Jump to content
Dogomania

Pies psem, ale pytanie brzmi "Człowiek do dogoterapii?"


black_madonna

Recommended Posts

Cześć!
Zainteresował mnie temat dogoterapii bo myślę że byłoby to idealne połączenie mojej miłości do psów i przyszłego wykształcenia (jestem studentką drugiego roku psychologii). Za wczasu jednak chciałabym się dowiedzieć dużo ponieważ psa będę mogła miec dopiero po zakończeniu studiów a chciałabym zostać dogoterapeutką.
Stąd moje pytanie. Co trzeba zrobić aby zostać dogoterapeutą. Widziałam tu wiele ogłoszeń szkoleń głównie dla wolontariuszy, ale czy wystarczy mieć tylko wiedze o szkoleniu psów czy też np. psychologiczną, medyczną. Domyślam się, że to fundacje przydzielają do określonych zadań, ale czy trzeba mieć skończony też kurs terapeuty "zwykłego" że się tak wyrażę aby wiązać przyszłość z zawodem dogoterapeuty. Pies musi być łagodny, miły, wyrozumiały, a jaki musi być terapeuta? Jakie musi mieć cechy, czy musi spełniać jakieś konkretne warunki np. mieszkaniowe, prawo jazdy itp. Też podlega testom psychologicznym?
Mam też pytanie może oczywiste, ale...
Czy taki pies po szkoleniu opłaconym przez jakąś fundację jest psem fundacji czy dogoterapeuty? Rozumiem że psy mieszkają u terapeutów, ale czy jest się najzwyklejszym właścicielem czworonoga i może pies być rodzinnym pupilem poza szkoleniem?

Dużo tego. :)

Link to comment
Share on other sites

Na początek:)...
[B]Definicja [/B]

"Kynoterapia jest to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę.
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/"][/URL]
[B]Formy [/B]

[LIST]
[*][B]AAA (Animal Assisted Activities)[/B] to zajęcia z udziałem zwierzęcia - w przypadku kynoterapii psa - które mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy osobą [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja"][COLOR=#0000ff]rehabilitowaną[/COLOR][/URL] a psem. W trakcie zabawy (ukierunkowanej przez kynoterapeutę) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia AAA mają za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Emocja"][COLOR=#0000ff]emocjonalnego[/COLOR][/URL] i satysfakcji z obcowania z psem, przełamują [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/L%C4%99k"][COLOR=#0000ff]lęki[/COLOR][/URL] w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów. Najczęściej jest to forma pracy grupowej. W takcie AAA nie ma konieczności prowadzenia specjalistycznej dokumentacji (karta informacyjna, karta przebiegu zajęć).[/LIST][LIST]
[*][B]AAT (Animal Assisted Therapy)[/B] czyli terapia z zestawem ćwiczeń ukierunkowanych na konkretny, zaplanowany cel rehabilitacyjny, do których układana jest metodyka w porozumieniu z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego rehabilitowanego, jego możliwości i potrzeb. AAT jest w pełni dokumentowana. Każdy uczestnik ma założoną kartę informacyjną i kartę przebiegu zajęć, w której wpisuje się rodzaj prowadzonych ćwiczeń oraz ich efekty. Pozwala to na okresowe sprawdzenie skuteczności i doboru metod. AAT jest systemem rozwijalnym tzn. w miarę postępów w rehabilitacji stosuje się stopniowanie trudności. Najkorzystniejszą formą AAT są zajęcia indywidualne.[/LIST]Zarówno AAA jak i AAT mogą zawierać w sobie elementy [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Edukacja"][COLOR=#0000ff]edukacyjne[/COLOR][/URL], kiedyś wyodrębniane jako AAE (Animal Assisted Education). Obecnie elementy edukacyjne nie są wydzielane jako samodzielna forma kynoterapii.
Kynoterapia najbardziej efektywna jest w rehabilitacji dzieci, ze względu na "ukrycie" ćwiczeń rehabilitacyjnych w formie zabawy z psem. Daje również efekty w terapii osób chorych, samotnych i starszych. Działanie w tym przypadku przede wszystkim polega na nawiązaniu psychicznej więzi ze zwierzęciem, co przyspiesza leczenie lub ułatwia przejście [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba"][COLOR=#0000ff]choroby[/COLOR][/URL]. Kynoterapia jest powszechnie wykorzystywana na świecie jako program [I]Visiting pets[/I]. Psy niemal codziennie odwiedzają chorych w [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpital"][COLOR=#0000ff]szpitalach[/COLOR][/URL], [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Hospicjum"][COLOR=#0000ff]hospicjach[/COLOR][/URL] i placówkach opieki społecznej, ośrodkach dla [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Narkomania"][COLOR=#0000ff]narkomanów[/COLOR][/URL] oraz więzieniach. Uregulowania prawne pozwoliły na wprowadzenie terapii kontaktowej z udziałem zwierząt jako normalnego sposobu wspomagającego proces leczenia. Psy mające prawo do odwiedzania posiadają ujednolicony [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Certyfikat"][COLOR=#0000ff]certyfikat[/COLOR][/URL], wydawany po uprzednim egzaminie sprawdzającym kwalifikacje psa do pracy z chorymi. Istniejące organizacje w [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Stany_Zjednoczone"][COLOR=#0000ff]USA[/COLOR][/URL] i [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Kanada"][COLOR=#0000ff]Kanadzie[/COLOR][/URL] od ponad 20 lat stosują z powodzeniem kynoterapię.
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/"][/URL]
[B]Kynoterapia w Polsce [/B]

W [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska"][COLOR=#0000ff]Polsce[/COLOR][/URL] brak jest jeszcze uregulowań prawnych dotyczących kynoterapii i uporządkowania wymagań, które powinni spełniać kynoterapeuci oraz psy terapeutyczne. Kynoterapią zajmują się osoby fizyczne - najczęściej są to miłośnicy psów posiadający wykształcenie pedagogiczne oraz fundacje posiadające różniące się między sobą wymagania i procedury pracy. W [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/2005"][COLOR=#0000ff]2005[/COLOR][/URL] roku powołano Polski Związek Dogoterapii.
Tematem uporządkowania, standaryzacji i doprowadzenia do uznania kynoterapii jako zawodu zajęło się powołane w [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/2006"][COLOR=#0000ff]2006[/COLOR][/URL] roku Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne. Efektem jego działań jest system wymogów obejmujący: Kanon Kynoterapii, Kodeks Etyczny Kynoterapeuty, wzory dokumentacji oraz system egzaminowania psów terapeutycznych w 3 klasach: K-A (adept), K-I (Klasa Pierwsza) i K-II (Klasa Druga). Celem Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego jest doprowadzenie do uznania kynoterapii za zawód zaufania publicznego.
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/"][/URL]
[B]Rasy psów wykorzystywane w kynoterapii [/B]

Pies terapeutyczny to:
[LIST]
[*]pies społeczny
[*]pies przewidywalny
[*]pies reprezentujący rozumne posłuszeństwo[/LIST]W doborze psa istotne jest pierwotne przeznaczenie rasy i związane z tym odruchowe zachowania, dlatego grupy użytkowe psów nie dedykowanych do kynoterapii to:
[LIST]
[*]psy obronne np. [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Tosa_Inu"][COLOR=#0000ff]Tosa Inu[/COLOR][/URL]
[*]psy stróżujące np. [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Owczarek_podhala%C5%84ski"][COLOR=#0000ff]Owczarek podhalański[/COLOR][/URL]
[*]psy bojowe np. [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_kanaryjski"][COLOR=#0000ff]Dogo Canario[/COLOR][/URL][/LIST]Nie ma rasy psów szczególnie nadającej się do kynoterapii. O przydatności decydują zawsze cechy osobnicze oraz umiejętności przewodnika. Rasami psów często spotykanymi w kynoterapii są:
[LIST]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever"][COLOR=#0000ff]Golden Retriever[/COLOR][/URL]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Labrador_Retriever"][COLOR=#0000ff]Labrador Retriever[/COLOR][/URL]
[*][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Cavalier_King_Charles_Spaniel"][COLOR=#0000ff]Cavalier King Charles Spaniel[/COLOR][/URL][/LIST]ze względu na ich spolegliwość i łatwość szkolenia. Używane w początkowym etapie doświadczeń z kynoterapią rasy psów północy [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Alaskan_Malamute"][COLOR=#0000ff]Alaskan Malamute[/COLOR][/URL] i [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Siberian_Husky"][COLOR=#0000ff]Siberian Husky[/COLOR][/URL] wymagają od przewodnika dużego doświadczenia i konsekwencji w prowadzeniu, nie są więc psami dla każdego.

Link to comment
Share on other sites

A teraz moze pare linków (bez reklamowania:evil_lol: ..) napewno się przydadzą..;)

Tutaj wątek na Dogo:
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=28223[/URL]
a tutaj reszta;)
[URL="http://www.kynoterapia.eu/kynoterapia.html"][SIZE=2][COLOR=#0000ff]Kanon Kynoterapii[/COLOR][/SIZE][/URL]
[URL="http://www.kynoterapia.eu/psy.html"][COLOR=#0000ff]Pies Terapeutyczny[/COLOR][/URL]
[URL="http://www.kynoterapia.eu/standardy.html"][COLOR=#800080]Kodeks Etyki Kynoterapeuty[/COLOR][/URL]
[URL]http://dogoterapia.fm.interia.pl/[/URL]
[URL]http://blixak.webpark.pl/[/URL]
[URL]http://www.czeneka.org/index.php?dzial=czeneka_dogoterapia[/URL]
[URL]http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/125525.html[/URL] (tutaj masz program szkolenia-wszędzie raczej podobny;) )
[URL]http://www.dogtor.iq.pl/page22.html[/URL]

POZDRO

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo :) Wyczerpująca odpowiedz. NIe pozostaje mi nic innego jak wertowanie stron i czytanie książek, a potem kurs. Z tego co napisałaś wykształcenie pedagogiczne (planuje specjalizację kliniczno-wychowawczą dzieci i młodzieży) i miłośc do psów mam :). Trzeba tylko wiedzy i pracy...

Zachęcam innych do wypowiadania się na tym wątku. Może napiszcie wasze pierwsze doświadczenia z tej pracy... :) lub te całkiem ostatnie :). Naprawdę marzy mi się takie zajęcie i chciałabym znać dobre, ale i też te gorsze strony bycia takim terapeutą.

Link to comment
Share on other sites

W przytaczanej terminologii AAA i AAT barkuje bardzo ważnego wydaje mi się szczegółu. Mianowicie rozwinięcia lub dopełnienia Deltowskiej definicji (które to rozwiniecie istnieje w wersji orginalnej) kto może pracowac w AAA i w AAT i jaka jest rola wolontariusza w obu.
Kazdy kurs, jeśli ma ręce i nogi, prowadzony przez osoby które znają się na wykładanej przez siebie dziedzinie , jest poszerzeniem wiedzy, zdobytej w drodze czytania książek. Nie zastąpi on jednak tego co jest w człowieku, który ma pracować z drugim człowiekiem. I nie da się jasno określić jaki powinien być człowiek zajmujący się dogoterapią. Stąd tworzy się zasady etyczne które powinny być przestrzegane. To, jaki kto jest i jak prawdopodobnie pracuje z ludzmi, jak rozmawia, jak komunikuje, jak słucha innych, widać choćby po wypowiedziach w tym dziale. Czasami włosy mi demba stają.:roll:
Majka

Link to comment
Share on other sites

Jak narazie to dodajecie mi pewności siebie :) Dziękuję. Czytałam już z jakimi ludźmi pracują psy zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Czasem mają dodać po prostu pewności i wiary w siebie osobom zdrowym. Nie znalazłam jednak nigdzie informacji czy pracują z osobami niesłyszącymi. Uczę się migowego i wiem, że osoby niesłyszące mają problemy w odnalezieniu się w świecie ludzi słyszących. Czy pracował ktoś z was w takiej grupie?

No i powiedzcie mi co z tym pieskiem. Będzie w stu procentach mój. Przeczytałam w poście Marleny:), że dogoterapią zajmują się w Polsce miłośnicy psów. Rozumiem przez to, że wraz ze swoim psem. Ale czy się nie mylę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tAksina']Marleno!
Czytałam to, co napisałaś i zastanowiła mnie jedna rzecz: Co rozumiesz pod sformułowaniem: Pies reprezentujący rozumne posłuszeństwo?[/quote]

Na przykład to,że piesek rozumie to,co robi..,że przykładowo pomaga dzieciom,ze one są dzieki niemu szczęśliwe.Potrafi się zachować i obojętnie a zarazem odpowiednio reaguje na pieszczoty dzieci itp.
CZy dobrze rozumuję??A moze nalezy to zmienic w jakś sposób?? Jeśli tak to mówcie;) ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tAksina']Marleno!
Czytałam to, co napisałaś i zastanowiła mnie jedna rzecz: Co rozumiesz pod sformułowaniem: Pies reprezentujący rozumne posłuszeństwo?[/quote]

Proponuję sięgnąć do źródła - strony Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego [URL]http://www.kynoterapia.eu/psy.html[/URL] tam jest to wyjaśnione.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...