• Announcements

• Admin

Regulamin Forum   12/31/16

Dogomania na Facebooku
      https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    
entka

Przepisy na gotowanie dla psa

556 posts in this topic

Przeczytałam cały wątek i inne artykuły i muszę powiedzieć, że już nic nie wiem... Mój pies waży 23kg i za 3miesiące będzie obchodził 2urodziny :D i teraz się zastanawiam ile on powinien jeść ? Gdzieś przeczytałam że 1-2% swojej wagi, gdzie indziej że 10g na 1kg i jeszcze jak ważyć to mięso na surowo czy po ugotowaniu. W tej chwili gotuje mu na parze indyka i wątróbkę, w paczce było 789g golonki z indyka (wiem, że po ugotowaniu muszę oddzielić mięso od kości) i 547g wątróbki kurczęcej do tego dorzuciłam 750g mrożonych warzyw i teraz mam pytania:

1. czy jednak po ugotowaniu nie wyjdzie na to, że pies ma za dużo warzyw i za mało mięsa - nie dogotować mu jeszcze mięsa i nie dodać do tego?

2. ile mam ugotować ryżu bo chyba nie cały kilogram...

3. Ile on ma tego dostać? 789g+547g=1336g wychodzi na to że przed gotowaniem, razem z kośćmi których potem nie będzie mam 1336g samego mięsa... mój pies jak juz pisałam waży 23kg i teraz wyznając zasadę, że 10g na 1kg to Sindi musi zjeść dziennie 230g mięsa. Ja mam 1336g, więc teoretycznie ten garnek starczy jej na prawie 6dni? Wydaje mi się, że musiałam coś pokręcić bo nie chce mi się wierzyć, żeby średniemu psu wystarczyło na tydzień taka mała ilość mięsa

4.Pies zawsze będzie miał gotowane na parze (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) , pisaliście żeby dawać np. twarożek z bananem lub innym owocem, ale ile tego i jak często powinnam dawać mojemu? To samo tyczy się żółtka i skorupki i czy jak będzie to dostawała to jakie suplementy mam jej jeszcze wprowadzać

uff... to chyba tyle, mam wrażenie że o czymś zapomniałam, ale to najwyżej dopytam później...

Bardzo proszę o pomoc jakiejś mądrej głowy bo im więcej czytam tym mniej wiem :(

Ja ważyłam mięso po ugotowaniu, oddzieleniu od kości itp, bo mięso po ugotowaniu waży mniej niż przed, a kości, które wyciągniesz też mało nie ważą.. Zresztą wszystko ważyłam po ugotowaniu. Z czasem nabierzesz wprawy i będziesz wiedziała, że jak np. kupisz kilogram udek z kurczaka to po ugotowaniu i obraniu będziesz z tego miała np. 60 deko ;)

Jeśli zakładamy, że proporcje powinny być 1/3 mięsa, 1/3 warzyw, 1/3 ryżu/makaronu, to jeśli po ugotowaniu tego, co przykładowo podałaś, będziesz miała np. kilogram mięsa (po oddzieleniu kości, wygotowaniu się tłuszczu, itp.), to powinnaś mieć do tego kilogram warzyw i kilogram wypełniacza.

Ile gotować surowego ryżu? To zależy od firmy. Ja kupowałam ryż w Biedronce. 100 surowych gramów, dawało ok. 250 ugotowanych.

Jeśli chodzi o dzienną ilość mięsa to kwestia wyczucia. W wielu miejscach wyczytałam, że dzienna dawka to 10-20 gram na kilogram masy psa, czyli w wypadku Twojej Sindi byłoby to 230-460 gram dziennie. i tym samym 690-1290 gram całego pożywienia (z ryżem i warzywami). Spory rozstrzał... Musisz po prostu, metodą prób i błędów dobrać ilość jedzonka do swojego psa. Jeden zje kilogram dziennie i będzie mu mało, a inny, o tej samej wadze, po kilogramie zacznie tyć. Np. moja suka, ważąca 17,5 kilograma, zjada dzienną dawkę (co prawda suchej karmy, ale chodzi mi tu o przykład) dla psa ok. 22 kilogramowego. I nie tyje.

Ja gotowałam osobno mięso, osobno warzywa i osobno ryż. A potem brałam wagę, kładłam na nią pojemnik i wrzucałam po kolei 1/3 warzyw (np. 150 gram), 1/3 ryżu (kolejne 150 gram) i uzupełniałam mięsem (kolejne 150 gram). I takie poporcjowane jedzonko wkładałam do lodówki i zamrażalnika (gotowaliśmy większe ilości, na zapas).

Nie chciałam zakładać nowego tematu bo to bez sensu ale mam pytanie. Czy wypełniacz jest konieczny jeżeli chodzi o gotowane? Moja psica jak dostaje gotowane to jest to zazwyczaj około 70% mięsa, reszta warzyw... Kilka razy dałam jej ryż ale zostawiała w misce to sobie odpuściłam ;p

Zdecydowałem się podawać mojemu kundelkowi suchą karmę ale od czasu do czasu zrobię coś od siebie.

Wczoraj wykorzystałem mięso z indyka na którym żona zrobiła zupę: szyja oraz skrzydło.

Czy to w ogóle dobry pomysł(sól,przyprawy...)?

Dodałem paczkę 100g ugotowanego ryżu i dużą startą marchew na większym oczku oraz trochę oliwy z oliwek.

Podzieliłem na cztery części, jedną dostał resztę zamroziłem.

Zastanawia mnie ta ilość podanego jedzenia, w wątku wyczytałem 2-3% wagi.

Lester waży ~7kg, czyli porcja dzienna takiego posiłku to około 0.2kg w równych proporcjach mięso/wypełniacz/warzywa?

Rysunek1.resized.jpg

Ja robię mojemu psiakowi jedzonko przy okazji gotowania rosołu. Zanim jeszcze go przyprawię wyciągam mięsko, marchewkę, seler i pietruszkę. Gotuję paczkę makaronu lub ryżu, łącze wszystko ze sobą, dodaję kilka kropel oliwy i piesek się zajada :D