Jump to content
Dogomania

Hodowla oparta na psie, którego własnością nie jest hodowca


Meran

Recommended Posts

Zastanawia mnie, jak to jest gdy mamy taką sytuację: osoba A nie jest członkiem ZK, posiada psa bez wyrobionego rodowodu (posiadającego metrykę). Chce go rozmnożyć pod przydomkiem hodowli osoby B, jednak nie chce w tym celu rejestrować się w ZK - tak jakby ten pies był własnością osoby B i ona ponosiła wszelkie koszta za wyrobienie mu rodowodu, zarejestrowanie psa itd. Czy taka sytuacja jest możliwa?
EDIT: Oczywiście w tytule mało być 'którego właścicielem nie jest hodowca' :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Chodzi ci zapewne o to,że osoba A chce ominąć składki członkowskie, rejestracyjne psa, przydomku itp. Pod tym względem nie jest to zbyt zgodne z regulaminem związku.

Ale jeśli zakładamy,że pies jest własnością hodowcy (B) a osoba A jest tylko odpowiedzialna za utrzymanie psa to może tak być.

Z tym,że oczywiście hodowca powinien mieć bardzo dokładną umowę i ufać osobie A. Taką współpracę można nazwać też "warunkiem hodowlanym" gdy hodowca sprzeda psa osobie A ale pod warunkiem,że będzie mógł go używać w hodowli. Szczegóły są do uzgodnienia pomiędzy stronami.

Oczywiście taki pies musi być zarejestrowany w związku na hodowcę B (członka ZKwP) i spełnić wszystkie warunki hodowlane, by zostać reproduktorem sama metryczka nie wystarczy.

Tylko to nie będzie (tak jak piszesz w tytule) "Hodowla oparta na psie którego właścicielem nie jest hodowca" Bo hodowla jest tylko wtedy gdy ma się przydomek i jest suka, sam reproduktor nie wystarczy. Szczenięta będą miały przydomek Hodowcy (B).

[SIZE=1]Z tego co wiem to można wybrać przydomek jeśli osoby A i B są członkami ZKwP i mają własne przydomki -ale to już całkiem inna sprawa.[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Właśnie nie chodzi mi o taki typowy warunek hodowlany - hodowca ma szczeniaki i jednego oddaje na warunek, że zostanie rozmnożony pod jego przydomkiem.
Chodzi mi o taką sytuację, gdy osoba X kupuje psa z hodowli A, natomiast potem nie chcąc zapisywać się do związku, pozwala osobie Y, aby pies był zarejestrowany w związku na jej imię, rozmnożony pod jej przydomkiem itd. Czy to jest możliwe, aby pies kupiony z innej hodowli należący do innej osoby rozmnażany był pod przydomkiem i zarejestrowany na daną osobę.
Czy na przykład, hodowca z hodowli A, wypisując metrykę psu, którego sprzeda osobie X, może nie wpisywać jej imienia i nazwiska, aby następnie zostały tam wpisane dane osobie, na którą pies będzie rozmnażany? Czy można wpisać imię i nazwisko osoby X, a zarejestrowany pies może być w związku na inną osobę mimo tego że imię i nazwikso osoby X widnieje w metryce?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Meran']Właśnie nie chodzi mi o taki typowy warunek hodowlany - hodowca ma szczeniaki i jednego oddaje na warunek, że zostanie rozmnożony pod jego przydomkiem.
Chodzi mi o taką sytuację, gdy osoba X kupuje psa z hodowli A, natomiast potem nie chcąc zapisywać się do związku, pozwala osobie Y, aby pies był zarejestrowany w związku na jej imię, rozmnożony pod jej przydomkiem itd. Czy to jest możliwe, aby pies kupiony z innej hodowli należący do innej osoby rozmnażany był pod przydomkiem i zarejestrowany na daną osobę.
Czy na przykład, hodowca z hodowli A, wypisując metrykę psu, którego sprzeda osobie X, może nie wpisywać jej imienia i nazwiska, aby następnie zostały tam wpisane dane osobie, na którą pies będzie rozmnażany? Czy można wpisać imię i nazwisko osoby X, a zarejestrowany pies może być w związku na inną osobę mimo tego że imię i nazwikso osoby X widnieje w metryce?[/QUOTE]
Trochę to pogmatwane ale np. jeżeli X kupi psa i da go osobie Y a ta osoba pójdzie do ZK i tam go zarejestruje na swoje nazwisko to będzie wg ZK pies Y i w rodowodzie będzie jego nazwisko. W metryce hodowca nie musi wypisać nazwiska kupującego.
Tylko co z tego będzie miała osoba X ,po prostu zrobi prezent osobie Y .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='FRODKA']Tylko co z tego będzie miała osoba X ,po prostu zrobi prezent osobie Y .[/QUOTE]
Osoba X nie będzie musiała rejestrować się w ZK, opłacać corocznych składek itd. które osoba Y i tak już musi płacić.
[quote name='FRODKA']jeżeli X kupi psa i da go osobie Y a ta osoba pójdzie do ZK i tam go zarejestruje na swoje nazwisko to będzie wg ZK pies Y i w rodowodzie będzie jego nazwisko[/quote]
O to mi chodziło.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...