Jump to content
Dogomania

Kiedy pierwsza cieczka u staffika?


bibcia

Recommended Posts

Witam.
Mam 5cio miesięczną sunię staffika.
Kupiliśmy ją ale nie jest rodowodowa(jej ojciec był rodowodowy a matka nie).
Jest kochana i milusińska.Nasz synek ma obecnie 2 latka i pierwsze co jak się budzi to pyta gdzie jest Bibcia i się rozgląda za psem.
Ale do rzeczy..
Nie wiemy kiedy mozemy sie spodziewać pierwszej cieczki i w jaki sposób to zauważyć,zmiana zachowania psa czy na co zwrócić uwagę?
To ważne bo mamy w domostwie kilka psów różnych raz(w tym samym budynku/podwórku) i są to same samce więc nie chcę przed domem mieć zakochanych i wyjących czworonogów:)
W ogóle będę wdzięczna za wszelkie ciekawostki i informacje na temat cieczki...Kiedy i czy podawać zastrzyk(weterynarz nam to poleca)"antykoncepcyjny" jak to nazwał....jak wygląda krwawienie u suki i jak sobie radzić z tymi krwawieniami bo przecież nie zamknę jej bidulki w jednym pomieszczeniu na czas brudzenia aby mi mieszkania nie wybrudziła...
Moze i głupie pytania ale to moja pierwsza suka w życiu i tej rasy wiec jestem kompletnie zielona
Ogólnie o tej razie wiemy duzo,zanim ją kupiliśmy czytalismy wszelkie fora i opinie na temat tych piesków i jesteśmy w niej zakochani.
Są madre i szybko się uczą.Na dwór juz woła(ma 5mcy) a mimo to ostatnio narobiła nam na posciel kupkę co mnie zaskoczyło-wiecie może dlaczego?

Link to comment
Share on other sites

Od 6 miesiąca można wyglądać cieczki. Nie ma norm i reguł kiedy dokładnie , jest to sprawa bardzo osobliwa.
Sam przebieg cieczki też jest różny , pierwsza cieczka zazwyczaj jest niekłopotliwa.
Żeby nie brudziła w domu , kupuje się stosowne majtki ... nie jest to krwawienie jak u kobiet ;)

Zastrzyk NIE , jest to mega niebezpieczne dla zdrowia suki. Szczególnie tak młodej.

Może sterylizacja ?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź...nad sterylizacją też się zastanawiamy.Nie wiem jednak kiedy można to zrobić aby było dla psa bezpieczne.
Słyszałam,ze pierwszą cieczkę suka MUSI przejść,a dopiero potem można ją wysterylizować.Nie wiem jednak ile w tym prawdy.
Dużo jeszcze musimy się dowiedzieć o tej rasie.
Zastrzyk niebezpieczny?To sie trochę wystraszyłam,nasz weterynarz ma specjalizację w dziedzinie kotów i psów właśnie i bardzo poleca te zastrzyki na pół roku czy jakoś tak,ale nie powiedział kiedy konkretnie juz można je stosować...
Jak często suka będzie mieć cieczkę w roku?tak orientacyjnie?

Link to comment
Share on other sites

średnio , dwa razy w roku jest cieczka ... więc dramatu nie ma. Pisałam Ci już , że pierwsza cieczka koszmarna nie jest.
To że wet ma specjalizacje , nie oznacza że ma wiedzę. To są zastrzyki hormonalne. 6 miesięczna suczka , to dziecko które nadal się rozwija ... niech Ci wet poda nazwę tego zastrzyku i poczytaj sobie w necie ... skutki uboczne.

Co do sterylizacji , suczka NIE musi mieć pierwszej cieczki , teraz sterylizuje się przed pierwszą cieczką. Ale bezpieczniej jest wysterylizować po pierwszej cieczce. Wiadomo suczka musi się rozwinąć , brak pewnych hormonów , nie jest do końca takie zdrowe.
Dlatego jak wycieczuje się po raz pierwszy , czekasz 3 miesiące i pod nóż ... tak jest najbezpieczniej. Hormony się stabilizują , organizm wycisza.

Sama jak sterylizuje suczki , to właśnie tak jak Ci napisałam. Suczki które wychodzą jako szczeniaczki z mojego domu , dokładnie w taki sam sposób są sterylizowane. Zawsze tak zalecam nowym właścicielom.

Mam w domu 5 suczek :) które cieczkują i żyjemy ;)

Kup majty [url]http://www.zoo-sklep.pl/index.php?p27956,trixie-majtki-na-cieczke-z-siatka-m-40-50cm-dark-blue-tx-23243[/url] , wkłada sie w nie zwykłą wkładkę higieniczną i nic w domu nie pobrudzi ;)
Z suki się krew nie leje jak ze skaleczonego palca ;) majty skutecznie chronią mieszkanie.

Ja bardzo rozumiem Twoje pytania i obawy , bo też kiedyś miałam pierwszy raz suczkę i cieczka była mi zupełnie tematem obcym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...