Jump to content
Dogomania

Jak dobrać reproduktora?


Goldek

Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='jefta']A o jaką rasę chodzi? Pewnie jest wepchnięta do worka klubów wielorasowych.[/quote]


A, np. retrievery nie maja. Wlasciwie maja, ale klub-komisje, wiec czlonkowie sobie moga..... Czujecie, retrieverow w tym kraju od groma ( szczegolnie goldenow i labradorow ), a ich wlasciciele nie moga sie dogadac :angryy:

Link to comment
Share on other sites

hhmmm coś o tym wiem... u nas to samo-wrzuceni do gończych. Powody dla których nie udało się do tej pory założyć klubu:
1. "Ja do klubu Pana X należał nie będę"
2. "Znowu jakieś składki?, to ja nie chcę"
3. "Wziął się za to ktoś spoza układu, więc ja nie wiem kto to jest"
znaleśc 100 osób przy tak popularnej rasie też nie jest łatwo

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jefta']hhmmm coś o tym wiem... u nas to samo-wrzuceni do gończych. Powody dla których nie udało się do tej pory założyć klubu:
1. "Ja do klubu Pana X należał nie będę"
2. "Znowu jakieś składki?, to ja nie chcę"
3. "Wziął się za to ktoś spoza układu, więc ja nie wiem kto to jest"
znaleśc 100 osób przy tak popularnej rasie też nie jest łatwo[/quote]


U nas glownie pkt 1 . Ludzie jednak zueplnie rozumu nie uzywaja... :placz:

Link to comment
Share on other sites

U nas nie bylo jeszcze takiej powazniejszej proby zalozenia klubu(nie kojarze), ale mam wrazenie ze bylby problem typu - ,,jakies skladki, dojazdy, zjazdy itd - nieee, za duzo roboty". Do tej pory wlasnie takie podejscie zauwazylam u wielu osob, trudno sie zebrac ludziom do kupy i nikt chyba nie widzi potrzeby tworzenia klubu :shake: ...

Link to comment
Share on other sites

ja reproduktora mam juz teoretycznie wybranego. Jednak, aby zkorzystac z jego uslog moja suka musi miec badania na [B]herpes[/B]. Czy wiecie coś moze o przybiegu tych badań. Wiem, ze wykonywane sa w Niemczech. Nie znam jednak ich przebiegu - oddaje sie krew do badań ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Saskja']Ja je popieram, tylko mi się coś gotuje w środku, gdy Goldek udziela odpowiedzi, jakby była lekarzem albo genetykiem - w jej poprzednim poście stoi czarno na białym, że dysplazja to choroba o podłożu genetycznym, tymczasem ona bywa taką chorobą i zanim się kogoś próbuje oświecić, trzeba zapalić lampkę u siebie, zwłaszcza jeśli się dopiero co zadawało pytania o same podstawy. Ja naprawde nie mam nic przeciwko temu, że Goldek pyta i chce wiedziec coraz więcej, ale wie jeszcze niewiele, a już się chce brać za hodowlę i co gorsza sama rad udziela.[/quote]

Nie przeczytałam jeszcze wątku do końca bo mi nagle zniknął i na niego nie wchodziłam. Więc mogę być trochę... niedoinformowana jak się wątek potoczył.
Ja wiem że to nie jest TYLKO przez genetykę i po prostu tak wyszło. Przecież (jedna osoba podała już taki przykład) całe drzewo genealogiczne może mieć "A" a jeden pies może mieć "B", przez to, że np.za dużo biegał w okresie dorastania, czy coś (choć "B" też nie mówi że pies ma zaawansowaną dysplazję, mówi jedynie że stawy są prawie normalne)
i wtedy to nie jest przez genetykę...
Co do udzielania porad no to ... tak jakoś wyszło, choć wiem że sama nie najlepiej się na tym (hodowli) znam, czyli że sie prawie w ogóle nie znam.
Czytam dalej wątek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Goldek']Ja wiem że to nie jest TYLKO przez genetykę i po prostu tak wyszło. Przecież (jedna osoba podała już taki przykład) całe drzewo genealogiczne może mieć "A" a jeden pies może mieć "B", przez to, że np.za dużo biegał w okresie dorastania, czy coś (choć "B" też nie mówi że pies ma zaawansowaną dysplazję, mówi jedynie że stawy są prawie normalne)
i wtedy to nie jest przez genetykę...
[/quote]


A skad pomysl, ze wtedy nie przez genetyke ?

Link to comment
Share on other sites

Goldek polecam książkę pt.: "Poradnik dla hodowców psów - genetyka w praktyce". Tam masz sporo artykułów na temat genetyki, dziedziczenia (różnych chorób genetycznych, wrodzonych, dziedziczenia maści, długości włosa, wzrostu, kośćca, kątowań itp. spraw), a także rozdział jak dobierać reproduktora do suki hodowlanej etc.
Bardzo fajna książka, myślę, że jeśli posiadasz podstawy genetyki (których uczy się młodzież od gimnazjum) to książka będzie "lekka, łatwa i przyjemna". :) Na pewno dowiesz się wielu przydatnych rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...