Jump to content
Dogomania

małe problemy z nauką dogfrisbee


Anuska_nA

Recommended Posts

Mam 1,5 rocznego bardzo ruchliwego(dość dużego) i skocznego psa którego niedawno zaczęłamuczyć dogfrisbee Dexter od razu załapał o co chodzi i skacze dotalerzyka ale tylko jak go rzucam do góry albo trzymam wysokow ręku jak rzucę daleko aportuje z ziemi jak zwykłą piłkę niewiem czy on z czasem sam załapie że ma łapać frisbee w locie czymuszę mu jakoś pokazać? Niestety nie mam pomysłu jak to zrobićmoże wy mi podpowiecie jak go nauczyć wyskakiwać przy dalekimrzucie? Mam jeszcze problem z przynoszeniem nawet rolery albo zwykłepiłki mianowicie moje psisko łapie i przynosi ale nie mi tylkoprzebiega mnie i wyrzuca z pyska jeszcze w biegu albo przede mnie także i tak sama muszę iść po zabawkę. Macie jakieś pomysły?Dodam, że od małego uczę go przynoszenia innych zabawek(aportowania) ale on i tak swoje acha jeszcze dopiszę, że Dexterkiedyś nie przepuścił okazji żeby na spacerze nie podbiec dojakiego kolwiek psa żeby zachęcić do zabawy a w momencie gdy mamze sobą frisbee może latać koło niego nawet 10 psów inawet na nie nie spojrzy widzi wtedy tylko talerzyk.

Link to comment
Share on other sites

To może nie rzucaj zbyt daleko. Rzucaj blisko i stopniowo wydłużaj rzuty jak zacznie łapać te bliskie. Jest taki sposób - naucz psa obiegać cię na komendę. Jeśli rzucasz prawą ręką to od prawego boku do lewej strony. Jak pies osiągnie tą umiejętność to w momencie jak wybiega zza pleców lekko wyrzucasz dysk - tak odrobinę do przodu. Pies musi widzieć dysk dlatego jak znajdzie się już frontem do ciebie to przepadło. Stopniowo wydłużasz rzuty i gotowe. Możesz też dodatkowo ćwiczyć uciekając z dyskiem trzymanym w ręku. Jak pies wyskakuje aby złapać talerz wydajesz komendę np. łap! Komendę możesz zastosować przy rzucaniu. Chodzi o to aby pies był w ruchu, ćwiczenia muszą być dynamiczne
Co do drugiej rzeczy. Możesz wzmocnić aport szarpaniem jeśli pies to lubi. Szarp się z nim talerzykiem czy piłką na sznurku. Jak będziesz to robić to pies będzie miał większą motywację aby przynieść ci przedmiot do ręki bo będzie wiedział, że czeka go nagroda. Trochę trzeba nad tym popracować ale da się zrobić.
No i jeszcze jedno, sama dużo trenuj rzucanie. Bywa, że sami kiepsko rzucając obarczamy psa winą za brak efektów. Pies zawsze musi widzieć dysk dlatego wyrzucamy go przed nim a nie nad nim, talerz musi lecieć stabilnie i zawisnąć w powietrzu na pewnym etapie czyli powinien być mocno podkręcony. To tak na początek coby pies się nie zniechęcił.

Link to comment
Share on other sites

dzięki za odpowiedź. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że może to być wina moich rzutów, ponieważ jestem narazie na etapie początkującym.
Zaczynam zdawać sobię sprawę jakie to jest trudne dla samouka
może znacie jeszcze jakieś przykłady krótkich poleceń dla psa przy frisbee jak narazie mój pies nauczył się w stopniu 80% polecenia łap no i pracuje nad przynieś

Link to comment
Share on other sites

Jak masz psa z potencjałem to zapisz się na jakieś zajęcia z frisbee. Myślę, kilka lekcji wystarczy abyś nauczyla się podstaw a jak się wkręcisz to i może do zawodów cię przygotują.
Co do komend to jak na razie wystarczy, no może jeszcze "puść" na puszczanie dysku. Można tez uczyć komendy na przeskakiwanie i odbijanie od ciała oraz obieganie . Psy też dobrze reagują na komendy wydawane samym dyskiem - jego ustawienie inicjuje zachowanie psa. U mnie wystarczy machnięcie dyskiem przy nodze i jest to znak do obiegnięcia. Podniesienie ręki z dyskiem jest np. sygnałem dla psa aby wypuścił już trzymany w paszczy itd....

Link to comment
Share on other sites

Niestety przez najbliższy czas nie mogę się zapisac na żadne zajęcia frisbee z powodu braku funduszu, zawsze wszystkie niezbędne informacje na temat szkolenia psów znajdywałam w internecie ale na temat dogfrisbee mało co znalazłam dlatego szukam pomocy na forum. Jeśli chodzi o gesty z frisbee moj pies nauczył się, że jak podnoszę rękę z dyskiem to ma skakać. co do puść nie mam z tym problemu o ile przyniesie mi dysk do ręki a nie tak jak opisałam w poprzednim poście wypluje gdzieś obok mnie. przeskakiwanie przez nogę i łapanie rzuconego do góry dysku już co nieco opanowaliśmy. Ostatnio też próbowałam nauczyć go wskakiwania na ręce ale bez talerzyka tylko że to trochę męczące bo mój Dexterek ma dosyć mocne odbicie i warzy 40kg.

Mogę prosic jeszcze o podpowieć jak nauczyć psa odbijania od ciała albo wskakiwania na lub przeskakiwania przez plecy bo troche nie wiem jak się do tego zabrać słyszałam tylko że do nauki wskakiwania na plecy potrzebna jest druba osoba ale czy to konieczne?

Link to comment
Share on other sites

Myślałam też o zachęceniu paru osób którzy trenują dogfrisbe z Warszawy na wspólny spacer np. na polach mokotowskich żeby porozmawiać albo podpatszeć coś ale chyba to jeszcze za wcześnie może poczekam do wiosny albo lata aż coś więcej będziemy umieć bo mój pies tak samo się uczy jak ja więc obydwoje narazie jesteśmy laikami

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz uczyć psa o tej wadze wskakiwania na plecy i odbić od ciała to polecam zakup ochraniaczy i specjalnej kamizelki. Pies może cię poważnie "uszkodzić". Moi znajomi z psami o mniejszej wadze pracują z ochraniaczami.
Do nauki wskakiwania na plecy przydaje się druga osoba.
Co do odbić np. od nogi. Klękasz na jedno kolano. Psa ustawiasz przy zewnętrznej stronie zgiętego kolana - czyli masz go ciut za plecami. Wyrzucasz wysoko frisbee nad głową tak aby pies musial się odbić od ugiętego kolana aby je złapać. Czyli wyrzut musi być wyższy niż wtedy kiedy pies tylko skacze przez kolano. Pies przy tym ćwiczeniu powinien być tuż przy tobie, nie rozbiegujesz psa bo cię wywali. Może to zrobić nawet z siadu.

Link to comment
Share on other sites

dzięki [B]badmasi[/B] jesteś kochana. Jak narazie to chyba wszystko co bym chciała wiedzieć na początek. Ochraniacze napewno kupie ale na wiosnę narazie chroni mnie gruba bluza i kurtka ;)
pewnie to nie miejsce na chwalenie ale mój Dexterek nauczył się hopać na ręce i nawet zrobił dzisiaj parę obrotów na 180C i złapał frisbee ze 2 razy przy tym oczywiście przy bliskim rzucie w górę (raczej zrobił to niechcący niż sam zamierzał ale i tak jestem dumna z niego)

Edited by Anuska_nA
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...