Jump to content
Dogomania

kupno szczeniaka poza miejscem hodowli?


marlena i arvena

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Bo pytanie jest conajmniej dziwne, oczywiście, że jest legalny, przecież nie kupujesz psa od przewoźnika tylko od hodowcy, to kto odbiera psa ustawodawcy nie interesuje, tak samo to, że hodowca psa przywozi Ci pod drzwi. Nie kupujesz psa na placu ani w skelepie zoologicznym...
Rzadko, która normalna hodowla zawozi psa na specjalne życzenie do właściciela.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marlena i arvena']tak się zastanawiam czy dowóz pieska z hodowli do nowego domu jest legalny? w ustawie jest napisane że można kupić tylko w hodowli....a pełno jest ogłoszeń możliwy dowóz pieska ........:cool3:[/QUOTE]

W hodowli w sensie podmiotu, a nie hodowli w sensie miejsca.
Przy czym: tj Kyu napisała...raczej trudnią się tym hodowcy z nowych stowarzyszeń, jako dodatkowa zachęta do kupna.
I druga kwestia: odpowiedzialny kupujący raczej zdecydowałby się oglądnać hodowle (miejsce ;) ) przed zakupem szczeniaka.

Link to comment
Share on other sites

nie do końca macie rację ,w ustawie napisano
"[B]Art. 10a. 1. Zabrania się:
[/B][COLOR=#333435][FONT=Georgia]3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli. "
oraz
[/FONT][/COLOR][COLOR=#333435][FONT=Georgia][B]Art. 10b.[/B] 1. Zabrania się nabywania:[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#333435][FONT=Georgia]1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#333435][FONT=Georgia]2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.


Z tego wynika,że można kupować tylko w hodowli ( w miejscu ,nie od podmiotu),a ponieważ niektórzy są wygodni,a hodowcom zależy na sprzedaży to dowożą.Ten zapis w sumie łatwo obejść,wystarczy na umowie wpisać miejsce zakupu- adres hodowli,a hodowca na prośbę nabywcy może przewieźć szczenię już własność kogoś innego.:cool3:
[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Moim zdaniem, jeżeli już wydaje się spore pieniądze na psa z hodowli, to byłoby wskazane jednak pojechać na miejsce. Wtedy można obejrzeć warunki w jakich pies był trzymany, jak wyglądają rodzice i poznać osobiście hodowcę, bo to też dużo mówi. Teraz dużo pseudohodowców woli dowieżć psa, żeby tylko ukryć masówkę, którą uprawiają.
Legalne czy nie, mniej ważne, zawsze lepiej dbać o swój interes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A mnie interesuje inna sprawa. Skoro ustawa mówi, że istnieje zakaz wprowadzania do obrotu zwierząt domowych poza miejscem ich chowu i hodowli, to czy przez miejsce chowu należy rozumieć np. dom gdzie oszczeniła się suka np. mieszaniec, a jej ciąża była niezaplanowana? Jeśli tak to zastanawia mnie jeszcze jeden zapis. Ogólnie przyjęło się, że żądanie za psa/kota pieniędzy jest już niezgodne z prawem, bo art. 10 zabrania rozmnażania psów i kotów w celach handlowych poza miejscem ich chowu i hodowli (to miejsce chowu w tym przypadku jest tożsame z hodowlą?- bo jeśli tak to po co te wyszczególnienie? Jeśli miejsce chowu to np. prywatny dom nie prowadzący posesji to można psami/kotami handlować?). Ja chciałbym zauważyć, że w praktyce jest to trudne do udowodnienia. Trudno jest udowodnić, że nowo narodzone szczeniaki są skutkiem chęci osiągnięcia zysku. Bo jeśli rozmnażam w celach handlowych to muszą zaistnieć przynajmniej 2 przesłanki- 1) muszę celowo doprowadzić do zapłodnienia suki, bo widzę w tym przyszły interes- a to trudno udowodnić; 2) pieniądze które żądam za szczeniaka to cena za szczenię, a nie zwrot kosztów jego utrzymania. Co o tym myślicie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FRODKA']Przeczytaj jeszcze raz post rottaski tam dokładnie wszystko pisze -miejsce chowu lub hodowli .Nie można sprzedawać psów z hodowli niezarejestrowanych więc [B]szczeniaków mieszańców nie sprzedasz.[/B][/QUOTE]

Sprzedasz bez problemu ;) tyle że będzie to nielegalne

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FRODKA']A po co pisać w dziale prawo o przekrętach jak ktoś się pyta jak jest legalnie? Wiadomo że naiwnych co kupią zawsze się znajdzie ale pytanie tego nie dotyczyło.[/QUOTE]

Moja wypowiedź była jedynie sprostowaniem Twojej. Na tematy prawne należy wyrażać się możliwe precyzyjnie, a zdanie "Nie można sprzedawać psów z hodowli niezarejestrowanych więc szczeniaków mieszańców nie sprzedasz" precyzyjne nie jest.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Antonow'] Ja chciałbym zauważyć, że w praktyce jest to trudne do udowodnienia. Trudno jest udowodnić, że nowo narodzone szczeniaki są skutkiem chęci osiągnięcia zysku.[/QUOTE]
jeśli chcesz brać pieniądze za szczeniaka, a nie jesteś zarejestrowany w żadnym stowarzyszeniu to łamiesz prawo, niezależnie od tego czy sprzedajesz szczyla z podwórka, domu czy na bazarze. i w praktyce jest to łatwe do udowodnienia, nawet jak piszesz "oddam za koszty utrzymania".

Link to comment
Share on other sites

Mam dwa psy i trzy koty- wszystkie ze schroniska i wysterylizowane. Jestem ostatnią osobą, która handlowałaby szczeniakami bądź napędzała ten biznes kupując je na targach czy giełdach (wiem, wiem- oficjalnie tam się psów nie sprzedaje, praktyka jest jednak inna...). Moje pytanie pojawiło się po tym, jak przeczytałem kilka artykułów dotyczących handlu psami przez internet, gdzie wypowiadali się prawnicy. Ktoś wspomniał nawet o kuriozalnej sytuacji, że handluje się psami w ten sposób, że oficjalnie na umowie kupna- sprzedaży widnieje jako przedmiot zbycia... wyprawka zwierzęca. Pies dodawany jest "jako gratis" i oczywiście nie reguluje tego żadna umowa adopcyjna. W ten sposób obchodzona jest ta ustawa, a to akurat można robić. Kupić "wyprawkę" dla psa, a samego psa odebrać w miejscu jego chowu, po wcześniejszym obejrzeniu PRZED giełdą. Jedna z organizacji prozwierzęcych zrobiła taki reportaż i sfilmowała to ukrytą kamerą. Wypowiadał się później prawnik, który stwierdził, że przy tak "sprytnym" załatwieniu sprawy, nie łamie się ustawy, chociaż moralnie jest to niedopuszczalne.
Jeszcze raz powtarzam- nie handluję zwierzetami, ani nie mam takiego zamiaru. Po prostu zwracam uwagę na pewne patologie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...