Jump to content
Dogomania

reproduktor


mimi

Recommended Posts

  • 7 months later...

Tak się zastanawiam - kto decyduje o tym, że pies może zostać reproduktorem? Czy tylko sam właściciel, czy może tez jakaś komisja?

Poza tym - pies musi mieć skończone 15 miesięcy i uczestniczyć w 3 wystawach ( krajowe i międzynarodowa). Kolejne pytanie więc - czy wystawianie psa w klasie szczeniąt ma więc sens i znaczenie dla późniejszej reprodukcji?

hmmm...trochę chaotyczny ten mój post, ale mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumiał..;)

Link to comment
Share on other sites

Dużo zależy od tego o jaką rasę chodzi........... co do niektórych ras są dodatkowe wymogi nim pies dostanie wpis do rodowodu (pieczątka) "PIES REPRODUKTOR"............ Czasem wymagany jest prócz wystaw również przegląd hodowlany ( u sędziego uprawnionego do tego) czasem testy, czasem egzamin ze szkolenia...........

W klasie szczeniąt wystawianie ma o tyle sens, ze pies się uczy.......... chyba ,że jakieś pojetne zwierzę nauczy się czytać i damy mu regulaminy do poczytania i też będzie wiedział co robić......... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mój psiak to siberian husky :)

Na razie ma 4 miesiące i jeszcze nie wyrabiałam mu rodowodu, bo ponoć na koniec roku i tak się nie opłaca.

I tak sobie pomyślałam, że może kiedyś, gdy wyrósłby na pięknego psa, to warto byłoby zrobić z niego reproduktora. Dlatego pytam kto i kiedy o tym decyduje.

Dziękuję za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

"Aby wilk był syty i owca cała" proponuję zgłosić się z metryczką do oddziału ZKwP zaraz po nowym roku i zarejestrować psiaka oraz zapisać się do ZKwP. Według tegorocznych stawek łączny koszt to około 110 złotych (w tym 44 zł składki członkowskiej).

Zwierzaki można wystawiać bez xera rodowodu do końca klasy młodzieży czyli do 18 miesięcy. Warunkiem jest posiadanie n-ru rejestracyjnego, który jest nadawany w momencie zapisywania się do ZK.

Pies twojej rasy moze zostać reproduktorem po uzyskaniu 3 ocen doskonałaych (po ukończeniu 15 miesięcy) od 2 różnych sędziów, w tym jedna ocena na wystawie międzynarodowej lub klubowej.

Husky nie musza spełniać żadnych dodatkowych wymogów jednak reproduktor aby pokryć suczkę musi mieć skonczone 18 miesięcy (nawet jeśli wcześniej otrzyma w/w oceny! ).

Potwierdzeniem uprawnień psa jest wpis w rodowodzie dokonany przez właściwego kierownika sekcji lub przewodniczącego oddziałowej komisji hodowlanej. Podstawą do wpisu jest przedstawienie oryginałów kart ocen.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeżeli pragniesz mieć reproduktora i to kryjącego wyrób mu rodowód jak najprędzej .Nawet jeżeli pies będzie najpiękniejzy na świecie to jeżeli nie będziesz go pokazywać na wystawach to nikt w przyszłości z suczką do niego nie przyjedzie .Musisz wyrobić sobie opinie i znajomości . Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego ile kasy i pracy trzeba włożyć w to aby pies naprawdę krył .Sam wygląd nie wystarczy :wink: Super rodowód też nie ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tak jak pisała Pysia, należy za reprodukcją pochodzić.

Im wcześniej tym lepiej. No i 3 wystawy, w tym międzynarodowa lub klubowa.

I musi oczywiście zdobyć CWC. W przypadku basków żadne szkolenia czy inne tygo typu rzeczy nie wchodzą w rachubę.

Trochę to trwa, ale w sumie ciekawe doświadczenie (zwłaszcza dla hodowcy) No a piechy będzie miał później frajdę.

Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aby pies został reproduktore musi mieć skończone 18 miesięcy i trzy OCENY doskonałe w tym jedna na wystawie międzynarodowej lub krajowej. Jak już ma te warunki spełnione trzeba się wybrać do swojego oddziału zkwp jak dyżur będzie miał sędzia danej rasy. Wtedy każe wypisać wystawy i osiągnięcia psa (trzeba zabrać teczki z ocenami z wystaw!) do rodowodu (z tyłu :wink: ), sam wpisuje te wystawy do papierów psa w związku i przybija na rodowodzie pieczątkę z napisem REPRODUKTOR i swoją własną. I to tyle :D

Naturalnie psy ras, które mają swoje kluby dodatkowo przechodzą w klubach egzaminy bonitacyjne. Ale o tym nie mam jeszcze większej wiedzy, bo klub naszej rasy dopiero się tworzy.

Jeśli ktoś ma ochotę zapisać się do klubu Rhodesian Ridgebacka to proszę odwiedzić stronę http://www.rrclub.pl :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Przeczytałam temacik od A do Z i małe sprostowanie.

Pies zaleznie od rasy ( ja mam dobermana, więc poprzeczka wyższa ) musi mieć te 3 oceny doskonałe, niezależnie od lokaty. Z tym, że dwie z krajówki a jedna z międzynarodówki lub klubu, no i trzy oceny muszą być od tzrech różnych sędziów a trzecia ocena od pierwszej musi być w okresie ponad 6 m-cy.

Teraz dalej, psy ras dużych gdzie jest to wymagane muszą miec badanie w kierunku dysplazji z wpisem w rodowód.

Potem jeszcze wybrane rasy muszą mieć zaliczone testy psychiczne, a i są rasy, które muszą mieć zaliczone próby pracy.

Z tym wszystkim udajemy się do ZK i dostajemy wpis w rodowód " REPRODUKTOR " dopiero kryjemy psem. Do komisji mozna wystąpić, owszem, ale jeszcze przed kryciem warunkowym. Nigdy po. To już łamanie regulaminu i grozi wykluczeniem.

Link to comment
Share on other sites

Kachna

Poczytaj no sobie REGULAMIN !!

Dla uzyskania uprawnień hodowlanych w przypadku PSA (samca) wymagane są 3 oceny doskonałe od 2 różnych sędziów w tym przynajmniej jedna z wystawy międzynarodowej lub klubowej.

Nic niema tam na temat odstępu czasowego !! W dniu wystawy pise musi mieć ukończone 15 miesięcy zycia . Do tego dopiero dochodzą wymogi klubu danej rasy, czyli ewent. testy, prześwietlenia,szkolenie, konkursy, próby pracy itp.

Odstęp czasowy jest potrzebny między CWC aby pies zostać mógł championem i wtedy od 3 róznych sędziów......... ale nie do zostania reproduktorem.!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...