Jump to content
Dogomania

Klonowanie zwierząt, co myślicie?


Cytrynaaaaa

Recommended Posts

Dzisiaj na TVN Style oglądałam program 'Sklonowane zwierzaki', będzie można zobaczyć go też w poniedziałek o 19.20 na TVN Style. Właściciele nieżyjących już psów chcieli je na nowo 'ożywić' i za około 100-150 tysięcy dolarów mogli dostać klona swojego zwierzaka. Co myślicie o czymś takim i czy ktoś z Was oglądał już to? Ja widziałam pierwszy raz szczerze mówiąc. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Po co klonować swojego nieżyjącego zwierzaka? Przecież w ten sposób nie zwróci mu się życia. Klon to tak naprawdę inny pies. Trochę sztuczne mi się to wydaje. Nie chciałabym żyć w złudzeniu, że mam przed kilkadziesiąt lat tego samego psa, gdy w rzeczywistości byłyby to dwa oddzielne stworzenia...

Link to comment
Share on other sites

Oglądałam ten program.. właścicielka pytała nowego psa czy ją pamięta :roll: i chyba wierzyła że tak jest. Mnie tylko zastanawia, co się dzieje z tymi sukami które rodzą klony, bo wyglądało jakby siedziały całe życie w klatkach w tej klinice. Żal mi ich.

Link to comment
Share on other sites

Oglądałam to... To był jakiś koszmar! Sklonowali psiaka, wzięli go do jakiegoś (chyba :) ) psychologa zwierzęcego żeby on "porozmawiał" z tym psem i wyglądało to mniej więcej tak:
Psycholog- a więc jakie jest twoje ostatnie wspomnienie (do psa, pies milczy).
Psycholog- mówi że nosiła pani naszyjnik z jego pazura
Właścicielka- Tak! To prawda! Pamięta mnie!

Nie rozumiem, po prostu nie rozumiem niektórych ludzi...

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem też to nie jest ok. W jednym z przypadków ludzie chcieli sklonować labradora i sklonowali. Mówili że ich Lancelot zawsze krzyżował łapy i mówią, że klon robi to samo, potem przenieśli kamerę na klona i on leżał normalnie a jego właściciele sami skrzyżowali ręce i 'no dalej, Lancelot, dalej'. A w innym przypadku kobieta wezwała medium by porozmawiała z jej psem. Ja bym się na coś takiego nie zdecydowała, bo i tak pewnie nie byłby to identyczny pies jak ten, który już nie żyje.

Link to comment
Share on other sites

mi się wydaje,że z tego wszystkiego zaczęłoby mi się naprawdę wydawać że to jest ten pies który już ni żyje i myślę, że można sfiksować. Wg mnie nie powinno nawet być czegoś takiego a ci ludzie sobie nie potrafią poradzić ze świadomością, że stracili czworonoga.

Link to comment
Share on other sites

Mi było trochę szkoda tych ludzi kiedy opowiadali o tych psach (właścicielka Kabuki'ego i właściciel tego chihuahua'y) to aż się popłakałam (ale często płaczę na filmach bo jestem strasznie wrażliwa:lol:) ale jednak to klonowanie to przesada trochę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Luzia']Ciekawa jestem czy taki sklonowany pies ma taki sam/podobny charakter.
Było coś na ten temat w programie? Można to gdzieś na necie zobaczyć?[/QUOTE]

Taki sam na pewno nie, tak samo jak bliźnięta nie są takie same mimo że wychowywane w tym samym środowisku. Na zachowanie psa wpływają nie tylko geny ale też środowisko a przecież na nowego psa zupełnie inne wydarzenia będą miały wpływ niż na tego który żył kilka lat wcześniej. Z resztą klon nie jest genetycznie identyczny z pierwowzorem ( ma mtDNA po matce zastępczej).

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się jednak, że dużo cech ma podobnych. Gdyby tak nie było to zamiast klonowania ludzie kupowaliby sobie np. drugiego rasowego psiaka o tym samym umaszczeniu. Może przy podobnym wychowaniu bardzo przypomina swój pierwowzór? Jej, to jest straszne w sumie.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[quote name='Pandicao']Oczywiście że ma b. dużo cech podobnych, ale to nie znaczy że będzie się identycznie zachowywał ;)[/QUOTE]

Raczej na pewno nie będzie się identycznie zachowywał, bo zawsze istnieje jeszcze wpływ środowiska i to on w dużym stopniu dominuje charakter danego osobnika. Tak samo jest przecież z nami, bliźniaki jednojajowe mają ten sam kod genetyczny, ale mimo wszystko różnią się psychicznie, to jest właśnie wpływ zmiennej jaką jest środowisko i otaczający nas świat.

Link to comment
Share on other sites

Kompletnie tego nie rozumiem. Tak jak ktoś tu napisał, sklonowany pies to całkiem inny pies, swojemu zmarłemu psiakowi życia w ten sposób nie wrócimy. Tyle psów czeka na dom, że naprawdę nie widzę sensu w klonowaniu psa. Można przecież adoptować psa podobnego do swojego psa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Laraine'] Tyle psów czeka na dom, że naprawdę nie widzę sensu w klonowaniu psa. [/QUOTE]

Właśnie to jest najgorsze w tych zabawach w boga. Dotyczy to zarówno zwierząt, jak i dzieci czekających na rodziców w domach dziecka. Egoizm i technlogiczne możliwości może dają satysfakcję, ale na pewno odbieraja szczęście innym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Manlistra']Właśnie to jest najgorsze w tych zabawach w boga. Dotyczy to zarówno zwierząt, jak i dzieci czekających na rodziców w domach dziecka. Egoizm i technlogiczne możliwości może dają satysfakcję, ale na pewno odbieraja szczęście innym.[/QUOTE]

Dokładnie tak. Mnie bardzo brakuje mojej suni, dałabym wszystko, żeby wrócić jej życie, ale nigdy nie zdecydowałabym się na sklonowanie jej. Właśnie dlatego, że to przecież i tak byłby całkiem inny pies, no owszem, jakieś tam geny miałby po mojej suni, ale czy to naprawdę aż tak ważne? To jednak sprowadzanie na świat kolejnej istoty, a przecież tyle ich czeka na dobry dom, nawet malutkich szczeniaków.
Zamiast bawić się w boga, pomagajmy tym, którzy już są na świecie i tej pomocy potrzebują.

Link to comment
Share on other sites

Chyba nie macie pojęcia z czym wiąże się adopcja dziecka w Polsce, jak durne warunki trzeba spełniać, wcale się nie dziwię, że dużo osób decyduje się na in vitro zamiast latać po urzędach i kilka lat formalności załatwiać ;) to taki małe OT.

Co do tematu, moim zdaniem jest to fajna sprawa, sama bym się zastanawiała czy po śmierci mojej najstarszej ukochanej suczki nie sklonować jej. Mimo że to nie będzie ten sam pies, jakoś tak łatwiej by się żyło wiedząc, że choć jej część jest przy mnie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...