Jump to content
Dogomania

Czy w 2014 roku będą "WYSTAWY - MARATONY"


Michał13

Recommended Posts

[B]Będąc na międzynarodowej wystawie we Lwowie 15-16 05. 2013 znajomy handler z Ukrainy poinformował mnie, że podczas Światowej Wystawy Psów w Budapeszcie zapadła decyzja o zaprzestaniu organizowania wystaw - maratonów od 2014 roku. Podobną informację uzyskałem od hodowcy w Polsce. Czyżby nastał koniec ery szybkich championatów - mam nadzieję że nie.[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paatrycja']Myślę, że taka decyzja byłaby krzywdząca na swój sposób dla wystawców, hodowców i handlerów.[/QUOTE]

A mnie się wydaje, że to, co obecnie dzieje się w kynologii krajów hmmm... 'wschodnich' jest nie tyle krzywdzące, co ośmiesza całą kynologię i wystawy...
Coraz bardziej wymyślne kraje, których championat można zrobić teoretycznie dwoma CACami, a w praktyce, kto zapłaci, ten dostaje dyplom... Podobnie w Rumunii czy Mołdawii... niby są jakieś wymagania, a potem ludzie chwalą się, że pies został championem, podczas gdy na wystawie jednego dnia był I bez CACa, a drugiego - II :roll:
Ja odnoszę przykre wrażenie, że w pogoni za tytułami (o wartości dość dyskusyjnej, przyznajmy), tracimy sens tego wszystkiego.

Jak to się ma do championów np. Holandii, Francji czy UK? Tam CAC jest jeden na płeć, a poziom psów i frekwencja bez porównania.

Rozumiem, że to może być krzywdzące dla ludzi poszukujących łatwych tytułów oraz, nie ukrywajmy, dla kieszeni organizatorów, ale czy będzie krzywdzące dla samych psów czy jakości tego, co biega po ringach? Szczerze wątpię :)

Link to comment
Share on other sites

[B]BabyCakes[/B], trudno się z Tobą nie zgodzić i ja osobiście w pełni Cię popieram i się z Tobą zgadzam. Pisząc "krzywdzące", miałam na myśli to, ile płaci się za te wystawy bo trzeba przyznać, że z roku na rok są one droższe, dorównując opłatom za wystawy światowe czy europejskie i odebranie takiej szansy "szybkiego championatu" nie jest do końca fair. Nie mówię, że tych maratonów musi być od gromka, ale ja osobiście nie widzę w tym nic złego. Faktem jest, że coraz więcej ludzi pędzi za tytułami, ale biorąc na bok przyjemnie spędzony czas ze znajomymi, podróżowanie i zwiedzanie nowych krajów to tym właśnie są wystawy - rywalizacją, odnoszeniem (bądź też nie) sukcesów, a czy we właściwy, uczciwy sposób to już inna sprawa.

Pozdrawiam. :)

Link to comment
Share on other sites

Pytanie jak to traktują sędziowie - czy dają tytuł tylko zagraniczny bo wystawa robiona pod zagranicznych gości, czy robią SWOJE tak jak należy. Myślę że nie maratony mogą stanowić tu problem, a podejście do nich. Ale chętnie posłuchałabym osoby wtajemniczonej, skąd pomysł na likwidację tego typu imprez.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='krzysio']A o to Kochana musiałabys zapytac nowego prezesa zkwp...[/QUOTE]

Dlaczego akurat prezesa ZKwP? Co prezes ZK w Polsce ma wspólnego z zaprzestaniem organizowania maratonów wystawowych przez FCI? Tym bardziej, że takie maratony się w Polsce nie odbywają.

Link to comment
Share on other sites

Ja tam się nie dziwię ;) Ostatnio zrobiła się niezła przesada... Championaty Meksyku, Sri Lanki czy Kolumbii :D W wielu środowiskach psiarzy ludzie się wyłącznie śmieją z takich "nabitych" tytułów i wcale się nie dziwię. Maratony były fajne, jak miały jakiś umiar. Sama myślałam o takich wakacjach + KILKA wystaw przy okazji. Jak dostałam na światówcę ulotkę - wystawa o 14, druga o 17 i trzecia o 20 to nie chciało mi się wierzyć ;) 26 wystaw w 11 dni !!!??? Współczuje psom.

Link to comment
Share on other sites

Nie widzę nic złego w maratonach nawet takich odległych krajów...dlaczego ze względu na położenie geograficzne mam nie mieć championatu kraju który chce go zorganizować w Europie? jeżeli kraje się dogadują i chcą takie wystawy zorganizować razem to czemu nie?
Jadąc na maraton nie musisz zgłaszać na 20 wystaw... Możesz zgłosić na 2-3 wystawy i połączyć taki wyjazd z wypoczynkiem.Nie męczysz siebie i psa.
A co "śmiejących się" często/podkreślam często ...nie zawsze.../ są to osoby które na maraton a nawet na zwykłą międzynarodówkę za granicą nie mogą pojechać z różnych względów . Nie ma to nic wspólnego z tym ,że by nie chcieli! Spotkałem się również z takimi co krzyczeli głośno na forach ,że nie pojadą a po niedługim czasie spotykałem ich na wystawach ...tych wyśmiewanych. Na pewno nie tylko ja znam takie przypadki bo w różnych rasach słyszałem o podobnych historiach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']Ja tam się nie dziwię ;) Ostatnio zrobiła się niezła przesada... Championaty Meksyku, Sri Lanki czy Kolumbii :D W wielu środowiskach psiarzy ludzie się wyłącznie śmieją z takich "nabitych" tytułów i wcale się nie dziwię. Maratony były fajne, jak miały jakiś umiar. Sama myślałam o takich wakacjach + KILKA wystaw przy okazji. Jak dostałam na światówcę ulotkę - wystawa o 14, druga o 17 i trzecia o 20 to nie chciało mi się wierzyć ;) 26 wystaw w 11 dni !!!??? Współczuje psom.[/QUOTE]
ja też na światówce dostałam to info. Sprawa dla mnie jest jasna - chcesz - jedziesz, nie chcesz - nie jedziesz. Proste. Pies moze mieć i 148 tytułów a i tak rynek sam zdecyduje czy chcesz kryć tym psem i czy chcesz szczyle po takiej suce.
A co do "szkodowania" psów na maratonach - mnie bardziej szkoda psów na polskich wystawach (w tym i na międzynarodowych) bo zazwyczaj wystawy w Pl odbywają się na zasadzie "jakostobędzie" - czyli międzynarodowe bywają pod chmurką (czasem tylko główny ring zacieniony) a psy się smażą na patelni wątpliwej jakości "stadionów" czekając na bisy które to czekanie przeciąga się w nieskończoność. Zapewne bywalcy polskich wystaw pamiętają śmiertelne zejścia psów z powodu upałów (psów czekających na bisy). Więc zanim zaczniemy rzucać gromy na innych najpierw posprzątajmy swoje podwórko.

A tak na marginesie - juz to pisałam wyżej - jeśli PZPN udało się zrobić Euro razem z Ukrainą to dlaczego ZKwP nie może się dogadać z ukraińskim związkiem kynologicznym i zrobić raz w roku wspólną wystawę w Pl czy na Ukrainie? Można powołać nowy tytuł typu Winner Europy Środkowo Wschodniej albo inny. Od razu promocja naszego regionu w Eu czy nawet świecie.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#000000]....""Sprawa dla mnie jest jasna - chcesz - jedziesz, nie chcesz - nie jedziesz. Proste. Pies moze mieć i 148 tytułów a i tak rynek sam zdecyduje czy chcesz kryć tym psem i czy chcesz szczyle po takiej suce"". Zgadzam się z Tobą 120% to jest nasz wybór.
[/COLOR]

Edited by Michał13
Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się całkowicie z tym, że każdy może wydawać swoje pieniądze jak mu się tylko podoba. Jeżeli ktoś to traktuje jako wyjazd wakacyjny to rozumiem, ale nie rozumiem nabijania sztucznych tytułów itp. Championat zwykle zyskuje się pokazując psa w danym kraju i świadczy o tym, że został tam doceniony czy nawet jest lepszy niż pogłowie psiaków tamtejszych (przez co w danym kraju są promowane psy z Polski). A co daje championat kraju, który leży na innym kontynencie :)? Nie potępiam żadnego kraju, bo sama również bardzo lubię odwiedzać dalsze miejsca, ale mam trochę inne poglądy na ten temat i tyle.
Nie trzeba zgłaszać na 26 wystaw - jasne. Jak ktoś jedzie na kilka to rozumiem. Ale będzie ogrom ludzi, którzy zgłaszają na wszystkie :) Co do męczenia psów to nawet nie chodzi mi o temperaturę. Chyba każdy w miarę ogarnięty właściciel wie jak męcząca psychicznie jest dla psa taka wystawa. Moje burki bawią się rewelacyjnie, witają się z każdym człowiekiem, obgryzają wołowe uszy, ale po powrocie do domu śpią 2 dni :) Chciałabym poznać psa, którego nie obejdzie nic a nic 26 wystaw w takim upale :cool3: Pod koniec takiego maratonu to chyba niektórzy muszą nieźle faszerować swoje psy ;)
We wszystkim należy zachować umiar! W tym tempie, to za 5 lat będziemy mieć maraton 100 wystaw w tydzień i championaty całego Świata :lol::lol:

Co do organizacji wystaw w Polsce to już całkiem inna bajka... Brak championa weteranów, jedna wystawa 2xCACIB i brak ciekawych imprez to tylko kropla w morzu :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Michał13'][COLOR=#000000]....""Sprawa dla mnie jest jasna - chcesz - jedziesz, nie chcesz - nie jedziesz. Proste. Pies moze mieć i 148 tytułów a i tak rynek sam zdecyduje czy chcesz kryć tym psem i czy chcesz szczyle po takiej suce"". Zgadzam się z Tobą 120% to jest nasz wybór.
[/COLOR][/QUOTE]

Popieram Wasze wypowiedzi!

Link to comment
Share on other sites

ja mam taką rasę, że nawet muszę i chcę ją promować w PL, choć to polska rasa..... Jadąc za granicę nie tylko promuję psy z Polski ale też i polską rasę.

a co do naszego podwórka, to znów wrócił system 3xcwc na dorosłego championa.

I szkoda, że nie mamy championa weteranów czy granda.... ale może kiedyś, może????

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]04.06.2013г.[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]WARNING![/FONT][/COLOR]
[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]The Russian Federation Cynologique reminds[/FONT][/COLOR]

[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]1. National title of a foreign country - a member of the FCI entered the All-Russia common genealogy book RKF (pedigree), but if the title obtained at the exhibition, organized and carried out in the territory of the country issuing title[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]2. the title of National Champion foreign country - a member of the FCI summarizing the results of competitions, the top dog and top breeder of the year are not taken into account if it is received at the exhibitions organized and held outside the territory of the country which issued the title.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#333333][FONT=lucida grande]3. the title of National Champion foreign country - a member of the FCI is taken into account when writing to the Champion class is subject to confirmation of its receipt of not less than 2 m CAC .[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Tak jak już pisali wyżej śmieją się ci co dalej nie jeżdżą niż w obrębie swojego oddziału a jak już zagranicę to do polskich znajomych sędziów.

Jakby nie było to tam na maratonach są też sędziowie z tych odległych krajów i można od nich uzyskać oceny a sędziują wg. tamtych standardów. Poza tym dla sędziego taki maraton też jest kształcący może zobaczyć jak wyglądają psy tej czy innej rasy z różnych krajów Europy. Na codzienne wystawy w Polsce rzadko zaprasza się zagranicznych sędziów a szczególnie tak odległych!

Może nawet dla psa podróż do Meksyku i innych krajów w samolocie będzie bardziej męcząca niż maraton. Więc głupio pozbawiać nas możliwości uczestniczenia w wystawach dla których normalnie musielibyśmy pół świata przelecieć.

Fakt faktem z tymi maratonami trochę przesadzają i przez ten ich brak umiaru całe przedsięwzięcie straciło na wyjątkowości.

Jak zlikwidują maratony to też będziemy jeździć za granicę pewnie trochę rzadziej ale zawsze. Krzysio kupi sobie samolot i będziemy z nim latać!:cool1:

Jeśli ZK chce zatrzymać kasę z wystaw w Polsce to lepiej niech wymyśli coś lepszego.

Link to comment
Share on other sites

mnie denerwuje postawa psa ogrodnika co sam nie zje a drugiemu nie da.
Fakt, trochę już za duzo w tych maratonach róznorodności, ale co tam - każdy wybiera co chce.
Moja rasa (nie ta z avka!) jest znana ale praktycznie tylko w Pl , bo to polska rasa. Za granicą teoretycznie też powinna być znana, ale w praktyce różnie z tym bywa. Więc dla mnie wyjazd z takim psem za granicę jest wielką niewiadomą, bo nie wiem czy trafię na kogoś kto zna rasę czy na kogoś kto się będzie bał psa ocenić udając że "zna rasę".

Link to comment
Share on other sites

[h=5][B]FCI Cirkular - 29/2013: CAC TITLES[/B]
The FCI Office informs that following the General Assembly 2013 in Budapest the approved resolution about the change of the FCI Standing Orders (Art. 10, Events) will enter into force on April 1st, 2014.
The resolution taken is that “No CAC title/certificate can be given by an FCI member/contract partner on the occasion of shows held on the territory of another FCI member/contract partner”.[/h]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...