Jump to content
Dogomania

Jak dobrać reproduktora?


Goldek

Recommended Posts

Wybaczcie, ale nie wyobrazam sobie jedynastolatki hodującej psy.
Z pewnością osoby w tym wieku traktują szczeniaki przede wszystkim jako chodzące, szczekające puchate kulki, nad których opieka jest przyjemnością. A posiadanie szczeniąt to bardzo ciężka praca, czego sama na sobie doświadczyłam. Poza tym, jest to ogromna odpowiedzialność za te małe stworzenia.

Dziewczyny, macie czas, poczekajcie jeszcze.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Goldek']Tk, Magia jest naszym pierwszym psiakiem:) NO nie wiem po co ten pśpiech...
Ostatecznie krycie bedzie dopiero za rok... (przepraszam za błĸędy ortgraficzne, gramatycazne. itp., ale jest inna klawiatura do której ni e jestem przyzwyczajonea) ale ja zawsze jestem jakaś dziwna nieco... ;)
A wystawy... To chyba nie będzie problemu.UWIELBIAM wystawy i jestem skłonna pojechać na każdą.Tylko że opłaty, przygotowanie psa i dojazd też muszę wziąć pod uwagę... A szkoda!!;)[/QUOTE]
No więc własnie. Skoro to Wasz pierwszy pies to nie macie jeszcze zbyt dużego doświadczenia? Nie lepiej poczekać z tymi szczeniakami? Dlaczego się tak spieszycie? Wystawy to nie wszystko... Trud odchowania szczeniąt jest ogromny.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Czarne Gwiazdy- to moze najpierw przedstaw swoja opinie na temat zarobkow, bo w topiku w dziale zkwp piszesz jak to mozna zarobic na pieskach zdecyduj sie w koncu- czy hodowla jes oplacalna czy nie, bo sie juz pogubilam...[/quote]
To wróć do tamtego postu i przeczytaj go jeszcze raz, ok? Daj znać na priv co z niego wywnioskowałaś. Uważasz, że Goldek sprzeda szczeniaki po 3 tys Euro? :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

moja zas propozycja jest taka-zebys zorientowala sie-jakie sa koszty krycia,ewentualnej pomocy weterynaryjnej,odchowania szczeniat,szczepienia ich,wyrabiania metryk,reklamowania szczeniat do sprzedania (zakladam ,ze jako nowa hodowla-kolejki nie beda sie do ciebie ustawiac)-w koncu-jakie koszty ponosi hodowca ,jesli na przyklad urodzi mu sie 12 goldenow,sprzeda 8 lub 9 -a z 4 zostanie np-przez pol roku.......
kiedy juz to wszystko policzysz-do tego dodasz koszty wystaw,przeswietlenia na dysplazje,dojazd do reproduktora i cala reszte-pomysl o tym-jak zaplanujesz sobie czas wolny od pracy i nauki-zeby sie szczenietami zajac-pamietaj o tzw-"martwych okresach sprzedazy"-ktore na ogol przypadaja na szas wakacji i dluzszych weekendow.....
w nastepnej dopiero kolejnosci zaczynaj szukac reproduktora i podejmowac decyzje dotyczace krycia twojej suczki.......:)

Link to comment
Share on other sites

Perfekt Partner Oligarchia nie kryje już. I to nie od dzisiaj :-)
Mam pytanie - dlaczego zwracałaś uwagę na tamte psy? Widziałaś je na żywo? W ruchu? Poznałaś ich psychikę? Zachowanie w stosunku do ludzi, innych psów?
Wg mnie powinnas pojeździć sama po wystawach i na 'żywo' wybierać psa, później przeanalizować jego rodowód (a najlpiej kogoś o to poprosić, skoro nie masz wiedzy na ten temat), jeszcze raz zobaczyć psa...
Czasu masz pełno, myślę, że najlepszy wiek do krycia suki tej rasy to ok 3 lat. W tym czasie napewno trafisz na właściwiego psa.

W Goldenach trzeba zwracać ogromną uwagę na psychikę psów - dlatego zanim się zdecydujesz na jakiegokolwiek psa z polskiej hodowli to ZOBACZ GO. Polska kraj nie duży i njaprawdę da się psy obejżeć.

Wiza - dlaczego polecasz Lucky Men RV? Widziałaś go na żywo, w ruchu? A co więcej - czy widziałaś jakiekolwiek psy po nim (co daje?)? Znasz dokładnie jego przodków (choroby, eksterier)?
Ja bym się nie odważyła polecać komuś psa, którego oceniam tylko na podstawie 'Ten pies jest ładny'.

Link to comment
Share on other sites

poza tym foty fotami (a można zrobić z pokraki cudo) a pies na żywo to innaaaa bajka :razz: i faktycznie dla mnie najważniejsze chyba u każdej rasy psychika i ruch bo nawet pies słabszy anatomicznie ze wspaniałym ruchem i psychiką ma wielkie szanse zwojować więcej ( a przede wszystkim więcej wnieść do rasy) od tego "niemal idealnego"

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patka']poza tym foty fotami (a można zrobić z pokraki cudo) a pies na żywo to innaaaa bajka :razz: i faktycznie dla mnie najważniejsze chyba u każdej rasy psychika i ruch bo nawet pies słabszy anatomicznie ze wspaniałym ruchem i psychiką ma wielkie szanse zwojować więcej ( a przede wszystkim więcej wnieść do rasy) od tego "niemal idealnego"[/QUOTE]

Widziałaś psa ze wspaniałym ruchem i słabą budową anatomiczną?
Moim zdaniem te dwie cechy się wykluczają...

Link to comment
Share on other sites

Dobrze Patka powiedziane z tymi fotami ....trzeba psa widzieć i na dodatek trzeba "łapać" te detale. które często czynią psa właśnie TYM psem. Parę dni temu wróciłam z wystawy specjalistyczniej, gdzie naprawdę tylko koneser-sędzia mógł wybrać tego psa najbardziej zbliżonego do ideału.... w stawce szalenie wyrównanej (suki championy) ... o zwycięstwie decydowały naprawdę drobiazgi, byłam pod sporym wrażeniem ... a sędzia miał nie lada trudny wybór.

A tak przy okazji Twoja chrześnica też nieźle poszalała .... ODLOT CZAROWNICY Matuchowa Frajda 6 na 32 dziewczyny i to w b.wysokiej stawce ...;)

Link to comment
Share on other sites

Przeczytam wątek od poczatku i wlos mi sie zjeżył.
Goldek..błagam Cię opanuj sie. Masz peirweszego w zyciu psa..o kynologii i genetyce nie wiesz nic. Martwią Cie koszty związane z wystawami a myslisz o reproduktorze????
Z tego co doczytałam twoja suczka jest jeszcze młodziutka i nie w pełni ukształtowana.W Polsce goldenów sa tysiące ale tak naprawdę dobra eksterierowo jest niewielka grupa.
Hodowanie psów nie polega na rozmnażaniu..trzeba poświęcic dużo czasu na poznanie rasy,żeby wogóle zacząć o tym myśleć.
W któryms z postów pisałas o inbreedzie...kojarzenie psów w bliskim pokrewieństwie to "zabawa" dla naprawde doświadczonych hodowców a nie dla kogos kto dopiero zaczyna.

Jak pojeździsz troche po wystawach, bedziesz miała porównianie jak Twoja suczka wypada na tle innych i moze sie okazać,że nie warto jej rozmnażać bo eksterierowo jest przeciętna..i takich jak ona są setki.
Myślę,że tak naprawdę nie masz jeszcze pojęcia jakie wady ewentualnie ma Twoja suczka..więc przestań myslec o reproduktorze bo z pewnością masz jeszcze mnóstwo czasu...

Link to comment
Share on other sites

Kochani, opanujcie się trochę w atakach na tą dziewczynę. Ma rodowodową sukę, bez wad dyskwalifikujących, jeszcze młodą, więc ma jak najbardziej prawo myśleć o reproduktorze i szczeniętach.
A kiedy według was osoba bez wiedzy na temat, ma myśleć o reproduktorze? Jak suka będzie miała cieczkę? Czy może dzień przed kryciem?
Suk różnych ras w Polsce są pęczki i każda z nich z uprawnieniami suki hodowlanej ma prawo być "rozmnożona". Poza tym jaki jest sens w rozmnażaniu TYLKO tych najlepszych? Nie uważacie, że to bardzo zawęży pulę genetyczną rasy?Poza tym nie jest powiedziane, że te NAJLEPSZE dadzą najlepsze szczenięta; tak samo jak nie jest nigdzie powiedziane, że kiepska suczka da kiepskie szczenięta.
A propos jeszcze - moja suczka miała 3 miesiące, a ja powoli rozglądałam się za psami, oglądałam zdjęcia, bywałam na wystawach, porównywałam rodowody, oglądałam też dzieci. I dzięki temu po 2 latach, kiedy miałam kryć suczkę byłam na 200% pewna psa, na dodatek sama go wybrałam, mało tego urodziły mi się dwie piękne wystawowe suczki, z czego jedna została w domu jako naprawdę fajne szczenię.
A zaczynałam z poziomu wiedzy prawie zerowej.
Tak więc Goldek popieram cię :-). I nie przejmuj się.

Link to comment
Share on other sites

Cavisia tu nie chodzi o to zeby dziewczyna nie myslala o reproduktorze i szczeniatach, ale....jak mozna myslec powaznie o reproduktorze i sczenietach majac 11 lat? Czy osoba niepelnoletnia moze oficjalnie zalozyc hodowle?

Fajnie ze ma suke z rodowodem, fajnie ze bez wad dyskwalifikujacych, ale sama przyznala ze to jej pierwszy pies - jeszcze nie wie tak naprawde jak ten pies powinien wygladac, wiec jak moze krytycznie ocenic reproduktora dla suki?

Wcale nie uwazam, ze kazda suka, ktora ma uprawnienia ma prawo byc rozmnozona, niestety dlatego ze sama sie przekonalam jak czasem wyglada sedziowanie, jak niektorzy wcale nie kieruja sie wzorcem rasy przyznajac psom oceny, jak niektorzy przymykaja oko na wady temeprementu psow widoczne na ringu dajac im mimo to oceny doskonale, itd...Mi sie wydaje ze najpierw trzeba sie torche samemu podszkolic i wiedziec wogole na czym cala 'zabawa' polega, a dopiero pozniej powaznie myslec o HODOWLI, a nie o rozmnazaniu. Jezdzac na wystawy, spotykajac sie z ludzmi, ogladajac rozne psy mozna sobie wyrobic opinie co tak naprawde jest zgodne z wzorcem i czy nasz pies taki jest, niezaleznie od tego jakie ma osigniecia wystawowe. Jak juz tutaj ktos zauwazyl, nie wybiera sie reproduktora po medalach i ilosci BOB-ow, bo to wcale nie musi swiadczyc o jakosci psa - zeby to ocenic trzeba niestety sporo jezdzic i ogladac - NA ZYWO.

A rozmnazane wg mnie powinny byc psy ktore moga wniesc cos dobrego dla rasy, i tutaj takze zastanowilabym sie najpierw czy moja suka moglaby wniesc cos dobrego oraz czy tego dobrego jest wiecej niz zlego.

Goldek, super ze zaczynasz od suki z rodowodem, ze sie interesujesz i chesz jak najlepiej, ale nie spiesz sie. To nie sa zawody ,,kto ma rodowodowa suke i ja najszybciej rozmnozy" - pomysl czy jestes w stanie wziasc na siebie odpowiedzialnosc za szczenieta, ktore sprowadzisz na swiat (a moze to powinno byc pytanie do Twoich rodzicow?).

Powodzenia,
Paulina

Link to comment
Share on other sites

UTAAP - zgadzam się z Tobą.

Ja rozumiem że Goldek połknęła bakcyla ale czy w tym wieku będzie mogła sobie pozwolić na zostanie przez 2 miechy w domu by pomóc suce odchować szczeniaki???

Coś mi się wydaje, że z tym repem to pomysł rodziców lub brata.

Link to comment
Share on other sites

Poza tym wszystkim wydaje mi się, że posty, które pisze Goldek i tematy, które zakłada, świadczą o tym, że marzą jej się puchate zabaweczki. Nie prosi o informacje, które pozwoliłyby jej zostac dobrym hodowcą, tylko pyta o to, co sie robi ze szczeniakami. Mam wrażenie, że chce usłyszec, że owszem, można je brac na ręce. Albo czy ktoś zna dobrego psa. Przeciez dobry dla jednej suki to niekoniecznie dobry dla innej. Ona się po prostu nie może doczekać, i ja to w sumie rozumiem, bo tez kiedyś miałam 11 lat - ale takie podejście może być bardzo szkodliwe, bo przecież nie rozmawiamy tu o zabaweczkach, tylko o sytuacji, która oprócz radości niesie ze sobą ryzyko wielkiego cierpienia - maluchów, suki... Zresztą co ja będę się produkować. Każdy wie, że to nie zabawa.

Link to comment
Share on other sites

A czy wam się zdaje że rodzice pozwolą jej sukę po prostu pokryć? Czy wam się zdaje, że nie mając pieniędzy ktoś jej tą sukę pokryję? Przecież suka napewno jest na kogoś dorosłego zarejestrowana, hodowla też będzie. I napewno nie jedenastolatka będzie wybierała psa do krycia :p .
Troszkę więcej luzu i zdrowego rozsądku:cool1: .
UTAAP, każdy zaczynał kiedyś od PIERWSZEGO psa. Poza tym piszesz,że nie każda suka z uprawnieniami powinna być rozmnażana, a czemu jeśli można wiedzieć? Podważasz uprawnienia psów i suk nadawane przez Związek Kynologiczny?? Poza tym suka to tylko 50% cech, kolejne 50% to pies. A wszystko rozbija się o właściwy dobór osobnika A do osobnika B.

Poza tym jedno mnie śmieszy wręcz - przecież Goldek tylko się PYTAŁA. Tylko. Nie pisze- "jadę na krycie", "chcę kryć burkiem po sąsiedzku". Po prostu nie ma jeszcze wiedzy i od czegoś zaczyna.
"Zapomniał wół,jak cielęciem był":eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Ona chyba myśli ze szczeniaki w realu są tak te jej durne obrazki ukradzione ktorymi nazywa wirtualną hodowlę, a żeby wiedziała że to NIELEGALNE.
Też mam 11 lat, ale jakoś mi sie do szczeniaków po Kiarze sie śpieszy na razie sobie o tym myśle ale wątpie że na taki wydatek będzie nas stać w najbliższym czasie, pozatym moja sunia nie ma jeszcze uprawnien ma zaledwie ponad rok.

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety też uważam, że Goldek znim zakłada tutaj taki topic, powinna powystawiać sunie, zyskać prawa hodowlane, poznać się na rasie, porozmawiać z doświadczonymi hodowcami/właścicielami.
Wszystko przed Tobą, nie ma się co spieszyć! :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cavisia']UTAAP, każdy zaczynał kiedyś od PIERWSZEGO psa. Poza tym piszesz,że nie każda suka z uprawnieniami powinna być rozmnażana, a czemu jeśli można wiedzieć? Podważasz uprawnienia psów i suk nadawane przez Związek Kynologiczny?? Poza tym suka to tylko 50% cech, kolejne 50% to pies. A wszystko rozbija się o właściwy dobór osobnika A do osobnika B. [/quote]

Ja nie utaap,ale sie wypowiem.
Ja uwazam takze,ze absolutnie nie kazda suka z uprawnieniami powinna miec szczenieta,bo po co ? Ty chyba nie zdajesz sobie sprawy ile jest goldenow czy labradorow (akurat jestesmy przy tej rasie) ?
Poziom tych w Polsce jest bardzo niski,a oceny doskonale czy bardzo dobre rozdawane kazdemu.Tak,podwazam uprawnienia psow i suk,bo wiem jak sa nadawane.Wystawisz psa,ktory ledwo (jesli w ogole ) przypomina dana rase i hodowlanke zrobi.
Ile bylo ocen dobrych w tym roku w goldenach ?
3 ? Na wszystkie wystawy.
Czyli wszystkie pozostale suki zrobily uprawnienia.I co,mamy je teraz radosnie kryc,bo sedzia dal im bdb ?
te 50 % suki tez skads sie bierze i o tym tez trzeba mie pojecie.
Widze,ze jestes zwolennikiem rozmnazania wszystkiego jak leci,dzieki takim osobom coraz wiecej goldenow z papierami trafia do schronisk....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gazuś']Ja niestety też uważam, że Goldek znim zakłada tutaj taki topic, powinna powystawiać sunie, zyskać prawa hodowlane, poznać się na rasie, [B][COLOR=black]porozmawiać z doświadczonymi hodowcami/właścicielami.[/COLOR][/B]
Wszystko przed Tobą, nie ma się co spieszyć! :lol:[/quote]

Gazuś - tosz dziewczynka właśnie to próbuje robić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cavisia']
Troszkę więcej luzu i zdrowego rozsądku:cool1: .
UTAAP, każdy zaczynał kiedyś od PIERWSZEGO psa. Poza tym piszesz,że nie każda suka z uprawnieniami powinna być rozmnażana, a czemu jeśli można wiedzieć? Podważasz uprawnienia psów i suk nadawane przez Związek Kynologiczny?? Poza tym suka to tylko 50% cech, kolejne 50% to pies. A wszystko rozbija się o właściwy dobór osobnika A do osobnika B.
[/QUOTE]
Ja mojej suki nie mam zamiaru rozmnażać, a uprawnienia ma. Jest niestety chora, nie wiem na ile to przeniosłoby się na szczniaki i czy jest to uwarunkowane genetycznie, ale nikomu nie życzę psa z padaczką. :shake:
Poza tym jest jak dla mnie za duzo beagle'i, labków i goldenów. Teraz znaleźć dobre domki dla np. 11 szczeniaków, nie wyobrażam sobie tego... :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek']Możesz to wyjaśnić:roll:[/quote]

no bo ona na blogu ma wirtualną hodowle goldenow i labradorow z kradzionymi fotkami i sprzedawanymi za komcie szczeniakami... tzn zdjęciamki szczeniąt..

Link to comment
Share on other sites

Dorota_Fiszer, dzieki nie bede sie powtarzac - to co napisalas to jakby mi ktos z pyska wyjal :lol: - DOKLADNIE.

Moja suka takze ma hodowlanke i nie bylo zadnego problemu z uzyskaniem praw - mimo to nie bedzie uzyta do hodowli, wlasnie dlatego ze JA uwazam ze to co niesie w rodowodzie moze dac rozne efekty, nie do konca porzadane. Rodowod na papierze to jeszcze nie wszystko, wystawy takze nie, bo sedzia widzi tylko to co widzi (czasem niestety oczami wyobrazni).
Goldenow jest ci u nas dostatek, mamy pelno materialu genetycznego, tylko trzeba zdac sobie sprawe, ze nie kazdy nadaje sie na material hodowlany.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...