Jump to content
Dogomania

Rodowodowy Hawańczyk


kambala

Recommended Posts

Witam, mam taki zestaw pytań.
około 4 miesiące temu kupiłem rodowodowego Hawańczyka od hodowli z Czech,
piesek jest super, kupiony do kochania a nie do wystawiania :-),
jednak ostatnio "wyszedł mu" przodozgryz ( tz. było widać wcześniej że nie wszystko jest ok) oraz po wizycie u fryzjera wydaje mi się ze prawa łapa jest na wysokości pierwszych stawów lekko wykrzywiona na zewnątrz.
Nie wiem czy nie przeszkadzają mu te "wady", , ale zastanawia mnie jedno, za pieska zapłaciłem uczciwie i zrobiłem to mając świadomość ze kupuje pieska zdrowego bez wad .Jak to jest z hodowcami czy powinno byc takie jawne oszukiwanie nabywców psów.Tym bardziej że na forum pisze że wada przodu zgryzu jest wadą genetyczną.Ciężki temat ale kupując psiaka dużo czytałem i dlatego nie wybrałem psa z pseudohodowli ,tyle że zaczynam myśleć że wszędzie chodzi o kasę przykre ale prawdziwe.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że jednak za mało czytałeś przed kupnem psa. Nie wiem, jak jest w Czechach, ale kupując psa u polskiego hodowcy, zostałby Ci przedstawiony protokół przeglądu miotu, w którym czarno na białym opisane byłyby ewentualne wady zgryzu. Otrzymałbyś również umowę kupna-sprzedaży. Masz taką? Jeśli jest w niej zapis, że szczenię jest zdrowe i nie ma żadnych wad, możesz żądać od hodowcy zadośćuczynienia np. zwrotu części pieniędzy . Sprawa wygląda inaczej, jeśli w umowie jest zapis, że szczenię, które nabywasz jest niepełnowartościowe i nie nadaje się na wystawy, co jest równoznaczne z tym, że posiada jakieś wady, np. wadę zgryzu, a wada taka, mimo że rodzice i przodkowie są psami wystawowymi, może trafić się w każdej hodowli. Jeśli chodzi o przednie łapy, trzeba by było to zobaczyć, mogą to być po prostu zbieżne nadgarstki, w tym wypadku psu w niczym to nie przeszkadza,jedynie niezbyt ładnie wygląda, ale równie dobrze może to być poważniejsze schorzenie. Ty zaś wspominasz tylko o jednej łapie, a przy zbieżnych nadgarstkach, obie stopy są skierowane na zewnątrz. W swoim poście sugerujesz, że każdy hodowca oszukuje nabywców, jak to ująłeś, przykre to ale prawdziwe, ale w każdej dziedzinie trafiają się nieuczciwi. Nie powinieneś tylko od razu wrzucać wszystkich do jednego worka. Wracając do oszustwa, upewnij się, jaki zapis widnieje w umowie, zanim kogoś oskarżysz. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Tak mam umowę kupna sprzedaży niepodpisana bo hodowca przywożąc mi szczeniaka "zapomniał jej", potem podesłał mi mailem i niby ok. Ja od początku nie planowałem wystawiać pieska. A w umowie jest wyrażny zapis ze piesek jest zdrowy.
Życie galopuje to nie miałem czasu się zając teatem jednak jutro idę do weterynarza i poproszę go o opisanie wady.
Zasugeruje się Twoimi radami i napisze o hodowcy wraz z dokumentacją zdjęciową - bo mam kilka zdęjc jak pies był mały i teraz widać ze wada juz tam byłą tylko Ja laik nie zwróciłem na to uwagi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...