Jump to content
Dogomania

biały owczarek szwajcarski lub kanadyjsko-amerykański


Guest jarek1

Recommended Posts

Piękne psy :loveu: Na szkoleniu mam kontakt z jednym BOS-ikiem z Fortunatusa :cool3: Bardzo sympatyczny psiaczek. Zauroczylam sie w tej rasie na tyle, ze jest brany pod uwage jako kondydat na mojego drugiego pieska :multi: Narazie zbieram tylko informacje bo na nastepnego pieska bede musiala jeszcze sporo czekac :-(
Ktore hodowle w polsce prowadza linie BOS-ow pracujacych?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W Polsce, podobnie jak i właściwie w całej Europie nie ma typowych linii pracujących. A po co Ci pies z takiej linii ? Biały Owczarek to pies uwielbiający współpracę z przewodnikiem, robienie z nim i dla niego dosłownie czegokolwiek, bardzo łatwo i chętnie się szkoli jeżeli prowadzone jest to odpowiednimi metodami ! Zapewniam Cię, że spokojnie W KAŻDYM miocie ( który ma jakieś 7 sztuk ) znajdziesz szczeniaka do sportu i nie trzeba tu nic wydziwiać ! Ja np. nie mam psów ani jakoś szkolonych ani z linii pracujących ani Bóg wie co, a moje szczeniaki sprawdzają się w różnych dyscyplinach.

Link to comment
Share on other sites

Moze masz racje...
Widzialam tu Wasza dyskusje na temat psow pracujacych, a ja wlasnie chcialabym psa, ktory bylby wszechstronny, tzn psa, ktory bylby dobrym psem rodzinnym, z ktorym mozna uprawiac psie sporty (interesuje mnie posluszenstwo oraz szkolenie psa ratowniczego no i moze agility) jak i rowniez pojezdzic na wystawy :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jovi']To spokojnie znajdziesz takiego szczeniaka w Polsce. Musisz tylko powiedzieć hodowcy jakiego szczeniaka poszukujesz i wowczas poleci odpowiednie szczenię z miotu :)[/quote]
Juz nie moge doczekac sie tej chwili :multi: Narazie musze dojrzec do posiadania dwoch psiakow i zglebic wiedze na temat BOSow ;) Bede podpatrywac rozwoj wychowanka fortunatusa :lol:
Mam pytanie co do wymogow ruchowych. Czy BOS po okresie wzrostowym, gdy juz bedzie w pelni zwiazany, moze biegac luzno (bez smyczy) przy rowerze?

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie, ze moze. A nawet lubi. Musisz tylko pamietac, ze to zdecydowanie jest klusak, a nie galopant, jak husky. Nie bedzie tez tak wytrzymaly i dlugodystansowy jak malamut. Moja psica biega i przy rowerze i (bardzo amatorsko) bikejoring i canicross. Z polnocniakami szans nie ma, ale frajdy nam to dostarcza bardzo wiele :)

Link to comment
Share on other sites

Ech Aventia! To fakt - niestety takze w kaczych stawkach niopodal domu :( Malo tego, ze jak wychodzi to wyglada jakby jej ktos dolna polowe obcial, to jeszcze ten szlam wydaje z siebie taki wozduch, ze trudno wytrzymac 5 m dalej :D
Co najmniej kilka BOS'ow bardzo tez lubi tor przeszkod - moja akurat do agility nie specjalnie, ale bieg przez przeszkody jako rozrywka i trening sprawdza sie swietnie.

Link to comment
Share on other sites

O! A ktorego spotkalas?
Moj sucz jest lekliwy - miala pelen zestaw skazy kenelowej. Bardzo ladnie swoje strachy przepracowuje. Nie spoczela na laurach po okresie dojrzewania - rozwija sie nadal.
BOS, we wzorcu, ma wpisana nieufnosc do obcych. Nadmierna lekliwosc i tym bardziej agresja to wady. Lekliwosc daje sie przepracowac, czesto jest wynikiem nieprawidlowego postepowania wlascicieli. Ja wiem o doslownie kilku nadmiernie bojazliwych. O agresywnym wiem jednym, ale u niego to nie jest wada psychiki tylko spadek po szkoleniowcu kretynie - zlamal psa.

Link to comment
Share on other sites

Niektórzy właściciele białasów mają takie problemy, ale o tym sami powinni napisać, można też poczytać na forum białych owczarków. Nasza sunia była nerwowa na pierwszych wystawach, z czasem to przeszło, teraz jeździmy i jest OK. A psu od początku jest wszystko jedno gdzie go zabieramy, z kim, po co, ile jest psów itp.itd. :lol: Wszędzie mu się podoba i z wszystkimi wita się wylewnie :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To teraz tak. Wcześniej wymarzyłam sobie bordera, ale moja mama miała jakieś wąty. Znalazłam cattle doga, niby się mamie podobał, jak w internecie zobaczyła zdjęcie to mówiła: o to ten niebieski? Ale nagle zaczęły jej się podobać duże psy, tyle że moja mama to patrzy tylko na wygląd, a dla mnie liczy się to, czy pies będzie chciał chętnie ze mną pracować, czy będę mogła z nim jakieś sporty uprawiać (a bardzo bym chciała) i tu skłaniam się do białaska. I tak na kupno psa mam jeszcze kilka lat, ale już teraz zbieram info głównie o tych 3 rasach. BOSy podobają mi się szczegółnie ze względu na ich delikatny charakter, nie chcę pracować z psem na zasadzie "może ty złamiesz mnie i będziesz miał spokój ale prędzej ja złamię ciebie". Nie popełnię tego błędu co z moim kundelkiem i od małego bedę socjalizować z innymi psami, ludźmi, kotami i zjawiskami. Lubię jak pies jest przy mnie i spogląda z pytaniem czy coś porobimy. Po za tym uwielbiam uczyć psy, fajnie patrzeć, jak psiak kombinuje, i jaką ma satysfakcję jak wykombinuje i zasłuży na nagrodę:) Także może coś jeszcze się zmieni, w końcu mam duzo czasu na przemyślenie kupna zwierzaka, ale znając moje zamiłowanie do dużych psów BOSek pewnie u nas zagości, a niedługo po nim cattle i kiedyś może borderek:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ja znam we wroclawiu kobiete ktora zaklada wlasnie hodowle owcz szwajcarskich(tzn ma suke i wg tereaz czeka na rejestracje). szczeniaki chyba beda gdzies na wiosne wiec jak ktos chce kontakt to na pw ;)
suczka jest super(budowa i wg) jedyna jej wada jest plochliwosc (troche boi sie obcych mezczyzn) ,ale jest to spowodowane zla socjalizacja w szczeniectwie.Poza tym jest lagodna,mieszka z psami ,konmi i dziecmi :)

takze polecam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wiska']jedyna jej wada jest plochliwosc (troche boi sie obcych mezczyzn)[/quote]

To po co zakładać hodowlę?
Czy nie powinna najpierw popracować z suczką nad tym lękiem?
Nie mam doświadczenia w hodowli, ale mam obawy czy szczeniaki nie odziedziczą tej płochliwości...
A płochliwy owczarek... hmm to nienajlepiej

Link to comment
Share on other sites

Jeśli lęk w stosunku do obcych mężczyzn był wywołany jakimś wydarzeniem, czy złą socjalizacją to szczeniaki tego nie odziedziczą(co nie znaczy, że właścicielka suki powinna pracować nad tym kontaktem z obcymi). Inna sprawa, jeśli pies po prostu jest strachliwy, wtedy faktycznie nie wiem po co zaczynać hodowlę od suki z takim charakterem. Przecież w rasie takie lękliwe osobniki nie są pożądane. No i trochę ciężko mi sobie wyobrazić, jak taka strachliwa suka na wystawach zdobędzie cokolwiek(a mówimy o hodowaniu, a nie produkcji psów).

Link to comment
Share on other sites

Lepsze rasowe, niz pseudo fakt.
Tyle tylko, ze u bialych owczarkow plochliwosc jest problemem i powielanie go to, imo, glupi pomysl. Wprawdzie jesli suka jest lekliwa po zlej socjalizacji lub przezytej traumie to nie przekaze tego genetycznie, ale:
Po pierwsze trzeba miec pewnosc, ze lek stad pochodzi, a o to jest trudno. Byc moze takie samo zdarzenie u psa z prawidlowa psychika nie pozostawiloby sladu.
Po drugie co z tego, ze lek jest nabyty, jesli suka swoje wzorce zachowan przekaze szczenietom w okresie socjalizacji.
W tej kokretnej rasie brak pewnosci siebie jest czesty i latwy do sprowokowania. Oprocz mutacji MDR1 stanowi jeden z podstawowych problemow hodowlanych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fronucha']hodowlankę zrobi spokojnie!!!
I jeśli już chce mieć szczeniaki to lepiej niech ją zrobi. Lepsze rasowe lękliwe niż kolejne bidy bez papierów.[/quote]

A w czym niby lepsze?

Stanowczo protestuję przeciw takiemu postępowaniu.
Takie stawianie sprawy tylko szkodzi rasie!

Lepsze żadne szczeniaki niż rasowe lękliwe!!

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich

od dawna czytam i od dzis jestem tu nowa:multi:
tez chcemy bialaska i nawet juz dzisiaj bylismy pewni ktorego, ale problem z lekliwoscia nie byl nam znany! i dalej jestesmy niezdecydowani :shake:

moze wiecie kto ma teraz szczenieta, szukamy suczki dlugowlosej z czarnym nochalem...

za wszelka pomoc dziekuje

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...