Jump to content
Dogomania

Jestem osoba niepelnosprawna chcialbym wyszkolic psa pomoz


Rocki

Recommended Posts

Witam poszukuje psa ktorego w przyszlosci mam zamiar wyszkolic jako psa wspomagajacego osobie niepelnosprawnej.Z tego co sie dowiedzialem wiekszosc ras mozna poddac takiemu szkoleniu (zdjecia bullteriera i dobermana asystujacych ON http://www.alteri.ipon.pl/galeria.htm ) ja jestem zainteresowany Dogo Canario, Cane corso, Dobermanen, Ca de bou, Dogiem Bordonskim, Dogo Argentino, Owczarkiem francuskim Bauceron, Owczarkiem belgijskim, Dogo Canario, Tosainu.Prosze wszystkie osoby ktore posiadaja wyzej wymienione pieski i osoby ktore maja cos do powiedzenia na temat tresury i ogolnie psow (asystujacych) aby skrobnely pare zdan o charakterze, checi wspolpracy czy usposobieniu (wiem ze wiele zalezy od osobnika ale geny tez zawsze cos)interesuje mnie tez czy ktos zna jakies dobre hodowle badz wie ktorych sie wystrzegac!!! jestem wlascicielem 11-letniego Rottwailera po kursie PT-I i posiadam przestrzen dla psa.Z gory dziekuje Piotrek

Masz cos do powiedzenia o CC, DA,CaDeBou,owczarkach,Tosie,DC.itd.

Zapraszam i Dziekuje Wszystkim

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 383
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Czy ktos mial kontakt z Dogo Canario mocno sie zastanawiam nad tym psiakiem jaki ma charakter jak mu idzie wspolpraca z czlowiekiem?

Rocki, wejdz na topic o tej rasie (Grupa 2) i tam sie zapytaj. Ja szczerze odradzam takiego psa dla osoby niepelnosprawnej, jak tez kazda z wymienionych przez Ciebie ras.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam sie z wendka, ze wymienione rasy niespecjalnie nadaja sie na psy asystujace - zarowno jesli chodzi o budowe (zdrowie i mozliwosci fizyczne) jak i psychike. Poza tym, co nie jest bez znaczenia, czesto budza lek, a rzadko sympatie. Powoduje to, ze ON z takim psem ma problem z wejsciem do wielu miejsc (a to m.in. chcielibysmy zmienic - pies pomocnik powinien moc wejsc wszedzie ze swoim wlascicielem). Pies asystujacy powinien moc chodzic bez kaganca ze wzgledu na prace jaka wykonuje, a w przypadku duzych ras bojowych obawiam sie silnego sprzeciwu spoleczenstwa.

Doberman i bullterier na stronach Alteri to psy instruktorow (no tak sie zlozylo ;)), ktore demonstruja czynnosci assist-doga. Nie szkolimy tych ras na psy asystujace.

A dlaczego akurat takie sobie wymarzyles? :-)

MagdaS, STW Alteri

Link to comment
Share on other sites

A ja widziałam w TV dobermana asystującego. Świetnie sobie radził i była to rasa chwalona w tej roli.

Wierze :-) Do inteligencji dobermanow nie trzeba mnie przekonywac ;-)

Chociaż pewnie np. labek w takiej roli jest lepiej widziany przez otoczenie z tą mordką misiowatą ;)

Otoz to. A juz golden z wypisanym na pysku "kocham wszystkich"... :-)

MagdaS

Link to comment
Share on other sites

Też na Animal widziałam dobermana asystującego. Ale nie wiem na ile to "wyjątek potwierdzający regułę". Faktycznie wymieniane rasy nie kojarzą się z psami asystującymi. Myślę, że tutaj żadne amatorskie (tzn. osób nie zajmujących się szkoleniem psów asystujących) porady nie pomogą. Moim zdaniem wybór psiaka asystującego osobie niepełonsprawnej to zadanie dla specjalisty.

Link to comment
Share on other sites

Witam dzieki wszystkim za odpowiedzi i prosze o jakies propozycje ras wlasciwie nic przeciw labkom niie mam ale powaznie juz owczarka niemieckiego bym wolal (a co myslicie o bauceronie) jak komus przyjda do glowy ciekawe i ,,odpowiednie" psy zapraszam

Magda upodobalem sobie molosy poniewaz mam rottwailera po kursie PT-I i wydaje mi sie ze on podolalby roli psa asystujacgo (gdyby byl mlodszy) dodam ze wczesniej mialem sznaucera warunki na psa tej wielkoci tez mam

a jesli instruktorzy 8) rozne inne psiaki to chyba fajnie bo nie tylko Goldeny sa oddanymi pomocnikami (Lukasz jest instruktorem?Pozdro)

Jesli nie te psy to prosze o propozycje (ale nie tylko labradory prosze) chcialbym aby byl to pies krotkowlosy

Zapraszam do dyskusji

Link to comment
Share on other sites

a jesli instruktorzy 8) rozne inne psiaki to chyba fajnie bo nie tylko Goldeny sa oddanymi pomocnikami (Lukasz jest instruktorem?Pozdro)

A, masz na mysli dobermanke Lukasza? :-)

To troche inna sytuacja - Lukasz juz ja mial, kiedy sie do nas zglosil. Pomoglismy mu w szkoleniu, ale wlasciwie cala prace wykonal on sam i samodzielnie nauczyl ja podstawowych czynnosci psa asystujacego.

Dlaczego nie doberman, rottweiler albo molos? Poza odczuciami jakie budza w spoleczenstwie, statystycznie dosc czesto zdarzaja sie osobniki z problemem agresji w stosunku do psow albo ludzi. Oczywiscie, mozna trafic wsrod nich na psa o swietnym charakterze, ale szanse sa o wiele mniejsze niz w przypadku np. retrieverow. A pies obronny czy bojowy, ktory jest nadpobudliwy, lekliwy lub agresywny jest zrodlem problemow a nie pomoca. Tak naprawde, jesli chce sie korzystac z pomocy psa asystujacego to najwazniejsze jest to, zeby umial sie on zachowac w kazdej sytuacji. "Sztuczek" mozna nauczyc kazdego psa :-)

MagdaS

Link to comment
Share on other sites

Ja raczej odradzałabym belga. One świetnie nadają się na szkolenia (uczą się błyskawicznie, łapią dobry kontakt z właścicielem), ale wymaga to naprawdę sporeeeeeeeego nakładu pracy. Te psy muszą być w ciągłym ruchu. Muszą wciąż coś robić. Są bardz żywiołowe i mają skłonności do dominacji. Co dla osoby niepełnosprawnej mogłby być nielada problemem...

Pozdrawiam

Goddy

Link to comment
Share on other sites

witam dziekuje za wszystkie odpowiedzi na jednym z forow poradzono mi abym zastanowil sie nad bokserem podobno doskonale sprawdza sie na torach przeszkod i wykazuje wiele checi do wspolpracy z czlowiekiem

Jesli ktos ma lub moze wypowiedziec sie na temat bokserkow to zapraszam i dziekuje

Link to comment
Share on other sites

A możesz mi wyjaśnić czemu nie labrador ? Skoro one na całym świecie spisują sie doskonale, są inteligentne , szybko uczą sie nowych komend. Poza tym są urodzonymi aporterami, więc przynoszzenie różnych przedmiotów na komende nie stanowiłoby problemu . Nie wiem dlaczego tak sprzeciwiasz sie labom, a szukasz ras, które niekoniecznie spisałyby sie dobrze w tej roli. :niewiem:

P.S. prosze nie traktować teog tak, że zachwalam swoją rase, ale gdybym miala boksa,dobka,berneńczyka to poleciłabym CI laba.

Link to comment
Share on other sites

Rocky

Czegoś nie rozumiem. Piszesz, że chcesz tego psa dla pomocy dla osoby niepełnosprawnej, a teraz piszesz

Co do labradorow to poprostu mysle ze nie pasowal by on do mojej osoby

To dla kogo w końcu chcesz tego psa ? Chcesz go wypozyczać czy co ? :o

Link to comment
Share on other sites

To dla kogo w końcu chcesz tego psa ? Chcesz go wypozyczać czy co ? :o

Elu, mysle, ze Rocki jest wlasnie ta osoba, ktora ma w przyszlosci korzystac z umiejetnosci psa :-)

Ja w kazdym razie tak to zrozumialam.

Rocki: z dotychczas wymienianych przez Ciebie ras bokser jest chyba jeszcze najbardziej do przyjecia. Chociaz nie mowie, ze idealny do roli psa pomocnika. Tylko trzeba naprawde dobrze wybrac hodowle i bardzo swiadomie potem wychowywac psiaka, zeby nie sciagnac na siebie klopotow.

Chcesz go sobie sam wyszkolic?

MagdaS

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie ze pies brdzie tylko moj (ja jestem ta osoba niepelnosprawna) pieska chcialbym szkolic sam na ile bede potrafil ale rowniez zapisal bym sie na kurs (w wawie) badz oddal go do szkoly dla psow Magda (i nie tylko) a co sadzisz o owczarkach bauceronach

Link to comment
Share on other sites

Z beauceronami niewiele mialam do czynienia - jeden u mnie mieszkal przez miesiac i byl bardzo milym, zrownowazonym, nie sprawiajacym problemow psem. Ale nie wiem na ile byl to typowy przedstawiciel swojej rasy.

Na jakakolwiek rase w koncu sie zdecydujesz postaraj sie zebrac jak najwiecej o niej informacji, porozmawiaj z wlascicielami, hodowcami, szkoleniowcami. I bardzo starannie wybierz hodowle. I od razu skontaktuj sie z rozsadnym trenerem, ktory poprowadzi nauke psa od szczeniaka, szczegolny nacisk kladac na socjalizacje. Wtedy masz duze szanse powodzenia, zwlaszcza, ze jakies doswiadczenie z psami juz masz.

MagdaS

Link to comment
Share on other sites

Rocky

OK, rozumiem :)

Beaucerona mamy w grupie. Jest to bardzo fajny pies i inteligentny, ale jest trudny w porowadzeniu. Kolega wkłada w niego na prawdę dużo pracy, efekty widać, ale silna ręka jest bardzo potrzebna. Ja nie jestem przekonana co do tego, żeby osoba niepałnosprawna była w stanie zapanować nad tego typu psem.

Link to comment
Share on other sites

Rotti o co chodzi z ta silna reka przeciez nie chodzi o sile fizyczna tylko o konsekwencje w swoim postepowaniu i stanowczosc zanim mialem wypadek szkolilem swojego rokcia i nigdy nie potrzebowalem do tego sily fizycznej wczesniej mialem do czynienia ze sznaucrem olbrzymem i sytuacja podobna sila nie byla potrzebna tylko stanowczosc

Jesli znacie psy krotkowlose podatne na szkolenie prosze o propozycje i z gory dzieki

Link to comment
Share on other sites

Rocki - tylko, ze czasem jednak ta "stanowczosc" MUSI sie wyrazic za pomoca sily fizycznej.

raczej nie uda Ci sie psa wyszkolic do poziomu doskonalego "pod kloszem" - tak, zeby przypadkiem w codziennym zyciu nie doszlo do sytuacji, gdzie pies zareaguje jakos tam "po swojemu", ZANIM akurat w szkoleniu "przerobicie" material pt. wlasciwe zachowanie w akurat tej sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...