Jump to content
Dogomania

pomoc w wyborze psa beagl może husky ?


kamil92

Recommended Posts

Witam,

Początkowo chciałem husky, ale po odpowiedzi [URL="http://www.dogomania.pl/forum/threads/239998-Kilka-pytań-czy-pies-aby-na-pewno-dlamnie?p=20450624#post20450624"]tu[/URL] zacząłem się zastanawiać.
To jest mój 2 pies. Mogę zapewnić mu wybieganie 1h dziennie poza domem reszta na podwórku. Bardzo chce nauczyć psa tropienia, sygnalizowania zapachów coś jak psy szkolone do szukania narkotyków, ludzi(o dziwo napisano mi że husky się nie nada). Pielęgnacja nie większa niż u owczarka ale im mniejsza tym lepiej. Pasuje też aby pies był wstanie spokojnie wysiedzieć całą noc na rybach. Podatny na szkolenie(wmiare sztuczek cyrkowych nie będę go uczył). Ważne żeby był bardzo inteligentny. Dodatkowym plusem był by pies 1 pana ale to chyba już tresura. Aha jeszcze jedno będę kupował sukę nie psa :D

Na razie zastanawiałem się nad beaglem albo husky z tym że wolałem husky jednak teraz widzę że potrzebuje większej pomocy muszę dobrze wybrać bo to około 14 lat życia razem.

Edited by kamil92
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

maganna nie linkuj innch for bo sa nie widoczne.wpisuj np.z odstępami.
kamil-godzina 1 x dz dla beagle to mało-moi sąsiedzi mają 2 beagle-na czas nieobecności w domu psy sa w srodku,pozostawienie ich samemu na podwórku gwarantuje podkop pod siatka i ucieczkę.czy sie da ich nauczyc posłuszeństwa ?-pewnie w jakims stopniu tak,ale niech się wypowiedza osoby posiadajace na codzień takiego psiaka

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za posty.
DO mojej listy dołącza Jack russell terrier.
Czyli na razie mam do wyboru z beagl , syberian husky, Jack russell terrier, coraz bardziej zaczynam jednak przekonywać się do tych mniejszych psów.
Dalej czekam na jakieś propozycje już się tak nie spieszę z kupnem bo widzę że do wiosny nie ma szans na szczeniaka jakiej kolwiek rasy :(
Chętnie przyjmę również na namiary materiałów szkoleniowych pomocnych przy nauce tropienia.

Przyjmę szczeniaka nawet z schroniska o ile będzie znane pochodzenie rodziców. Oczywiście powyższych ras.

Bardzo bym prosił jeszcze o wypowiedź jakiegoś chodowcy husky jak się ma tropienie u tej rasy. Każdy post i każda rada jest na wagę złota bo wybór psa musi być trafny a jego szkolenie odpowiednie.

Link to comment
Share on other sites

Dla husky 1h ruchu to zdecydowanie za mało. Husky to psy pracujące, one muszą mieć zajęcie i dużo ruchu, nie dla nich nuda, monotonia i życie w odosobnieniu (to psy stadne są) - w poszukiwaniu zajęć kopią głębokie jamy (to nie są już doły, to są tunele i jamy!), wyją, marudzą i jęczą, wybiorą się na przechadzkę po okolicy, gdzie po drodze wdadzą się w bójki z innymi psami i pomordują kury, kotki czy nawet małe pieski, no stają się naprawdę nieznośne.

Jeśli chcesz z psem coś poważnie robić pod względem tropienia to znowuż husky się nie sprawdzi. Pies tropiący musi być posłuszny i chętny do współpracy z człowiekiem. A husky to jednak psi indywidualista, zamiast właściciela wybierze sobie sarenkę do pogonienia i trylion innych rzeczy ;-) Co prawda można je wiele nauczyć i znam jedną (jedyną!) właścicielkę, która posiada stado husky i z nimi tropi, ale to jest forma zabawy - pominę też fakt, że to nie jest ich jedyne i najważniejsze zajęcie. Ona to robi bardzo rekreacyjnie, bo oprócz tego przygotowuje psy do zawodów jak BC czy po prostu zaprzęgi i wciąż, ale to wciąż daje im fizyczną pracę.
Dla mnie więc bezsensem jest brać psa takiego jak husky i robić z nim coś, do czego kompletnie nie był stworzony. Owszem, można polemizować czy się w tym sprawdzi czy nie, ale od 8lat siedzę w tej rasie i dam sobie rękę uciąć, że husky nie będzie szczęśliwy, jeśli to będzie jego najważniejsze zajęcie do wykonania. Bo husky potrzebuje pracy fizycznej, one kochają ciągnąć, biegać i w ten sposób czują się spełnione. Dla nich tropienie czy nauka sztuczek tak, ale w formie zabawy - bardzo szybko się nudzą i nie robią nic za darmo - to indywidualiści, nie dla nich długa, monotonna praca za dobre słowo, po prostu pójdą zająć się czymś innym, np. pogonieniem kota, wysadzaniem kwiatków czy zwiedzaniem okolicy. Ze względu na ich niezależność uważam, że niezbyt pasują do Twoich kryteriów, bo dla nich stado jest ważne, ale nie robią nic dla nich, lecz dla własnego zysku (przyjemności), a zamiast kolejnej, bezsensownej (wg husky) zabawy w tropienie, on sobie owszem potropi, ale też pobiegnie za zwierzyną i będzie głuchy na Twoje wołanie. Aby mieć posłusznego husky, trzeba mieć z nim silną więź i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć, bo słuchanie się właściciela to dla nich mało ważna rola. No i nie licz na to, że to pies jednego pana - na spacerze będzie podbiegał wylizać każdego, a Ty staniesz się mało atrakcyjny, bo jesteś z nim na co dzień (oczywiście mówię tu o przypadku, gdy będziesz z nim mało pracował nad posłuszeństwem, co u husky jest akurat piętą achillesową).

Podsumowując: nie widzę u Ciebie husky. ;) Zresztą beagle to też nie takie łatwe i super psy jak się wydaje. Też są niezależne i potrzebują czegoś więcej niż 1h zajęć, ale już bardziej się nada niż husky.

Link to comment
Share on other sites

pomyśl o wyżle jakimś[szorstkowłosym-niemieckim,czeskim fousku,węgierskim],pointerze.
rodzimy ogar polski,czy bloodhoud-one mają tropienie we krwi.poczytaj o tych rasach,szukaj for poświęconych tym rasom które Cię zainteresują.fora tematyczne to kopalnia wiedzy[pod warunkiem że na nich nie piszesz,bo starzy bywalcy potrafią zaszczuć nowego użytkownika],są też adopcje psów danej rasy:-)
huskyego nie mógłbyś spuścić ze smyczy przy okazji jakiegoś treningu tropienia-poszedłby w długą.mają bardzo silny instynkt łowiecki,ale one przez kilka setek lat polowały by wykarmić siebie,a nie by wrócić z wytropioną zwierzyną do pana merdając ogonem...

Link to comment
Share on other sites

Dzięki [B]Ty$ka[/B] za rady.
Niema co unieszczęśliwiać psa wiec husky w takim razie odpuszczam pozostają mi 2 rasy beagl , Jack russell terrier. Jestem cały czas otwarty na propozycje ras i każdą uwagę.

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/members/13958-Koszmaria"] [/URL][B]Koszmaria[/B] zaraz będę czytał :D

Edit:16:50
z tych dużych psów to tylko ogar polski mi się podoba doszłem do wniosku że nie będe kupował dużego psa, od teraz tylko małe rasy nadające się do tropienia :D Teraz kontynuuje czytanie o 2 rasach beagl , Jack russell terrier. Zapraszam do dyskusji.

Edited by kamil92
Link to comment
Share on other sites

i mniejsze typowo myśliwskie terriery:walijski,niemiecki i patterdale[ale patterdale'i nie ma w pl]
jeśli wolisz jednak większe psy[jak ja;-)],możesz poczytać o airdale terrierach-przyjazne,sympatyczne,wszechstronnie użytkowe.jeśli są regularnie trymowane,ich sierść prawie nie wypada.trymowanie możesz zlecić fryzjerowi psiemu,albo samemu się nauczyć.

Link to comment
Share on other sites

tak jak wyżej
[QUOTE]Edit:16:50
z tych dużych psów to tylko ogar polski mi się podoba doszłem do wniosku że nie będe kupował dużego psa, od teraz tylko małe rasy nadające się do tropienia :-D Teraz kontynuuje czytanie o 2 rasach beagl , Jack russell terrier. Zapraszam do dyskusji.[/QUOTE]

tylko małe psy zdolne do tropienia. munsterlander-a odpuszczę sobie mimo że mi się podoba bo na wiki pisze że rzadko spotykany w pl :/

[QUOTE]i mniejsze typowo myśliwskie terriery:walijski,niemiecki i patterdale[ale patterdale'i nie ma w pl][/QUOTE] zaraz będe czytał

Link to comment
Share on other sites

walijskie i niemieckie są często w rękach myśliwych,jeśli trafisz na sensownego to poradzi Ci jak zacząć z psem zabawę w tropienie,poradzi jakie książki czytać.
myślałam że podobają Ci się duże psy;-)
z małych-nawet chihuahua można nauczyć tropienia:>i pies będzie miał z tego frajdę.
to inteligentne psy,ale rozumiem że facet nie koniecznie będzie chciał takiego "niemęskiego" psa;)

Link to comment
Share on other sites

doszłem po prostu do wniosku widząc że małe psy też są fajne i nadają sie do tropienia a nie tylko przytulania i cyrku. Wcześniej miałem owczarka niemieckiego fajny pies mądry duże psy też lubię. Chcę małego przemawia za tym że tym razem będzie to pies mieszkający wyłącznie w domu(dokładniej w moim pokoju) a po ogrodzie biegający tylko w międzyczasie(ile tam mu będzie pasowało), łatwiej będzie go wozić na ryby, do lasu i wszędzie gdzie będe jechał duży pies to juz nie to samo.

Link to comment
Share on other sites

duża pielęgnacja odpada wiem że na pewno nie będzie chciało mi się go dzień w dzień czesać, no to właściwie mam 3 psy do wyboru na razie sobie spokojnie będę o nich czytał beagl, Jack russell terrier,munsterladery. Zobaczymy co z tego wyjdzie i jaki będzie dostęp do psów bo nie zamierzam jechać po niego dalej niż 100km co do kasy za psa też nie chciał bym dać więcej niż 200zł jako że rodowodu nie wymagam ani od psa ani od rodziców chociaż może się szarpne na 400zł kto wie :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']uuu,kochany uważaj co niektórzy mogą na ciebie"naskoczyc".[/QUOTE]

nic dodać nic ująć:)



żeby Kamilowi wyjaśnić, uważaj na pseudohodowle, które co prawda sprzedają psy za 400 zł, ale później wydajesz kilkanaście razy więcej na weta, lepiej zapłacić więcej i kupić psa z dobrej zarejestrowwanej hodowli(np zkwp) niż później mieć szczyla z problemami psychicznymi i zdrowotnymi;)
w zarejestrowanych hodowlach też może znajdziesz psy tańsze tzw pety


aha i poczytaj uważnie na temat tych ras, bo wbrew pozorom nie są takie łatwe

Link to comment
Share on other sites

wiem właśnie tym razem chce poświecić psu i jego "szkoleniu" dużo uwagi.
[QUOTE]
A dlaczego mają naskakiwać ,poszuka sobie psiaka w schroniskach lub do adopcji w typie wybranej rasy w internecie to nawet tyle kasy nie wyda ,a jakiemuś bidzie pomoże.[/QUOTE]

Schronisko ? Ok. Ale pod warunkiem że znani są rodzice psa (2 pasy tej samej rasy bez rodowodu) biorę od ręki jeszcze zapłacę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...