Jump to content
Dogomania

Moja suczka ma rodowód z SWKiPR - jestem załamana!


Amberówna

Recommended Posts

[quote name='Beatrx']to czemu nie hodują pod banderą FCI?[/QUOTE]
[I][B] I tu się właśnie nasuwa mi to samo pytanie...dlaczego? za duże wydatki? za dużo jeżdżenia aby zdobyć hodowlankę? a moze te labki zostały zakupione jako pety wykluczone z hodowli ?
[/B][/I]

Link to comment
Share on other sites

No dobrze , ale czy samo prowadzenie hodowli pod patronatem ZKwP daje zawsze gwarancje , że psy będą zdrowe , bez wad i będą miały wzorcowe charaktery ? Z powyższych postów mozna wyczytać , że w związku pozostali sami hodowcy z pasją , uczciwość jest ich główną cechą charakteru , a prowadząc hodowlę jedynym ich celem jest dobro psów a zysk z hodowwli to tam gdzieś daleko , na samym końcu . Jest wiele ras , których liczebność w ringu jest tak mała ,że zwierzak jeśli nie ma wad dyskwalifikujących to nie tylko hodowlankę ale i championat zrobi śpiewająco , będąc tylko na kilku wystawach .
Jak wytłumaczyć komuś kto chce mieć psa rasowego , że tylko te z rodowodem ZKwP można tak nazwać ? Nie chodzi mi oczywiście o "rodowody" wydane przez nowo powstałe twory , ale te wydawane w organizacjach istniejących równolegle z ZKwP . Bo poza możliwością startowania w wystawach organizowanych pod patronatem FCI innych argumentów nie widzę . Nie jest dla mnie argumentem opinia , że każdy kto hoduje poza związkiem ( hoduje , a nie jedynie rozmnaża wszystko co leci ) bazuje na samych petach , psach z wadami , w dodatku chorych i znacznie odbiegających od wzorca rasy .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='elaja']No dobrze , ale czy samo prowadzenie hodowli pod patronatem ZKwP daje zawsze gwarancje , że psy będą zdrowe , bez wad i będą miały wzorcowe charaktery ? Z powyższych postów mozna wyczytać , że w związku pozostali sami hodowcy z pasją , uczciwość jest ich główną cechą charakteru , a prowadząc hodowlę jedynym ich celem jest dobro psów a zysk z hodowwli to tam gdzieś daleko , na samym końcu . Jest wiele ras , których liczebność w ringu jest tak mała ,że zwierzak jeśli nie ma wad dyskwalifikujących to nie tylko hodowlankę ale i championat zrobi śpiewająco , będąc tylko na kilku wystawach .
Jak wytłumaczyć komuś kto chce mieć psa rasowego , że tylko te z rodowodem ZKwP można tak nazwać ? Nie chodzi mi oczywiście o "rodowody" wydane przez nowo powstałe twory , ale te wydawane w organizacjach istniejących równolegle z ZKwP . Bo poza możliwością startowania w wystawach organizowanych pod patronatem FCI innych argumentów nie widzę . Nie jest dla mnie argumentem opinia , że każdy kto hoduje poza związkiem ( hoduje , a nie jedynie rozmnaża wszystko co leci ) bazuje na samych petach , psach z wadami , w dodatku chorych i znacznie odbiegających od wzorca rasy .[/QUOTE]

[I][B]ELAJA masz rację. Sama znam hodowle z ZKwP, których nigdy bym nikomu nie poleciła, bo Ci ludzie robią z psów maszynki do kasy...psy siedzą non stop w kojcach, a wychodzą poza nie dopiero jadąc na wystawę...wszędzie znajdą się takie "ptaszki" , ale w tym przypadku widać, że liczba tych stowarzyszeń po 1 stycznia 2013 bardzo wzrosła więc wniosek nasuwa się raczej sam.
Zapewne są osoby, które z tych stowarzyszeń robią dużo więcej dla rasy, dla psów niż te hodowle z ZKwP, ale w takim razie dlaczego nie robią tego pod banderą FCI tak jak napisała Beatrix? skoro daje to możliwość rozwoju międzynarodowego?[/B][/I]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='elaja']No dobrze , ale czy samo prowadzenie hodowli pod patronatem ZKwP daje zawsze gwarancje , że psy będą zdrowe , bez wad i będą miały wzorcowe charaktery ?[/QUOTE]
nie, ale takiej gwarancji nie masz nigdy. z tym, ze jeśli widzę psa, który ma rodowód FCI i jest rozmnażany w innej organizacji (warunki, jakie pies musi spełnić żeby można było wystawiać szczylom rodowody można sobie bez problemu sprawdzić i porównać) to od razu przychodzi mi na myśl pytanie: co z tym psem jest nie tak? czy to pies nie spełnia wzorca czy właściciele leniwi?

Link to comment
Share on other sites

@elaja, wytłumacz mi proszę jedną rzecz. Skoro ci, którzy założyli PKPR odeszli z ZK, bo to " komuna", "drugi PZPN" i inne tego typu porównania już na tym forum widziałam, to dlaczego teraz robią wszystko, żeby upodobnić się, chociażby poprzez niemal identyczne nazwy ( najpierw F.C.I., a teraz Polski Związek Kynologiczny) do tego znienawidzonego ZKwP?
@Beatrx- podpisuję się po Twoją wypowiedzią.

Edited by Lotty
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lotty']@elaja, wytłumacz mi proszę jedną rzecz. Skoro ci, którzy założyli PKPR odeszli z ZK, bo to " komuna", "drugi PZPN" i inne tego typu porównania już na tym forum widziałam. To dlaczego teraz robią wszystko żeby upodobnić się, chociażby poprzez niemal identyczne nazwy, ( najpierw F.C.I., a teraz Polski Związek Kynologiczny) do tego znienawidzonego ZK?
@Beatrx- podpisuję się po Twoją wypowiedzią.[/QUOTE]

[I][B]Żeby nabijać ludzi w butelkę i zgarniać kasę za szczeniaki tak samo wysoką jak hodowle z ZK.[/B][/I]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][I][B]Żeby nabijać ludzi w butelkę i zgarniać kasę za szczeniaki tak samo wysoką jak hodowle z ZK.[/B][/I][/QUOTE]
Tak właśnie myślałam i widzę, że w tym kraju dłuuugo jeszcze nie będzie żadnej [U]rozsądnej [/U]konkurencji i alternatywy dla ZKwP. Wolę więc ZKwP z jego wadami i nadzieją, że z czasem ta organizacja zmieni się na lepsze. Może musi się wymienić pokolenie? A na razie staram się, jako osoba należąca do tej organizacji, robić wszystko najlepiej, jak umiem i uczciwie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][I][B]Żeby nabijać ludzi w butelkę i zgarniać kasę za szczeniaki tak samo wysoką jak hodowle z ZK.[/B][/I][/QUOTE]

Być może tak , byc może nie . Na dogo jak widać są sami zwolennicy ZKwP , a jesli nawet nie , to Ci pozostali wolą się nie odzywać , bo zaraz będą zakrzyczani . Co do nowych stowarzyszeń to raczej nikt nie ma wątpliwości bo ich utworzenie wymusiła ustawa .
To nie tak , że szukam dziury w całym ale po prostu nie wierzę , że tylko jedna organizacja ma monopol na prowadzenie hodowli z pasją i tylko przynależność to niej gwarantuje nam świetlaną przyszłość . Fakt , porównanie do komuny to strzał w dziesiątkę .
Po prostu chciałabym usłyszeć wiarygodną , rzeczową i obiektywną opinię , nie tylko na zasadzie - tylko my mamy rację , a kto nie z nami to wróg;)
Już ktoś tu napisał - badają psy - tak , wydają rodowody - tak , organizują wystawy -tak . Nie ważne , że o mniejszym zasięgu niż te pod patronatem FCI . Ciekawa jestem czy oceny nie dokonują czasem nawet Ci sami sędziowie , którzy oceniają psy na wystawach organizowanych przez ZKwP ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='elaja']Być może tak , byc może nie . Na dogo jak widać są sami zwolennicy ZKwP , a jesli nawet nie , to Ci pozostali wolą się nie odzywać , bo zaraz będą zakrzyczani . Co do nowych stowarzyszeń to raczej nikt nie ma wątpliwości bo ich utworzenie wymusiła ustawa .
To nie tak , że szukam dziury w całym ale po prostu nie wierzę , że tylko jedna organizacja ma monopol na prowadzenie hodowli z pasją i tylko przynależność to niej gwarantuje nam świetlaną przyszłość . Fakt , porównanie do komuny to strzał w dziesiątkę .
Po prostu chciałabym usłyszeć wiarygodną , rzeczową i obiektywną opinię , nie tylko na zasadzie - tylko my mamy rację , a kto nie z nami to wróg;)
Już ktoś tu napisał - badają psy - tak , wydają rodowody - tak , organizują wystawy -tak . Nie ważne , że o mniejszym zasięgu niż te pod patronatem FCI . Ciekawa jestem czy oceny nie dokonują czasem nawet Ci sami sędziowie , którzy oceniają psy na wystawach organizowanych przez ZKwP ;)[/QUOTE]
Kto nie jest z nami jest przeciwko nam. Możemy ocenić z czasem czy z tych tworów nie wyjdą przypadkiem dobre psy.
Skreśleni są bo nie należą do jedynej słusznej organizacji.
Jak ktoś coś napisze na ZK to zaraz atak jakiś zamiast racjonalnego myślenia.
Takie zacietrzewienie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='elaja'] Ciekawa jestem czy oceny nie dokonują czasem nawet Ci sami sędziowie , którzy oceniają psy na wystawach organizowanych przez ZKwP ;)[/QUOTE]

Nie, bo zgodnie z regulaminem byłaby to ich pierwsza i ostatnia wystawa za członkowstwa w ZKwP

Link to comment
Share on other sites

Jako członek ZK nie mam nic przeciwko RACJONALNEJ PROFESJONALNEJ organizacji która będzie wymuszała na ZK jeszcze wyższy poziom.
A ZK przez ostatnie lata bardzo poszedł w wielu aspektach do przodu - ale w tym motywuje nas nastawienie Hodowców zza granicy. Gdzie jeszcze 10 lat temu ktoś robił badania poza obowiazkowym HD, obecenie zaczyna się wyścig w wielu rasach na temat kto więcej i lepszych badań wykonał, kto jest bardziej wiarygodny i minimializuje problemy zdrowotne posiadanych miotów. Przynajmniej w mojej rasie nie ma wymogu ŻADNEGO badania, ponad połowa populacji rasy w PL jest obecnie przebadana/jest po po przebadanych rodzicach na różne schorzenia o których przypadkach hodowcy zbieraja informacje i eliminują te nawet sporadycznie gdzieś występujace schorzenia.

Natomiast to co powstało po 1 stycznia 2012 - i o te dziwolągi głownie chodzi - woła o pomstę do nieba, jak pisałam głównym aktywem tych kilkudziesięciu (tak,tak dobrze piszę, no może się pomyliłam o jakieś + kilkadziesiąt) to lokalne często kilku osobowe nie majace nic wspólnego z Hodowlą organizacje zreszające pod egidą prawa handlarzy.

Wyjątkiem będzie tu jedynie PKPR który działa od wielu lat i jest zrzeszony w alternatywnej mniejszej międzynarodowej organizacji (chociaż zagrywa gdzie wykorzystuje zbliżone logo i zmienia nazwę dodając człon ZK jest mocno wątpliwym z punktu uczciwości posunięciem) .

Cała reszta niestety rekrutuje się z różnych osób a wykorzystujących wręcz psy zdyskwalifikowane za wady (w tym sprzedawane już jako pety ) . O kradzieży danych do takich "rodowodów" nie wspomnę bo jedne z takich papierów do jakiego miałam dostęp to była kradzież danych i dane ojca chyba było z rasy szpic a matki chyba beagle a piesek byl jakis "shih" "lhasa", no w kazdym razie coś takiego miało być ....
Inny "rodowód" jaki mam xero to pies który został sprzedany jako nie rokujący, ale poszli na wystawę i pies zbierał oceny dobre, teraz jest przodującym repem w jednej z organizacji ....
Autentyk to to, że jedną z pań prezes i sędziów takiej większej nowej organizacji jest osoba która miała nie tylko sąd koleżeński w ZK ale już w domu TOZ . Z tego co widzę produkuje dalej psy wielu ras, dalej psy prawdopodobnie chore (bo skąd by się wzięły nagle zdrowe jak dalej w jendym tyglu wszystko miesza) , ale za to ceny ma z kosmosu. 3-4 tys za papier nie ważny poza tą organizacją.

Dlatego jestem przeciw takim organizacjom bo nie mają nic wspólnego z HODOWLĄ, jest to pod przykrywką prawa dalej pseudhodowla.
I nie zmienię zdania dopóki sytuacja się nie zmieni, dopóki będą to oszustwa w zakresie rasy, zdrowia, eksterieru, i masowa produkcje na kasę .

Link to comment
Share on other sites

Czemu nikt z ZK tutaj się wypowiadający nie powie ta i ta osoba miała sąd koleżeński po imieniu?
Bo będzie później problem na wystawach tak? Aneta dobrze myślę?
Nie jesteś jedyna która tak pisze.
Gdyby sami członkowie w ten sposób reagowali na brudy w ZK myślę, że byłoby nieco inaczej.
Na tablica.pl jest owczarek za 6tys zł a na dogo widziałam lepsze za darmo bez papierów, bez przesadnie ściętego zadu...
[B]Quo vadis ZK? [/B]​Chciałoby się zapytać.

Link to comment
Share on other sites

Niestety obowiazuje nas wszystkich ochrona danych osobowych .... I tu miej tylko i wyłącznie żal , tak jak i ja, do kulawego prawa jakie nas obowiązuje w Polsce chroniąc oszustów, paserów, złodziei, gwałcicieli itd a nie chroniąc pokrzywdzonych i ofiar .

Link to comment
Share on other sites

Aneta , dzięki za rzeczową opinię . Właśnie o to mi chodziło , wypowiedź popartą argumentami . Chciałabym też usłyszeć opinię drugiej strony , właśnie na zasadzie dialogu , wyjaśnienia zasad a nie tylko epitety . Bo epitet to nie argument .
Oczywiście nie biorę pod uwagę obrony nowo powstałych tworów. Oprócz rozmnażania w celach handlowych nie mogą się pochwalić niczym więcej . Żadną pracą mającą na celu udoskonalenie rasy , poprawienie charakteru czy eksterieru hodowanych psów. Może z wyjątkiem hodowli od lat pracujących nad psami użytkowymi , gdzie główny nacisk kładzie się na przydatność do pracy , zdrowie a nie na zgodność maści z obowiązującym wzorcem , noszenie ogona itp.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zaginiona sara']A ZK obowiązują jakieś reguły i zwykła przyzwoitość czy nie bardzo?
To tak jakby pedofila dać do przedszkola ;).[/QUOTE]

Czy pedofil ma wypisane na czole że krzywdzi dzieci ?
Nie, dopiero jak coś zrobi, podlega to karze (jeżeli są dowody a nie poszlaki). Natomiast ujawnienie jego danych bez zezwolenia sądu jest ... karalne. I to właśnie pedofil wygra sprawę o ujawnienie jego danych bez zezwolenia.

Jedyna bronią jest polecanie i niepolecanie źródeł nabywania szczeniaków, zwracanie uwagi na wiarygodność dokumentacji, ogłoszenie o celach i działaniach, ostatnio pojawiło się ostrzeżenie na temat nieakceptacji papierów innych organizacji.
Natomiast regułą jaka obowiązuje zgodnie ze statutem jest zawieszenie lub usunięcie członka który złamał podstawowe prawa i obowiązki przynależenia do ZK.
Natomiast jeżeli ktos nie jest członkiem to czy dana organizacja ma prawo coś egzekwować co do takiej osoby ?


Elaja - zobacz że właśnie we wzorach psów użytkowych jest b.dużo cech budowy anatomicznej, rodzaju szaty a także cech psychicznych które właśnie tworzą specjalistyczną użytkowość tej konkretnej rasy.
Detale , wydawało by się. Biały koniec ogona beagla, kolor podhalana, kuvasza, szata komondora, noszenie ogona , pompon na ogonie pudla (czy ktos wie że to była ważna cecha użytkowa !), jest nawet takie określenie jak "ogon w pracy" i "ogon w spoczynku", rodzaj marszczeń, długość i gęstość szaty, długość kufy, smukłość sylwetki lub jej masywność, specyficzny ruch wielu ras ;)

Edited by aneta
Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']
Cała reszta niestety rekrutuje się z różnych osób a wykorzystujących wręcz psy zdyskwalifikowane za wady (w tym sprzedawane już jako pety ) .[/QUOTE]
No i tu jest pies pogrzebany. Owszem, chciałoby się porozmawiać o rozsądnej alternatywie dla ZK, ale jak, skoro przecież wszyscy wiemy, że w większości przypadków mamy do czynienia z zalegalizowanymi pseudo bazującymi na odpadach z ringu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zaginiona sara']Osoba u której interweniował TOZ i sąd koleżeński chyba powinna być wykluczona chyba bezpodstawnie to nie było?[/QUOTE]
Fakt nie dopisałam, ale to dla mnie zgodnie ze statusem ZK to jednoznacznie że ta osoba nie jest już w ZK.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rinuś'][I][B]jak ktoś wchodzi na stronę Polskiego klubu psa rasowego [URL]http://pkpr.strefa.pl/[/URL]
i widzi taką informację [/B][/I]
[IMG]http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/543949_150032241816921_910365387_n.jpg[/IMG]

[I][B]łudząco przypominającą ZKwP, to faktycznie można się bardzo pomylić....i z tym już powinno się coś zrobić.

EDIT.
A tutaj "hodowla" goldenów i labków ze Stowarzyszenia - rodzicami tego psa są labradory z powiedzmy dobrych hodowli FCI.
[/B][/I][URL]http://www.labradory-goldeny.pl/nasze-labradory/al-grom-gucci[/URL][I][B]

rodowód jest z kilkoma pokoleniami wstecz? Jest...jak ktoś się w to nie wgłebi na maxa to bardzo łatwo można taką osobę zmylić...bo wystawy mają? mają, ale swoje prywatne...dla mnie to jest oszustwo bo się zwyczajnie podszywają pod ZKwP.
[/B][/I][/QUOTE]

[COLOR=#b22222]Już o tym pisałam, ale jakoś nikt nie widzi problemu..... A potem będzie "na pęczki" takich jak Amberówna..... Oczywiście że coś trzeba z tym zrobić, tylko co?[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

co zrobić? niech ZK się bardziej zepnie i rozpocznie swoją akcję informacyjną skoro tak to godzi w jego interesy.
Ja dalej uwazam, że jak ktoś poważnie podchodzi do kwestii zakupu psa (bo przecież to wcale nie taki mały wydatek) to się zorientuje że jest kilka związków. A jak ktoś ma jakieś większe plany związane z psem to powinien zmienić swój status laika, bo bez tego daleko nie zajedzie.

Link to comment
Share on other sites

Jak to wspaniale brzmi, każdy pies użyty w hodowli ma mieć badania DNA, marketing super, ale dla mało wiedzących, po co mi DNA suki czy psa, mi jako kupującemu zależy na certyfikacie DNA dla mojego szczeniaka z potwierdzeniem jego pochodzenia od konkretnych rodziców, bo tylko w ten sposób wiem co mam.

Ale czy w naszym kraju jest to sposób na wymuszenie uczciwości od hodowców? Wątpię, skoro u nas wszystko jest do załatwienia.
A od uczciwych osób, certyfikat nie potrzebny. Ja nie mogę zrozumieć ludzi, którzy kochając rasę, hodują poza organizacją gwarantującą im dostęp do największej puli genowej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lotty'] Kiedyś ( nie pamiętam dokładnie, kiedy je zniesiono) obowiązywały w ZKwP tzw. skierowania na krycie. Wyglądało to tak, że osoba, która chciała wyhodować miot musiała zgłosić się z rodowodem suki hodowlanej do kierownika sekcji danej rasy i to kierownik sekcji decydował, ( na podstawie analizy rodowodu) jakim psem zostanie pokryta suka i wystawiał skierowanie.[/QUOTE]
[B]Lotty[/B] ja tych czasów nie pamiętam, pamiętam co najwyżej psy które się zaliczały do tego prawa. Wiem,że suka po przeglądzie hodowlanym dostawała wpis w rubryce – i tam były notatki z zaleceniami np.: „kryć psem z obfitym włosem”.

I tak teraz te zalecenia byłby przydatne. Ale na pewno nie narzucanie hodowcy woli kierownika sekcji! Lepsza byłaby edukacja hodowców, kursy itp.

Są nadal w FCI kraje w których do hodowlanki nie trzeba wystaw, nawet przeglądów nie trzeba. Po prostu psy rodowodowe po zarejestrowaniu mogą mieć rodowodowe potomstwo.

[quote name='Rosiczka']A Panu Kazikowi, który poszedł kupić samochód- mercedesa, a wyszedł z fiatem 126- bo go sprzedawca nie wyprowadził z błędu, że to nie jest mercedes, a fiat też współczujesz?[/QUOTE]
No nie samochód to nie to samo! Bo samochód można oddać na złom, sprzedać na części, lub postawić w garażu i zapomnieć.
A pies – do psa się przywiązujemy nie ważne czy ma rodowód czy nie. I niestety handlarze/producenci wykorzystują ten fakt. Dobre serce, wpływ chwili. I tak jak [B]Amberówna[/B] wiele ludzi psa już nie myśli oddać. A może to i błąd… bo na to liczą właśnie producenci szczeniąt! I tak też znajdą bez problemów następnych nabywców na szczeniaki.

[quote name='Aysel'] Ale śmiem stwierdzić, ze w Polsce FCI chyba jednak powinno taki monopol mieć, bo Polacy zwyczajnie NIE POTRAFIĄ stworzyć innego równie zorganizowanego związku będącego fajną alterynatywą. [/QUOTE]

Też się zgadzam. Znam za granicą organizacje nie należące do FCI - szczerze mówiąc chciałabym użyć reproduktora z tamtej organizacj co na pewno przyczyniło by się do poprawy rasy. Niestety nie wolno mi tego zrobić.

[quote name='Aysel']Uważam jednocześnie, że hodowcy sprzedający swoje szczenięta z metrykami FCI ŚWIADOMIE poza organizację ZKwP do Polski bezczeszczą wieloletnią i niemal już wielowiekową tradycję FCI.[/QUOTE]

Też się zgadzam.
[quote name='Aysel']
I prawda jest taka, żeby ludzie poszli na forum czy też po jakąś ksiażkę i przeczytali minimum czegokolwiek to wiedzieliby, czego unikać i skąd nie kupować.[/QUOTE]

Masz rację.

Mój dziadek (świętej pamięci) był rolnikiem / hodowcą... wszystkiego :-) Jak coś zaczynał to kupował książki "na temat" a było to dwadzieścia lat temu. Np. chciał mieć króliki - kupił książki: "chów i hodowla królików","rasy królików" "oprawianie zwierząt futerkowych" itp. Chciał powiększyć stado owiec - bo te od sąsiada miały kiepską wełnę i mało mięsa to szukał informacji. I w tamtych latach bez internetu miał tryki importowane w ramach programu hodowlanego. Jak się chce to można.

A co do telewizji to trochę się mówiło o nowej ustawie i sprzedaży smyczy z psem gratis… Był nawet krótki reportaż.

Więcej świadomości jednak nie zaszkodzi spróbujemy coś zrobić, żeby ludzie mogli świadomie wybierać czy chcą szczeniaka z rodowodem, który otworzy im drzwi do wielu możliwości i zaistnienia w kynologicznym świecie. Czy może chcą szczeniaka z papierkiem który nie ma wartości i nie przedstawia żadnych informacji o przodkach szczeniaka.

Dobrze by było,żeby taki komunikat przestrzegający przed nowymi związkami pojawił się na stronach hodowców należących do ZKwP (może i PKPR też) oraz na stronie organizacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...