporą różnicę.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...