Jump to content
Dogomania

Jestem osoba niepelnosprawna chcialbym wyszkolic psa pomoz


Rocki

Recommended Posts

  • Replies 383
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Rocki, widze, ze uparles sie na "trudniejsze" rasy i chcesz znalezc potwierdzenia wlasciwego wyboru. Juz MagdaS napisala dlaczego te rasy nie za bardzo nadaja sie na psy asystujace. Odpowiedz sobie na pytanie: co jesli wybrany przez Ciebie pies bedzie mial problem z agresja w stusunku do innych psow a jest to bardzo prawdopodobne w przypadku preferowanych przez Ciebie ras. Jak dobrze rozumiem, pies ma byc dla Ciebie towarzyszem nie tylko w domu, ale tez poza domem. Co jesli bedziesz mial na smyczy 50 kg misia i spotkacie podobnego, niezbyt przyjaznego?

Tak sie sklada, ze mam psa niezbyt lubiacego inne psy, wazy tylko 30 kg i wierz mi, czasem zazdroszcze wlascicielom labkow lub goldenow a nie sa to rasy, ktore "pasuja" do mnie;)

Link to comment
Share on other sites

Ja także uważam że labrador, golden lub o. niemiecki byłby dla ciebie idealny. nie obraż sie ale myślę że kupując silnego, grożnego psa chcesz w jakimś sensie zapomnieć o swoim kalectwie i dowartościować sie a przecierz nie tędy droga...

Link to comment
Share on other sites

Ja także uważam że labrador, golden lub o. niemiecki byłby dla ciebie idealny. nie obraż sie ale myślę że kupując silnego, grożnego psa chcesz w jakimś sensie zapomnieć o swoim kalectwie i dowartościować sie a przecierz nie tędy droga...

Racjonalnie patrząc na pewno retriever lepszy.

Ale może po prostu Mimi Rockiemu podobają się molosy. Tym bardziej jak ma rotka. Co to ma wspólnego z dowartościowywaniem?!

Najlepiej skonsultować się z dobrym szkoleniowcem, może z kimś kto zajmuje się zawodowo przygotowywaniem psów pod tym kątem.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Buldog ;)

Rocki: a co powiedzialbys o hovawardzie lub bernenczyku? Jakby nie bylo te psy sa tez z gr 2, sa niezle do szkolenia (szczegolnie hovaward) i nie budza negatywnych skojarzen u ludzi :D

Dlaczego tylko z krotkim wlosem? Jezeli ze wzgledu na latwosc utrzymania czystosci to nic bardziej blednego. Mam psa z krotka sierscia i pewnie bede musiala tapicerke zmieniac przed sprzedaza samochodu :evil: W domu jego siersc jest dokladnie wszedzie: na ubraniach, w piekarniku, w gornych szafkach w kuchni ...

Link to comment
Share on other sites

BossTon,czy z czystym sumieniem polecilbys ukochane swoje rasy na przewodnika niewidomego,np?...

Nie!! I napisałem to na innym topicu, na którym Rocki pytał akurat o psa kanaryjskiego. Ale to, że podobają mu się psy tej grupy, nie oznacza dla mnie, że próbuje się dowartościować poprzez psa.

Link to comment
Share on other sites

Podpisuję sie rekoma i nogami. Ja też nie poleciłabym chartów, chociaż podobają mi sie najbardziej na świecie. Osoba niepełnosprawna po prostu by sobie z nimi nie poradziła. I nie chodzi tu o siłę fizyczną (chociaż często jest potrzebna). Psychika takiego psa nie pozwala na całkowite podporządkowanie sie przewodnikowi, w związku z tym dla niepełnosprawnego sa nieprzydatne. A przecież nie o to chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki BossTone bo juz sie troche zdolowalem :( no chcialbym psa ktory poteznie wyglada to prawda czy bedzie mnie on dowartosciowywal pewnie troche tak ale was, wasze nie dowartosciowuja Z mojego rottka bylem i jestem dumny przed i po wypadku

Co sadzicie o bullmastifach czytalem ze w niektorych krajach wzkorzystuja je jako psy asystujace i ze sa podobne do rottkow z charakteru i wszystkim dzieki za wszystkie wypowiedzi i zapraszam do dyskusji

Link to comment
Share on other sites

Już prawie sam sobie odpowiedziałeś - skontaktuje się z Alterii.
Jak starać się o psa pomocnika w Alteri?

Trzeba się skontaktować ze stowarzyszeniem Alteri ( www.alteri.ipon.pl , w Krakowie siedziba mieści się przy ul. Rakowickiej 18A), złożyć wniosek o przyznanie psa pomocnika i czekać, aż zwierzak zostanie wytresowany. Potem następuje spotkanie kontaktowe osoby starającej się o psa, czworonoga i instruktora, który ocenia, czy człowiek i pies stworzą dobraną parę. Wreszcie zapada decyzja o współpracy osoby niepełnosprawnej i psa pomocnika. Zwierzę zamieszkuje z nowym opiekunem, który zawsze może skorzystać z pomocy psiego trenera. Stowarzyszenie Alteri przekazuje psy osobom niepełnosprawnym nieodpłatnie.

Link to comment
Share on other sites

Pisze ,bo widzialam pytanie o doga kanryjskiego czy nadaje sie dla niepelnosprawnego.Mam psa dogo canario od 4 lat.Wydaje mi sie ,ze moge cos powiedziec o tej rasie o charakterze tych psow.Na pewno sa to psy imponujace i wzbudzajace zainteresowanie.Wielokrotnie bylam i jestem zaczepiana na ulicy przez przechodniow ktorym imponuje ta rasa lub chca sie czegos dowiedziec.Ale tez wielokrotnie jestem obrzucana wyzwiskami za to ,ze mam i prowadzam po ulicach tak wygladajacego psa.Szereg ludzi omija mnie lukiem a w autobusie jak jade z Torem nikt nie chce przy nas stanac.

No i druga sprawa.Akurat dogo canario byly przez lata selekcjonowane w kierunku agresji i nieustepliwosci.To psy odwazne .W momencie zagrozenia zawsze wybierajace opcje "walcz'.A zagrozeniem sa nie tylko inne przypadkowo atakujace psy (np zle wychowany kundelek co urwal sie pani w parku ze smyczy) ale tez pijak zaczepiajacy mnie.Bardzo trudno wychowac tak tego psa zeby zapomnial o swoich predyspozycjach.Nie przecze ,ze widzi sie ,szczegolnie na zachodzie, psy z grupy molosow ,przeszkolone do pomocy niepelnosprawnym.Jednak nie wiem czy takiego zadania oplaca sie podejmowac ze wzgledu na koszty.Trzeba by trafic na idealnego szczeniaka.Bardzo zrownowazonego.A co jesli wybrany piesek z jakiegos powodu bedzie nie trafiony:za nerwowy,za tchorzliwy,za agresywny.Latwiej na pewno zapanowac nad psem mniejszym ,nie skladajacym sie z samych miesni :-)

Ja bym bardziej stawiala na mastify albo stafiki.Pierwsze ze wzgledu na flegmatycznosc drugie ze wzgledu na poreczne rozmiary.

Jednak kazda z tych ras ma wady ,ktore byc moze osobie niepelnosprawnej moga uniemozliwic prace z tymi rasami.Zalezy od stopnia niepelnosprawnosci.Jest jeszcze taka sprawa ,ze wymienione molosy raczej nie byly selekcjonowane do pracy z czlowiekiem.To w wiekszosci psy podejmujace samodzielne decyzje.Bylam dwa razy na kursie PT.Ze sznucerem a potem z dogo canario.I moge porownac.Kanaryjczyki ,mastify,boksery,stafordy uczyly sie zupelnie inaczej niz no ON-y czy ogolnie owczarki.Bez wzgledu na przyjeta metode niekotorym rasom trzeba poswiecic o wiele wiecej czsu i trzeba miec duze umiejetnosci do ukladania psow.Przypuszczam ,ze o wiele latwiej szkoli sie rotki niz bulmastify czy kanaryjczyki.

Ciekawa jestem jaka ostatecznie podejmiesz decyzje.No i jak bedzie Ci szlo szkolenie.

A na koniec powiem Ci ,ze choc podzielam Twoja pasje dla molosow to szczerze odradzam wspolprace z molosem jako z pomocnikiem niepelnosprawnego.Czym innym jest obcowanie z tym psem dla przyjemnosci a czym innym powierzenie mu swojego zdrowia.

magda&Toro&Zuzia

Link to comment
Share on other sites

Witam i odrazu dzieki za rady (wszystkie biore do siebie i naprawde mysle o tym co piszecie i biore wasze uwagi naprawde do siebie) jesli znacie jakies ciekawe owczarki (i nie tylko oczewiscie) podatne na szkolenie to prosze o propozycje i dzieki z gory.

Co do mastifow to sa extra ale chyba troszke za duzo sie slinia a staffiki extra chetnie tez bym na nie postawil wogole co sadzicie o terrierach to chyba calkiem ciekawa grupa psow Dzieki i zapraszam do dyskusji

Link to comment
Share on other sites

Rocky, wydaje mi sie, ze Cie rozumiem, niewiele wymagasz od psa, tyle, co wiekszosc innych starannie wybierajacych rase przyszlego towarzysza: zeby byl: piękny (w Twoich oczach) i mądry :wink: Co znaczy "piękny" juz chyba wiemy 8) , sęk w tym, żeby sprecyzowac co znaczy "mądry" w Twojej sytuacji, a obawiam sie, ze nie znaczy to: uparty, samodzielnie podejmujacy decyzje, odwazny, dominujacy...

tylko raczej: zorientowany na przewodnika (Ciebie), łatwy do wyszkolenia- NAWET w kwestii "nietypowych" komend, czyli, de facto-latwiejszy do wyszkolenia niz przecietny pies, opanowany, absolutnie posluszny, raczej przyjazny/obojetny wobec otoczenia itp. :roll: to raczej nie jest opis typowego molosa :(

nie tylko osobom niepelnosprawnym trudno wybrac rase, ktora spelni ich wymagania co do wygladu i zachowania psa. Wlasciwie mozna powiedziec, ze w sytuacji wyboru psa, kazdy z nas jest w jakims stopniu, w jakiejs dziedzinie niepelnosprawny- w tym sensie, ze nie jest doskonalym materialem na wlasciciela psa kazdej, dowolnej rasy. Kazdy z nas jest inny- psychicznie i fizycznie, a to powinno miec duuzy wplyw na decyzje.

mnie sie podoba wiele ras i wiele sposrod nich czysto platonicznie, bo wiem, ze nie pasowalyby do mojego stylu zycia, moich wymagan, moich umiejetnosci, mozliwosci fizycznych (sila/aktywnosc fizyczna), temperamentu itd a ilez mozna sie napawac samą uroda psa??

Trzeba to trzezwo ocenic, bo uwierz mi, o wiele przyjemniejsze jest zycie z psem, ktory nie zachwyca nas uroda, ale cudownie do nas pasuje psychicznie, lub wrecz pomaga w codziennym zyciu, niz z cudnym, posągowej urody zwierzeciem, ktore stwarza nam mnostwo problemow.

z takich duzych misiow, czy o Bouvierach byla juz mowa? Broholmer tez jest dosc spokojny(nie wiem jak z uczeniem), Duzy Szwajcarski Pies Pasterski?..

Link to comment
Share on other sites

Oki wiec wymienie psiaki ktore prawdopodobnie maja predyspozycje aby byc ,,assist-dog" dla osoby na wozku (o i taki apel malutki mowcie zawsze niepelnosprawny a nie sparalizowany, kaleka itd.) sa to pieski ktore nie koniecznie mi sie podobaja(chociaz nie mowie ze nie podobaja) wiec przylaczcie sie do wyliczania badz negujcie: Labrador, Golden, Owczarek Niemiecki, Owczarek Belgijski, Czarny Terrier Rosyjski, Bokser, Rottweiler, Nowofunland, Hovard, Bouvier, Bernardyn........

i to wszystkie jakie przychodza mi do glowy jak macie pomysly dopisujcie

Link to comment
Share on other sites

Wiec lista teraz tak wyglada:

1.Labrador

2.Golden

3.Owczarek Niemiecki

4.Owczarek Belgijski

5.Czarny Terrier Rosyjski

6.Bokser

7.Rottweiler

8.Nowofunland

9.Hovard

10.Bouvier

11.Bernardyn

12.Mastif Angielski

13.Akita

14.Landseer

15.Leonberger

16.

mam jeszcze na uwadze Fila Brasileiro i Broholmera moze ktos moglby przyblizyc mi te rasy to chyba spokojne pieski a jak u nich z dominacja do opanowania? a chec pracy?

dopisujcie rasy pieskow ktore waszm zdaniem byly by dobrymi psami asystujacymi zaproszam do dyskusji i podziekuje za wpisy odrazu a co

:D

Link to comment
Share on other sites

Hej Rocki,

majac na liscie 15 psow, ktore mozesz brac pod uwage chcesz jeszcze dyskutowac ?Wydaje mi sie, ze ta dyskusja bedzie juz bez sensu... Dobrze wiesz, ze psy szkoleniowe i sprawdzone od lat do retrievy, labki i ONy, a kazdy inny pies bedzie raczej eksperymentem - mniej udanym (np. moim zdaniem bokser) lub bardziej udanym (bernardyn).

Ja widzialam u straznikow granicznych niemieckich owczarki belgijskie.

Link to comment
Share on other sites

Sabina jest 15 ras ale tylko pare z nich (np:bokser) jest psami krotkowlosymi a to jest warunek ktory mosi spelnic piesio abym mogl trzymac go w domu poprostu sprawy rodzinne, dlatego pytalem ostatnio o fila b. dopisujcie rasy moze ktoras (nawet nie krotkowlosa) spodoba sie nie tylko mi ale wszystkim u mnie w domu.Dzieki

Link to comment
Share on other sites

Elo ojej powiem wam ze zupelnie niewiem co z tym psiakiem chcialbym psiaka sredniej badz duzej wielkosci mocnej budowy i krotkim wloise a do tego szybko uczacego sie i posiadajacego duza chec pracy to bylby moj pies idealny moglby byc terrier rosyjski ale wlosy... pasuje owczarek niemiecki rottek bokser doberman ale mojej rodzince najbardziej podoba sie ca de bou chociaz decyzja nalezy do mnie niewiem czy majorka posiada odpowienia chec pracy moze staffik widzialem jego film z toru agelity (tak to sie pisze?) wygladal na szczesliwego ze wykonuje polecenia ale on jest agresywny dla innych psiakow i zawsze pod gorke korde o Bernardyn ale on podobno mono sie slini z mastifem podobna sytuacja moze Akita Amerykanski niewiem ktos moglby mi go przyblizyc ktos mial badz ma z nimi stycznosc ludzie jaki to dylemat wybrac psiaka Zreszta dobrze wiecie) a moze jeszcze jeden rottek moj posiada te wszystkie cechy tak mi sie wydaje ktore powinien (ale to Rocki jest rottweilerem), a co mam zrobic ze labki mi nie zabardzo leza to byloby chyba niebardzo madre gdybym go wzia prawda(chociaz niewatpie ze bym go tez pokochal) doradzcie cos? ma ktos ca de bou? jakie one sa, widzial je ktos na torze, myslicie ze terriery byly by lepsze na assista od molosa ogolnie zecz biorac a baucerony? no kurde glupi jestem. A do specjalisty zglosil bym sie z trzema gora czterema rasami (jakby wam sie chcialo napiszcie pare ras ktore waszym zdaniem by byly najodpowidniejsze powiedzmy cztery oki) a nie z pietnastoma bo bylbym chyba smieszny (pewnie juz jestem) piszcie zobacze ktore psy beda najczesciej wymieniane. Dzieki

Link to comment
Share on other sites

w pierwszej odpowiedzi na Twoje pytanie w tym topiku, Marmasza odpisal Ci w ten sposob:

Już prawie sam sobie odpowiedziałeś - skontaktuje się z Alterii

to bardzo rozsadna i dobra rada, chyba najlepsza mozliwa, bo z dogomaniakow raczej niewielu moze sie na ten temat podzielic doswiadczeniem, pieknie za nia podziekowales - i co?

zrobiles to?

co Ci tam powiedzieli?

Link to comment
Share on other sites

W Alteri nikt nie pomorze mi wyszkolic mojego psa u nich mozna tylko sie ubiegac o goldena innych ras nie szkola a na goldena i tak trzeba czekac od 2 do 5 lat(dlugo bardzo nie) a po tych latach i tak mozna dotac odpowiedz ze nic z tego wiec szybciej bedzie jak sam sie tym zajme.

Elo ojej powiem wam ze zupelnie niewiem co z tym psiakiem chcialbym psiaka sredniej badz duzej wielkosci mocnej budowy i krotkim wloise a do tego szybko uczacego sie i posiadajacego duza chec pracy to bylby moj pies idealny moglby byc terrier rosyjski ale wlosy... pasuje owczarek niemiecki rottek bokser doberman ale mojej rodzince najbardziej podoba sie ca de bou chociaz decyzja nalezy do mnie niewiem czy majorka posiada odpowienia chec pracy moze staffik widzialem jego film z toru agelity (tak to sie pisze?) wygladal na szczesliwego ze wykonuje polecenia ale on jest agresywny dla innych psiakow i zawsze pod gorke korde o Bernardyn ale on podobno mono sie slini z mastifem podobna sytuacja moze Akita Amerykanski niewiem ktos moglby mi go przyblizyc ktos mial badz ma z nimi stycznosc ludzie jaki to dylemat wybrac psiaka Zreszta dobrze wiecie) a moze jeszcze jeden rottek moj posiada te wszystkie cechy tak mi sie wydaje ktore powinien (ale to Rocki jest rottweilerem), a co mam zrobic ze labki mi nie zabardzo leza to byloby chyba niebardzo madre gdybym go wzia prawda(chociaz niewatpie ze bym go tez pokochal) doradzcie cos? ma ktos ca de bou? jakie one sa, widzial je ktos na torze, myslicie ze terriery byly by lepsze na assista od molosa ogolnie zecz biorac a baucerony? no kurde glupi jestem. A do specjalisty zglosil bym sie z trzema gora czterema rasami (jakby wam sie chcialo napiszcie pare ras ktore waszym zdaniem by byly najodpowidniejsze powiedzmy cztery oki) a nie z pietnastoma bo bylbym chyba smieszny (pewnie juz jestem) piszcie zobacze ktore psy beda najczesciej wymieniane. Dzieki

Link to comment
Share on other sites

Rocki masz duzy problem nie chcesz goldena a te sie szkoli. dam ci dabrą radę zadzwoń do Adama (treser psów b.dobry szkoli moje psy) on ma wiele ciekawych informacji na ten temat i zna osobiscie dziewczyny,które zajmują się dogoterapią tel do Adama 0 601 274763.daje ci tez tel. do tych dziewczym one napewnoci pomogą. Pani Magda 0 607069015; Pani Kasia 0 604877451; Pani Nina 0 601 334 044. pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...