Jump to content
Dogomania

Psy na mojej drodze.


Mazowszanka13

Recommended Posts

A to tak w związku z Dyziem i jego umaszczeniem.
Dzisiaj widziałam na spacerze amstafa tak umaszczonego.

 

ZNACZENIA IRLANDZKIE
Na pełne znaczenia irlandzkie składają się: biała strzałka na głowie, biały kołnierz, biały brzuch, białe końce łap (przy czym przednie łapy często są białe w całości) i biały koniec ogona.

Wbrew pozorom określenie to nie dotyczy znaczeń u żadnej z irlandzkich ras psów (seter irlandzki czerwono-biały ma więcej bieli i jest łaciaty), a zaczerpnięto je w języku angielskim od podobnie umaszczonych... szczurów, spotykanych w dzikich populacjach w Irlandii.
Znaczenia irlandzkie powszechnie występują u ras pasterskich, takich jak: owczarki collie, szetlandzki, australijski, welsh corgi, bearded collie, border collie, wszystkie cztery szwajcarskie psy pasterskie, oraz innych, jak np. karelski pies na niedźwiedzie, dog niemiecki płaszczowy czy bokser.
W wypadku niektórych ras, np. psów szwajcarskich, znaczenia te są obowiązkowe, u większości - dopuszczalne. Nie wszystkie czworonogi mają je kompletne, często brakuje strzałki albo kołnierz jest niepełny.
Również łaciaty pies może mieć na ciele wyraźne obszary „irlandzkie” - łatwo to zaobserwować m.in. u bernardynów, nowofundlandów, springer spanieli i wspomnianych już seterów irlandzkich czerwono-białych.

 

1481ecf6fb3f3f7cgen.jpg

 

Dyziowi brakuje tylko strzałki na głowie i kołnierza. Pozostałe elementy ma. Ciekawe po kim to odziedziczył ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Naprawde orzechy szkodza?!

Tak powiedziała/napisała dr Sumińska. Ale nie wiem co dokładnie szkodzi, bo to TZ gdzieś usłyszał/przeczytał.

A Luka tak bardzo je lubi. Jak słyszy trzask łupin natychmiast jest obok i prosi.

 

Inna sprawa, że kasza tez podobno szkodzi, a kiedyś dawało się psom powszechnie.

Link to comment
Share on other sites

Nasza Tina, jeszcze za moich warszawskich czasów, uwielbiała fistaszki. Jak tylko chrupnęła skorupka, warowała przy stole:)

Wszystkie psy, wydaje mi się, lubią orzechy. Znaleziony zaraz zanoszony jest na kocyk i rozgryzany z przyjemnością.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Marzyły mi się szczeniaki. I voila, od razu dwa !

Przystojniaczek z pierwszego planu to piesek, z tyłu siostrzyczka,mniejsza i bardziej wystraszona.

Są to wnuczęta Kulki, która była u mnie rok temu w DT.

Wątek założę jutro jak ochłonę.

2fa9dbbb0ae98f05gen.jpg

372fc4db6b5db974gen.jpg

Tak wygladała ich babcia Kulka rok temu, gdy do mnie przyjechała.

07bd6ae9dc4c66c1gen.jpg

A tu wersja eksportowa.

5e487e9bc00778b2gen.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...