Jump to content
Dogomania

Mops na Podkarpaciu lub sąsiednich - gdzie można kupić szczeniaka?


Mopsik26

Recommended Posts

Witam wszystkich ;) Zdecydowałem się na kupno mopsika ale za nic w świecie nie mogę w okolicach mojej posiadłości znaleźć żadnego szczeniaka ;/ Od kilku dni śledzę masę portali aukcyjnych w celu zlokalizowania jakiegoś ogłoszenia jednak bezskutecznie... Nie chce mi się wierzyć że aż tak trudno znaleźć pieska tej rasy w mojej okolicy.. Widzę jedynie oferty z centralnej polski (nie będę pieska wiózł samochodem setki kilometrów) lub na drugim końcu kraju.. Czy ktoś się orientuje gdzie mógłbym dostać szczenię mopsa w podkarpackim albo jakimś sąsiednim województwie (np. Lubelskim)?? Czekam z niecierpliwością na jakieś informacje.

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli zależy Ci na towarzyszu który spędzi z Tobą kilkanaście lat nieprzysparzając kłopotów zacznij nie od odległości tylko od wyboru jak najlepszej hodowli - nawet jeżeli to ma być w USA albo w Kanadzie !

Może się okazać że "odległość" wynagrodzi różne problemy na jakie byś sie naraził kupując "byle blisko"

Wazny dla nabywcy aspekt - cena to sprawa bardzo względna, te "tanio" w obsłudze bardzo często wychodzą baaaaardzo drogo a piesek w wieku roku mało co wygląda jak jakakolwiek rasa .... Wazne jest co jest w cenie a nie kwota za która psa kupujesz.
I tak w myśl prawa psy bez uznanego pochodzenia nie mogą nic kosztować, mają być odchowane i wydane za darmo. Żadnych zwrotów kosztów za wychowanie czy wyprawkę.
W przypadku papierów tylko 1 dokument jest wiarygodny, metryka Związku Kynologicznego w Polsce (ZK to największa majaca historię oraz lata pracy w ramach światowej federacji kynologicznej FCI , cała reszta to generalnie poza jeszcze PKPR-em nowo powstałe twory po 1 stycznia 2013 zrzeszających lokalnych handlarzy ... jakie więc są wiarygodne rzekome pochodzenia jak psy są NN .... albo te co nie dostały z powodu wad praw hodowlanych w ramach uznanych organizacji ..... )
W cenie wybór dobrej hodowli zawiera nam minimum ryzyka poważnych kosztów , czyli kosztownych specjalistycznych karm i non stop wizyt u weterynarza .... no bo ktoś ci będzie mówić, że mu sie pieska np. "nie chciało wystawić" a prawdą jest poważna wada rodzica szczeniaka ,,,,

Jest taka "wygodna" opcja , że ktoś ci chce psa przywieźć . No ta opcja brzmi kusząco ..... tylko co sprzedający chce ukryć że jest tak miły że ci psa przywiezie ? Psy trzymane w klatkach ? Chore ? Fabrykę psów ?

Warunki - no wiec tylko jadąc po szczeniaka możesz stwierdzić czy sprzedający się nie mija z prawdą jak to u niego mają szczyle super ! Na miejscu oglądasz matkę, warunki, jeżeli szczyle są swobodne to wiesz że wychowały się w domu a nie gdzieś w szopie.
Szczeniak ma być stosunkowo duży (!)ma mieć minimum 7 tyg (pożądane 8-9) , a wiec waga takiego dobrze wychowanego psa to około 1,8-2,5 kg, sprawdzasz ks. zdrowia, odbierasz wraz ze szczeniakiem metrykę , czytasz protokół przeglądu miotu, sprawdzasz czy wszystkie nr sie zgadzają (tatuaże, chipy) zgodnie z oryginałami (!) dokumentów.

Jakość - zanim zadatkujesz analizujesz sobie jakich przodków ma oferowane szczenię, ile żyli, czy chorowali - tych informacji możesz sobie poszukać w dzisiejszej dobie w necie w ciągu godziny (jak ci sie nie chce poświęcić chwili i zadać trochę trudu to sobie daruj psa), jakie osiągnięcia są linii, jak wyglądali przodkowie. Im lepiej rokujące maluchy po wybitnych rodzicach tym tych informacji jest więcej. Rozmawiasz też poważnie z hodowcą i orientujesz się czy ktos ci mydli oczy czy udziela rzetalnych inforamacji. PRawdziwy dobry hodowca nie będzie ci szczeniaka wpychał.

Edited by aneta
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za świetne rady. jestem jednak trochę w kropce bo na prawdę nie wiem co teraz zrobić, to znaczy którą hodowlę wybrać (najbliższe z ogłoszeń są jakieś 300-400km od mojego domu). Widzę że to będzie znaaacznie trudniejsze niż się spodziewałem :/

Link to comment
Share on other sites

To jest trudno doradzić, zerknij tez tu na tematy gdzie udzielają się hodowcy rasy, musisz znaleźć tego swojego. Możesz też natknąć się na małą hodowlę gdzie jest 1 suka i ma 1-2 mioty. Takie małe hodowle znaleźć jest trudno a są b.dobrym wyjściem. Natomiast szczeniaka możesz też szukać poprzez właścicieli reproduktora - u mnie w każdym miocie po moim reproduktorze tak było, że połowa szukających zakupiła szczeniaki po Carewiczu tylko dlatego, ze dzwonili/emailowali do mnie.
Właściciel reproduktora tez ma często w opcji rozliczenia że bierze szczeniaka - i wtedy przynajmniej ja wybieram tego co mi się wydaje naj ;)
Zastanów się też czy będziesz z psem chodził na wystawy, jak nie to szukaj pieska mniej rokującego - piesek z defektem (defekt pod kątem hodowlanym , wystawowym) jest tańszy.

Link to comment
Share on other sites

Szukam po forach, po stronach aukcyjnych.. Już przesiedziałem dziesiątki godzin i nie znalazłem konkretów. Myślałem że wystarczy mieć pieniądze i piesek znajdzie się sam.... Myliłem się. Bez pomocy chyba sobie nie poradzę bo już mi pęka głowa od natłoku informacji które kompletnie nie posuwają mnie naprzód. Czy można jej gdzieś szukać czy jest się zdanym na siebie? Jestem kompletnie zielony i nie potrafię się odnaleźć..

Nie mam jakichś wygórowanych wymagań, potrzebuję mopsa z rodowodem dla mojej rodziny.. Praktycznie kompletnie nie znam się na psach ale po prostu wiem że to jest "ta rasa" ;) Czuję się zagubiony pośród samych tekstów odnośnie wyboru odpowiedniego szczeniaka, kontaktu z hodowcą, pierwszych oględzin itp. a nie mam pojęcia nawet jak dobrnąć do tego momentu.. Czy to wszystko naprawdę jest takie trudne czy tylko ja tak to postrzegam z racji tego że nie ma mną kto pokierować?

Edited by Mopsik26
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...