Jump to content
Dogomania

aligity dla cavaliera?


maryszarda

Recommended Posts

Jak myślicie, czy cavalier king charles spaniel mógłby startować w agility? Może jakiś inny sport byłby lepszy dla tej rasy? Chcę mieć na uwadze zdrowie psa, czy taki sport jest dla niego 'bezpieczny'? ;)


EDIT: mój fatalny błąd co do nazwy aportu. Agility. teraz wiem. Dziękuję rossa_ ; p

Edited by maryszarda
Link to comment
Share on other sites

Cavalier (pod warunkiem, że nie miałby żadnych problemów zdrowotnych) jak najbardziej mógłby trenować AGILITY (nie 'aligity');) Jeśli pies jest zdrowy, to dlaczego agility miałoby być niebezpieczne?
Dobrym sportem dla cavika byłoby również obedience, znam także nieliczne cavaliery z predyspozycjami do frisbee.

Link to comment
Share on other sites

Frisbee to świetna frajda i dla psa i dla właściciela :) tylko psu musi sprawiać radość aportowanie, u mnie akurat tylko jedna załapała bakcyla i mogłaby się nie rozstawać z dyskiem, druga woli tropić i pływać :)

A masz już cavisia czy pytasz tak czysto teoretycznie?

Link to comment
Share on other sites

i jeszcze jedno, czysto teoretyczne pytanie. Przyjmijmy, że mam już pieska i ... od czego zacząć? Najpierw pewnie piesek musi znać podstawowe komendy prawda? "Do mnie", reagowania na własne imię, wskazywanie palcem ... coś jeszcze? A potem co? Po prostu 'robię' tor przeszkód i z nim biegam? Czy najpierw jakieś jeszcze szkolenia, treningi?

Link to comment
Share on other sites

Mnie nigdy agility nie fascynowało, bo frisbee dostarcza mi większej rozrywki i wydaje się bardziej widowiskowe (zaznaczam że dla mnie ;)).

jeśli zamierzasz sobie amatorsko trenować w domu, mieć własny tor itd to przede wszystkim zacznij od nauki posłuszeństwa. Pies musi mieć wyćwiczone przywoływanie oraz wszystkie podstawowe komendy. Równolegle możesz stopniowo zacząć przyzwyczajac brzdąca do różnych elementów toru ,szczeniak bez problemu może opanowac np. przechodzenie przez tunel. Przeszkody sobie daruj, bo brzdąc skakac za dużo nie powinien bo za zdrowe to nie jest ;)
Cavisie w agility też biorą udział, to jest zresztą sport dla każdego tak długo jak dostarcza rozrywki psu i właścicielowi :)

Jeśli zdecydujesz się na ćwiczenia w klubie to wiem, że niektóre oferują psie przedszkole połączone z wstępem do agility ;)

Natomiast jeśli chodzi o frisbee to zaczyna się od rollerów czyli rzutów po ziemi i od ogólnej nauki aportowania, dlatego najlepiej pracuje się z psami mającymi popęd łupu i chętnych do przynoszenia różnych przedmiotów :) no i samemu trzeba się nauczyć rzucać dyskiem

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o cavaliery we frisbee, to napisałam tylko, że znam nieliczne przypadki cavalierów, które posiadają predyspozycje do tego sportu. Niestety żaden z nich się w tym sporcie nie realizuje (mam na myśli trenowanie na poważnie, pod zawody, a nie tylko rzucanie dla zabawy pod blokiem);)

Jak już będziesz mieć psa, to przede wszystkim daj mu być szczeniakiem;) Nie śpiesz się ze sportami. Skup się na socjalizacji, na poznawaniu nowych miejsc, sytuacji, ludzi, zwierząt, powierzchni... Pracuj nad skupianiem się, przywołaniem, ogólnie nad podstawami posłuszeństwa i dużo się baw ze szczeniakiem! Zabawa z Tobą musi być czymś przewspaniałym :)

Hehe, wiesz... flyball nie polega tylko na tym, że "wypuszczasz psa i resztę robi sam";)
Efekt końcowy widoczny np. na zawodach to efekty długiej, żmudnej i ciężkiej pracy, nic nie ma na pstryknięcie palcami. Bez współpracy z psem nie zdziałasz NIC w żadnej dziedzinie sportów kynologicznych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...