Jump to content
Dogomania

przegląd miotu


katkaS

Recommended Posts

mozna juz w 6 tygodniu zycia-najpierw mi mowiono ze malce maja byc odrobaczone i szczepione-nikt tego nie sprawdzal(co uwazam za duzy minus).Pamietaj o tym ze musisz zglosic miot do 2 tygodnie po urodzeniu:razz:
a przeglad to rutyna-ponownie minus:oops: .U nas nawet nie sprawdzali jader-ale one moga zstepowac do 16 tygodnia wiec moze tego sie nie sprawdza..generalnie u nas tylko patrzeli w zeby i na przepukliny-czy nie ma...i to wsio..potem tauaz i tyle....
Jesli chcesz przeglad w domu to na przyklad w naszym oddziale trzeba sie umowic tydzien wczesniej-ale nie wiem jak jest w innych oddzialach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='daga10011']mozna juz w 6 tygodniu zycia-najpierw mi mowiono ze malce maja byc odrobaczone i szczepione-nikt tego nie sprawdzal(co uwazam za duzy minus).Pamietaj o tym ze musisz zglosic miot do 2 tygodnie po urodzeniu:razz:
a przeglad to rutyna-ponownie minus:oops: .U nas nawet nie sprawdzali jader-ale one moga zstepowac do 16 tygodnia wiec moze tego sie nie sprawdza..generalnie u nas tylko patrzeli w zeby i na przepukliny-czy nie ma...i to wsio..potem tauaz i tyle....
Jesli chcesz przeglad w domu to na przyklad w naszym oddziale trzeba sie umowic tydzien wczesniej-ale nie wiem jak jest w innych oddzialach.[/quote]
U nas szczenięta muszą być do odbioru zatatuowane, lub są tatuowane na miejscu. Jąderka nawet jeżeli nie zeszły są sprawdzane czy w ogóle są. Jest sprawdzany zgryz i uzębienie; nie wszystkie szczenieta ras miniaturowych mają już komplet zębów mlecznych. Sprawdzane są również książeczki zdrowia czy zostało wykonane odrobaczenie i pierwsze szczepienie. W protokole odbioru miotu są zawarte uwagi na temat szczeniąt u których wykryto nieprawidłowości. Widziałam, że kiedyś zostało wstrzymane wydanie metryk do czasu [I]usunięcia usterek[/I] (szczepienie, odrobaczenie). Również suka musi być pokazana.
Nie wiem jak jest w innych sekcjach naszego oddziału ale u nas tak to wygląda.

Link to comment
Share on other sites

Może warto jednak przeczytać regulamin,a nie opisywać swoich doświadczeń,wprowadzając w błąd?
[B]Szczenięta przedstawione do przeglądu muszą być zatatuowane.Tatuaż najpóżniej można wykonać w dniu przeglądu.[/B]
Jak wykonać przegląd jak się nie wie,które szczenię ma np:nieprawidłowy zgryz?
O kompetencjach osób,które wykonują przegląd pisać nie będę.Jak wszędzie,są różni:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

My własnie świerzo jestesmy po przeglądzie. Maluszki obejrzane, kościec, oko, zeby, jaderka...wytatuowane na miejscu...metryki odbierałam na trzeci dzień . :razz::razz: W karcie przeglądu wpisane cechy, odchów, odrobaczanie, szczepienie....My robilismy przegląd w oddziale i nie kazali suki przywozic :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[quote name='UTAAP']No wlasnie, przeciez w regulaminie wymagaja udostepnienia hodowli 'do przegladu' :roll:...[/QUOTE]

...to był przegląd miotu....nie hodowli...w każdym oddziale pewnie troszke inaczej to wyglada a u nas nie wymagają np. przyjazdy z suką, ponieważ suka jest ogladana przy wydaniu jej rodowodu. Więc przegląd miotu odbywa sie już bez jej obecności..

Link to comment
Share on other sites

Z Regulaminu Hodowli Psów Rasowych:

[COLOR=Blue]VI. Prawa i obowiązki hodowcy
§ 16
......
2. Hodowca ma obowiązek:
......
i) udostępnić Kierownikowi Sekcji (Oddziałowej Komisji Hodowlanej) cały miot i hodowlę do
przeglądu; odmowa udostępnienia miotu do przeglądu uprawnia Zarząd Oddziału do odmowy wydania
metryk; w przypadku istotnych wątpliwości Zarząd Oddziału lub Zarząd Główny może zarządzić
identyfikację szczeniąt na podstawie badań DNA; brak zgody hodowcy może być podstawą odmowy
wydania metryk; protokół przeglądu miotu (wzór zał. nr 5) sporządza się w trzech egzemplarzach,
z których oryginał otrzymuje hodowca, jedna kopia pozostaje w aktach Oddziału, zaś drugą kopię
Oddział przesyła do Oddziału, w którym zarejestrowany jest reproduktor; równocześnie Kierownik
Sekcji dokonuje w rodowodzie suki wpisu informującego o terminie urodzenia miotu

[COLOR=Black]U nas kierownik sekcji zawsze chce widzieć sukę nawet jak przegląd jest w oddziale a hodowca jest z długim stażem.[/COLOR]
[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='betka-sp']...to był przegląd miotu....nie hodowli...w każdym oddziale pewnie troszke inaczej to wyglada a u nas nie wymagają np. przyjazdy z suką, ponieważ suka jest ogladana przy wydaniu jej rodowodu. Więc przegląd miotu odbywa sie już bez jej obecności..[/QUOTE]
No tak, wydawalo mi sie, ze oprocz obejrzenia szczeniat, zarowno sprawdzenie stanu suki, jak i ocena warunkow w jakich odchowywane sa szczenieta, sa czescia przegladu (Reg.Hod.Psow Rasowych: "...hodowca ma obowiazek (...) i) udostepnic (...) caly miot i hodowle do przegladu"). Myslalam, ze przeglad miotu jest niejako rownoznaczny z przegladem hodowli... W protokole przegladu miotu nie ma jednak formulek odnoszacych sie ani do suki ani do stanu hodowli, wiec rozumiem, ze nie ma oficjalnie takiego wymogu, chociaz tresc Reg.Hod. wydaje mi sie w takim razie malo precyzyjna ;)


[quote name='Impresja'][B]Właściciel suki ma obowiązek ją udostępnić, co nie znaczy że kierownik sekcji musi sobie zażyczyć jej oglądania[/B]. Jasne że warto obejrzeć sukę, jak się czuje po szczeniakach ale nie popadajmy w histerię, każdy odział ma trochę inne zasady i każdy przegląd jest traktowany indywidualnie[/QUOTE]
Wydawalo mi sie to (obejrzenie suki przez Kierownika sekcji/oddz.Komisje Hod.) oczywiste - czytaj moj komentarz do [B]betka-sp[/B]. Mysle, ze ten fragment Reg. powinien byc w takim razie nieco inaczej sformuowany.

[quote name='Jakaranda']W kwartalniku PIES nr 4(336) 2009 jest ciekawy artykuł "Na co należy zwrócić uwagę przy przeglądach miotów". Warto przeczytać.[/QUOTE]
Czytalam i tez uwazam, ze bardzo ciekawy :smile:. Prawde mowiac, troche sie zdziwilam, ze tak wiele rzeczy poruszanych w tym artykule nie jest oficjanie wymagana podczas przegladu miotu...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='UTAAP']No tak, wydawalo mi sie, ze oprocz obejrzenia szczeniat, zarowno sprawdzenie stanu suki, jak i ocena warunkow w jakich odchowywane sa szczenieta, sa czescia przegladu.
Myslalam, ze przeglad miotu jest niejako rownoznaczny z przegladem hodowli... [/QUOTE]

niestety Polska to Polska ;> takie przeglądy to może w innych krajach są, gdzie komisja przyjeżdża sama do hodowcy i tam odbywa się przegląd. Przegląd szczeniąt, matki oraz warunków w jakich wychowywane są szczenięta.

Sama nie wyobrażam sobie sytuacji gdy trzeba zawieść 10-12 szczeniąt do związku na tatuaże i przegląd + matka.
My wieźliśmy cztery szczeniaki ostatnio i było ok, ale duża ilość szczeniąt to kłopot gdy ktoś ma sporo km do związku. Moim zdaniem przeglądy powinny odbywać się w domu u hodowcy.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

słuchajcie, dwa dni temu byłam na przeglądzie miotu i.... o zgrozo!

 

po 1. - umawiając się na przegląd pytałam, czy mam być z suką - powiedziano mi że nie - pomimo moich nalegań, że przyjadę z matką szczeniąt w zkwp mówili, że nie ma takiej potrzeby, bez sensu itp.

 

po 2. - przegląd zrobiony po łebkach - ja trzymałam szczenięta na kolanach, sprawdzono ogon, pani spojrzała na łepek i obejrzała oczy. dała krótki opis, że wszystko ok itp.

 

Jestem niemile zaskoczona (to jest mój pierwszy miot) bo myślałam, że zupełnie inaczej będzie to wyglądać. Nowi właściciele piesków płacą naprawdę nie raz grube pieniądze za szczeniaka a tak naprawdę pomimo "papieru" mogą kupić kota w worku. Co mam na myśli? Absolutnie nikt nie sprawdził w jakich warunkach trzymane są szczenięta, w jakiej kondycji jest matka. Jak w ogóle wyglądają warunki dla moich psów? Równie dobrze mogłabym je trzymać w piwnicy czy chlewie i odwiedzać raz w tygodniu! NIkt przede wszystkim nie sprawdził czy matka szczeniąt, to faktycznie ona! Jeśli ktoś ma kilka suk, to aż się boję myśleć co można robić!!!! włos się jeży na głowie!

co do szzeniąt - nie wiem jak można ocenić szczeniaka, jego budowę, skoro ja trzymam go na kolanach ( a 8 tyg. bernardyn nie  jest mały, więc w karykaturalnej pozie siedzącej na krzesełku dokonano oceny predyspozycji szczenięcia. )absolutnie żadnego spojrzenia na ruch psa, budowę. równie dobrze mogłam przywieżć kalekę utykającą na 4 łapy i przepuszczono by takiego szczeniaka przez przegląd ze słowami "ma potencjał!".

 

moim zdaniem OBOWIĄZKOWO przegląd powinien odbywać się w hodowli, bez żadnych wyjątków! powinna być obejrzana matka szczeniąt, przy okazji reszta psów, warunki jakie mają. z takich mega niedopatrzeń później można oglądać w tv UWAGA! bądź inne programy, w których pokazują hodowle ZKWP z 80 psami w chlewie. Do jakich wniosków później mają dojść potencjalni nabywcy?! czy we wszystkich jednostkach tak to wygląda?

Link to comment
Share on other sites

zapomniałam jeszcze wspomnieć, że oczywiście nikt nie sprawdził książeczek zdrowia szczeniąt - czy były szczepione, odrobaczane. i pomimo, że latałam jak głupek w koło tego stolika i pokazywałam wszystkie papiery jakie tylko mam, nikt nie raczył nawet spojrzeć.

 

gryf80 - czasami mam wrażenie że zkwp niczym się nie różni od wyśmiewanych przez niego pseudo-stowarzyszeń, właśnie ze względu na takie "lajtowe" podejście. ja w swojej pracy zawsze staram się dawać z siebie 100%, więc nie rozumiem tego podejścia w zk - kawka, śmiechy chichy a szczeniaki byle było zrobione. miałam wrażenie że im tam przeszkadzam w kawkowaniu :( trzeba będzie zacząć jeździć na te "walne zgromadzenia (czy jak kto się nazywa - nie ważne) i wyrazić soją opinię na ten temat...

Link to comment
Share on other sites

U nas zawsze umawiam przegląd miotu w domu - wtedy jest czas na obejrzenie maluchów,matki,reszty dorosłych psów. Zawsze są sprawdzane dokumenty i książeczki zdrowia.

Także zdecydowanie uważam,że przeglądy powinny być w hodowli i powinny być połączone z kontrolą warunków w hodowli.

Link to comment
Share on other sites

tak paula masz racje ja tez jestem za tym aby przeglądy były w ghodowlach-skąd ta pewnośc że to szczenieta od tej a nie innej suki,może podstawione?-myślę że zwiazkowi zalezy tylko na pieniadzach....

 

Na szczęście juz niedługo w ZKwP wchodzą testy genetyczne i będzie 100% pewność co do pochodzenia szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...