Jump to content
Dogomania

Inbreeding


Patisa

Recommended Posts

Szukam wyjaśnienia dla popularności inbreedingu w "sztuce hodowlanej".
Z różnymi opiniami można się spotkać - nie problem znaleźć skrajnie odmienne.
Tworzę temat, w którym można będzie dzielić się ciekawymi artykułami odnośnie chowu inbreedowego - zarówno tymi nastawionych optymistycznie jak i pesymistycznie. :razz:

[url]http://blogforshowdogs.blogspot.com/2009/03/malcolm-b.html[/url]

Powyżej zamieściłam link do bloga, w którym jest troszkę wypowiedzi znanego genetyka - dr. Malcolma B. Willis' a, wg którego [U]"Inbreeding jedynie ujawnia defekty a nie je tworzy" - wolne tłumacz. ;)[/U]
("[I]Inbreeding brings defects to the surface but does not create them.[/I]" )

Sama spotkałam się z dwiema skrajnymi postawami, mianowicie - czytałam wypowiedzi hodowcy jamników szorstkowłosych, twierdzącego, iż tylko poprzez krycia zinbreedowane można uzyskać piękne championy.
Z kolei, np. cały szwedzki program hodowlany nastawiony jest na czysto outcrossowe krycia i tam bardzo wystrzegają się inbreedu.

I teraz człowieku bądź tu mądry... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Inbreed to jednyna mozliwość w momencie kiedy odtwarzamy rasę. Bez niego nie mielibysmy dzisiaj tylu ras psów.

Mam sukę z krycia wnuczki dziadkiem, zaufałam hodowcy, bo ma niesamowite doświadczenie. Sama nigdy bym się nie zdecydowała na tak bliskie krycie. Dla mojej Penny szukałam mozliwie niespokrewnionego psa.

Moim zdaniem trzyba mnieć ogromną wiedzę na temat rasy oraz poszczególnych osobników, żeby decydować się na inbreed.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja&Simarilion']Inbreed to jednyna mozliwość w momencie kiedy odtwarzamy rasę. Bez niego nie mielibysmy dzisiaj tylu ras psów.

Mam sukę z krycia wnuczki dziadkiem, zaufałam hodowcy, bo ma niesamowite doświadczenie. Sama nigdy bym się nie zdecydowała na tak bliskie krycie. Dla mojej Penny szukałam mozliwie niespokrewnionego psa.

Moim zdaniem trzyba mnieć ogromną wiedzę na temat rasy oraz poszczególnych osobników, żeby decydować się na inbreed.[/QUOTE]

To fakt... bo przy nieznajomości linii i tego 'co w nich siedzi" można bardzo łatwo wywołać złego "wilka z lasu". :roll:
Ale jeśli ktos ma talent i "zmysł", do tego duże doświadczenie i wiedzę...to wierzę, że może cos naprawde fajnego zdziałac dobrym inbreedem. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...