Jump to content
Dogomania

Jak dobrać reproduktora?


Goldek

Recommended Posts

Cześć.
Mam pytanko.Mam suczkę rasy golden retriever, z papierami, ma już przydomek hodowlany i aktualnie bierzemy się za wystawy.Więc żeby miała szczeniaki, to trzeba dobrać ODPOWIEDNIEGO reprodyktora.Jak sprawdzić czey akurat ten pies będzie odpowiedni? Możecie mi coś poradzić?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

w gwoli ścisłości. Przydomek hodowlany ma suka, nie ty. Ty dopiero możesz go wyrobić (chyba dopiero, kiedy suka uzyska uprawnienia hodowlane)

A reproduktor? Musi być ładny i nie może mieć takich wad, jak twoja suka. najlepiej, żeby w ogóle nie miał wad :evil_lol: ale tak się nie da, musi posiadać mocny rodowód... hmmm. ogólnie wybór reproduktora to skomplikowana sprawa. Odpuściłbym sobie na razie to. Obeznaj się najpierw z wystawami, pojeździj z suczką, wkręć sie i dopiero myśl o szczeniętach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarne Gwiazdy']w gwoli ścisłości. Przydomek hodowlany ma suka, nie ty. Ty dopiero możesz go wyrobić (chyba dopiero, kiedy suka uzyska uprawnienia hodowlane)

A reproduktor? Musi być ładny i nie może mieć takich wad, jak twoja suka. najlepiej, żeby w ogóle nie miał wad :evil_lol: ale tak się nie da, musi posiadać mocny rodowód... hmmm. ogólnie wybór reproduktora to skomplikowana sprawa. Odpuściłbym sobie na razie to. Obeznaj się najpierw z wystawami, pojeździj z suczką, wkręć sie i dopiero myśl o szczeniętach.[/quote]

Magia ma tylko tą wadę, że jest zbyt szczupła i ma chude kości, więc dobrze by było znaleźć jakiegoś goldena z grubą kością... A co do wystaw, to są w planach, na jednej byliśmy, jedną oczekujemy.

Link to comment
Share on other sites

[quote]obrze by było znaleźć jakiegoś goldena z grubą kością...[/quote]Nie z grubą - z wzorcową.

Nie znam się na genetyce, szczególnie goldenów, ale zasada jest taka, że jeśli mamy np. małą sukę, to nie dobieramy jej wielkiego psa, z prostego powodu. Szczenięta urodzą się małe i duże i może z jeden ze wzorcowym wzrostem, a to też niezawsze.

No i musisz spojrzeć w rodowód czy w dalszym pokoleniu ta kość jest wzorcowa. To samo z dziećmi reproduktora, jeśli takowe już ma. Musisz sobie dokładnie obejrzeć.

No jest szereg rzeczy na które sie zwraca uwagę...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarne Gwiazdy']Nie z grubą - z wzorcową.

Nie znam się na genetyce, szczególnie goldenów, ale zasada jest taka, że jeśli mamy np. małą sukę, to nie dobieramy jej wielkiego psa, z prostego powodu. Szczenięta urodzą się małe i duże i może z jeden ze wzorcowym wzrostem, a to też niezawsze.[/quote]

I to nie jest jedyny powod - w przypadku takiego kojarzenia bardzo prawdopodobne ze suka bedzie miala problemy podczas porodu, wlasnie z tymi duzymi szczenietami 'po tatusiu', co czywiscie moze miec rozne przykre konsekwencje.

Goledk, z tego co piszesz, Twoja suka nawet nie ma jeszcze uprawnien hodowlanych a Ty juz szukasz jej reproduktora - jeszcze nie wiadomo, czy ona sama nadaje sie do hodowli. Powtorze za Czarne Gwiazdy - zostan na razie przy samych wystawach, regulaminach, sasadach i....ucz sie ;-)

Pozdr.,Paulina

Link to comment
Share on other sites

Szukanie reproduktora nie jest łatwe i pochwalam rozważania Goldek na ten temat w trakcie robienia uprawnień hodowlanych.
Ja rozważam kolejny miot około rok na przód albo i dłużej :p .

Goldek - reproduktor musi być NAJ ... , to oczywiste.

Wybierz psa o dobrej linii gdzie mało sie słyszy o dysplazji, oczywiscie psa z badaniami (najlepiej HD - dysplazja i jeżeli sie uda z badaniaimi PRA - oczy , to ostatnie jest już dostępne w kierunku dziedziczenia , badanie PRA genetyczne N/N obu rodzciów daje pewność zdrowych oczu u maluchów).

Do tego patrz na psychikę, pies musi byc odważny bez agresji i lęku - można to zaobserwowac nawet w takich warunkach jak wystawa.

Jeżeli Twoja sunia jest lekkiej budowy to nie wybieraj psa za mocnego, reproduktor musi byc jak najbardziej idealny (ideałów nie ma !!!)- wtedy jest szansza na to, ze przynajmniej połowa miotu będzie po ojcu prawidłowej budowy, wybranie za ciężkiego reproduktora da rozrzut w miocie - nawet do skrajności (cienkokościstość po mamie, umięśnienie po tatusiu).

I jeżeli możesz zerknij na to jakie szczeniaki wyszły z połączenia linii twojej suki z liniami wybranego psa.

Życzę powodzenia !
I dużo SZCZĘŚCIA, bo to jest bardzo, bardzo potrzebne !

Oczywiscie zrobisz suczce badania na dysplazję ?

Link to comment
Share on other sites

jak wybrac dobrego reproduktora,dokonac prawidlowego wyboru-ech ja tez bym chciala recepte na 100% sukces:cool3: :evil_lol: poza zdrowiem,psychika,budowa ,pochodzeniem trzeba miec blogoslawienstwo z niebios;) :evil_lol: .
ps.nie wolno poprawiac wad budowy suki przegietym w druga strone cechami samca.tj.jak w tym wypadku-lekka kosc-wybitnie mocna kosc tylko calkowicie prawidlowa kosc.

Link to comment
Share on other sites

Trochę chyba przesadzacie - to kiedy ma szukać reproduktora? Jak suka będzie miała cieczkę? Dziewczyna podchodzi do sprawy bardzo odpowiedzialnie, nie na łapu capu, a to się ceni.
Po pierwsze to oglądaj na wystawach psy - pod kątem tych którymi chciałabyś kryć, a także ich potomstwa. Ważne oprócz tego jaki pies sam jest - jest to co przenosi. Są psy wprost idealne, ale swojego ideału nie przenoszą, są psy przeciętne, które dają piękne maluchy.

Co do kości, to szukaj psa takiego, który sam ma prawidłową (mocną kość) oraz ją przenosi. Warto także żebyś poszukała np. rodzeństwa swojej suni, bądź poprzednich miotów jej mamy i zobaczyła jakie cechy dają z konkretnymi psami.

Aha i nie daj się złapać na psy "topowe", rozreklamowane, szukaj po prostu dobrego psa :-). Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cavisia']Trochę chyba przesadzacie - to kiedy ma szukać reproduktora? Jak suka będzie miała cieczkę? Dziewczyna podchodzi do sprawy bardzo odpowiedzialnie, nie na łapu capu, a to się ceni.
Po pierwsze to oglądaj na wystawach psy - pod kątem tych którymi chciałabyś kryć, a także ich potomstwa. Ważne oprócz tego jaki pies sam jest - jest to co przenosi. Są psy wprost idealne, ale swojego ideału nie przenoszą, są psy przeciętne, które dają piękne maluchy.

Co do kości, to szukaj psa takiego, który sam ma prawidłową (mocną kość) oraz ją przenosi. Warto także żebyś poszukała np. rodzeństwa swojej suni, bądź poprzednich miotów jej mamy i zobaczyła jakie cechy dają z konkretnymi psami.

Aha i nie daj się złapać na psy "topowe", rozreklamowane, szukaj po prostu dobrego psa :-). Powodzenia.[/quote]

Dzięki:)
A jeszcze pytanko.Czy suka może kryć ze swoim tatą (w tym wypadku Barbo Scandinavia Finland) czy u szczeniaków wystąpią wtedy jakieś wady dziedziczne?

Link to comment
Share on other sites

Życzę powodzenia !
I dużo SZCZĘŚCIA, bo to jest bardzo, bardzo potrzebne !

Oczywiscie zrobisz suczce badania na dysplazję ?[/quote]


Dziękuje za życzenia szczęścia i powodzenia:)
Odnośnie badań na dysplazję:
Nie zrobiłam ich jeszcze, bo Magia nie osiągnęła odpowiedniego wieku do tych badań (musi mieć min.15 miesięcy, a ma 13) ale mam zamiar zrobić te badania gdy tylko ukończy półtorej roku, bo to jest na tyle poważna choroba, że trzeba ją zdiagnozować jak najwcześniej, choć mam nadzieję że Magia będzie miała "A". OBY!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Goldek']Dzięki:)
A jeszcze pytanko.Czy suka może kryć ze swoim tatą (w tym wypadku Barbo Scandinavia Finland) czy u szczeniaków wystąpią wtedy jakieś wady dziedziczne?[/quote]


Można kryć ojcem ale jeśli miałby to ktoś robić to [B]tyko[/B] znawca tematu ponieważ może to być tragiczne w skutkach> choroby genetyczne, depresja inbredowa, ...
W Twiom przypadku nie polecałabym. Myślę, że w PL znajdzie się kilka goldenów godnych uwagi i pasujących do Twojej suczki nie spokrewnionych z nią ;)

Jeśli nadal szukasz dobrego reproduktora to warto iść do oddziału ZK na spotkanie sekcji grVIII razem z suczką> może pomogą Ci w doborze odpowiedniego partnera ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='*hania']Można kryć ojcem ale jeśli miałby to ktoś robić to [B]tyko[/B] znawca tematu ponieważ może to być tragiczne w skutkach> choroby genetyczne, depresja inbredowa, ...
W Twiom przypadku nie polecałabym. Myślę, że w PL znajdzie się kilka goldenów godnych uwagi i pasujących do Twojej suczki nie spokrewnionych z nią ;)

Jeśli nadal szukasz dobrego reproduktora to warto iść do oddziału ZK na spotkanie sekcji grVIII razem z suczką> może pomogą Ci w doborze odpowiedniego partnera ;)[/quote]

Dzięki.Choć spodziewałam się że raczej nie będzie można kryć z tatą...:shake:
A... Nie chcę się Wami wyręczać, serio, ale słyszał ktoś o goldenie z wzorcową kością i najlepiej takim NAJ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saskja']Goldek, zlituj się, nie kryje się [COLOR=black][B]z[/B][/COLOR] kimś , tylko [B]kimś -[/B] czyli nie [B]z tatą[/B],tylko[B] tatą.[/B][/quote]

Kryć Tatą można, ale to trzeba bardzo ale to bardzo przemyśleć. To ma sens jeżeli nie ma nigdzie tak dobrego psa i w liniach NA PEWNO nie ma żadnych schorzeń, pies jest mało powiedzialne wybitny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']I to nie jest jedyny powod - w przypadku takiego kojarzenia bardzo prawdopodobne ze suka bedzie miala problemy podczas porodu, wlasnie z tymi duzymi szczenietami 'po tatusiu', co czywiscie moze miec rozne przykre konsekwencje.[/quote]
Nieprawda.
Wielkość szczeniąt [B]w momencie porodu[/B] jest ograniczona warunkami "fizjologicznymi" matki (wielkość macicy, możliwość dostarczenia składników odżywczych, itd.) oraz liczebnością miotu. Genotyp rodziców jeżeli chodzi o "rozmiar" psa uwidacznia się później. (Na marginesie nierzadko zdarza się, że szczenięta większe, bądź cięższe w momencie urodzenia w efekcie okazują się być mniejszymi z miotu.)
Czytałam kiedyś o kryciu klaczy kucy ogierami "normalnych" koni. Kuce rodziły źrebięta o wielkości źrebięcia kuca, a wyrastał z tego później "normalny" koń.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sonia']Nieprawda.
Wielkość szczeniąt [B]w momencie porodu[/B] jest ograniczona warunkami "fizjologicznymi" matki (wielkość macicy, możliwość dostarczenia składników odżywczych, itd.) oraz liczebnością miotu. Genotyp rodziców jeżeli chodzi o "rozmiar" psa uwidacznia się później. (Na marginesie nierzadko zdarza się, że szczenięta większe, bądź cięższe w momencie urodzenia w efekcie okazują się być mniejszymi z miotu.)
Czytałam kiedyś o kryciu klaczy kucy ogierami "normalnych" koni. Kuce rodziły źrebięta o wielkości źrebięcia kuca, a wyrastał z tego później "normalny" koń.[/quote]

Przepraszam za wrpowadzenie w blad. Jesli jest tak jak mowisz, to dlaczego mi mowiono ze nie kryje sie malej suki duzym psem min.wlasnie dlatego ze moze miec problemy z tymi wekszymi szczenietami przy porodzie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']Przepraszam za wrpowadzenie w blad. Jesli jest tak jak mowisz, to dlaczego mi mowiono ze nie kryje sie malej suki duzym psem min.wlasnie dlatego ze moze miec problemy z tymi wekszymi szczenietami przy porodzie?[/quote]

Jest w tym trochę prawdy.
Dużo zależy od samych zwierząt.
Jedne będą miały problemy inne nie.
Dla mnie duże znaczenie ma budowa miednicy u suki> niektóre są predysponwane do trudnych porodów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saskja']Goldek, zlituj się, nie kryje się [COLOR=black][B]z[/B][/COLOR] kimś , tylko [B]kimś -[/B] czyli nie [B]z tatą[/B],tylko[B] tatą.[/B][/quote]

Sory, ale w tym się zawsze mylę... :confused::huh:

Link to comment
Share on other sites

[B]Goldek[/B], widzę, że interesujesz się hodowlą i chcesz jak najlepiej dobrać partnera dla swojej suczki. Wydaję mi się, że zanim zaczniesz szukać konkretnego psa powinnaś poczytać trochę o dziedziczeniu-szczególnie jeżeli interesują Cię te bardziej skomplikowane kwestie (piszesz o inbredzie), który w opisanym przypadku kompletnie nie ma sensu-wg praw Mendla, de Vriesa, Corrensa itd. w takim miocie byłby bardzo niekorzystny stosunek szczeniąt z prawidłową kością, a to tylko jedna cecha!
Poczytaj sobie o zjawisku heterozji, dziedziczeniu pośrednim i bezpośrednim, prawach Mendla itd. Polecam książkę pt: "Genetyka Weterynaryjna" B. Kosowska, B. Nowicki wyd. PZWL-przystępny język, mała objętość, dużo praktyki.
Albo zastosuj opisaną w tym wątku metodę- [b]najbliższy ideałowi, niespokrewniony reproduktor[/b], bo wtedy masz najmniejszą szansę zrobienia głupoty

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta'][B]Goldek[/B], widzę, że interesujesz się hodowlą i chcesz jak najlepiej dobrać partnera dla swojej suczki. Wydaję mi się, że zanim zaczniesz szukać konkretnego psa powinnaś poczytać trochę o dziedziczeniu-szczególnie jeżeli interesują Cię te bardziej skomplikowane kwestie (piszesz o inbredzie), który w opisanym przypadku kompletnie nie ma sensu-wg praw Mendla, de Vriesa, Corrensa itd. w takim miocie byłby bardzo niekorzystny stosunek szczeniąt z prawidłową kością, a to tylko jedna cecha!
Poczytaj sobie o zjawisku heterozji, dziedziczeniu pośrednim i bezpośrednim, prawach Mendla itd. Polecam książkę pt: "Genetyka Weterynaryjna" B. Kosowska, B. Nowicki wyd. PZWL-przystępny język, mała objętość, dużo praktyki.
Albo zastosuj opisaną w tym wątku metodę- [B]najbliższy ideałowi, niespokrewniony reproduktor[/B], bo wtedy masz najmniejszą szansę zrobienia głupoty[/quote]

Dzięki;) Znalazłam już kilku reproduktorów, (Edi Belidor, Kenzo Marakita i Wiktor, Perfect Partner Oligarchia FCI) z... Jakichś kilku tysięcy w Polsce...
Ale po prostu jedne miały stopień dysplazji "B" (a ja nie chcę ryzykować) a inne były białe... Ja po prostu nie lubię białych goldenków, mimo że są ładne :/

Link to comment
Share on other sites

[quote]a inne były białe... Ja po prostu nie lubię białych goldenków, mimo że są ładne :/[/quote]a jak sie dziedziczy kolor u goldenów?

Zdaje mi się, że, nawet jak nie pokryjesz białym to istnieje ryzyko, że takie szczenięta się urodzą i na odwrót :)

...ale to zależy od dziedziczenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...