Jump to content
Dogomania

Właściciele Podhalanów - zachowanie waszych psów wobec obcych.


frida2010

Recommended Posts

Tak jak w temacie. Chciałabym kupić sobie psa i jak na razie zbieram informacje o rasach psów stróżujących i obronnych. Interesuje mnie głównie stosunek do obcych, gdyż szukam psa nieufnego wobec nich. Ogólnie znam charakter wielu ras psów, jednak jak się potem okazuje każdy pies ma inny stosunek do obcych. Więc właściciele Owczarków Podhalańskich - możecie mi opisać zachowanie waszych psów wobec obcych ?
Oczywiście wiem, że to zależy w głównej mierze od predyspozycji danej rasy i wychowania jednak Podhalany to psy stróżujące podobno z natury nieufne wobec obcych.

Link to comment
Share on other sites

Moje podhalanki czujnie i dzielnie pilnowały (i pilnują) posesji i domowników. Czujne i nieufne wobec obcych, nawet po ich wprowadzeniu na teren zachowywały dystans. Dały się pogłaskać (na specjalne polecenie właściciela) lecz nie były wylewne. Cały czas "obcy" był obserwowany. Inaczej zachowywały się poza "swoim" terenem. Zupełny brak agresji. Wprowadzane do domu psy i inne koty uznawały za domowników i nie wykazywały wobec nich agresji. Obie suki wykazywały dużą troskliwość i wyrozumiałość wobec dzieci - przede wszystkim naszych, ale też odwiedzających ich rówieśników. Oczywiście nie pozwalaliśmy przebywać obcym dzieciom samotnie z naszymi psami - ostrożności nigdy za dość ...
Doświadczenia moje dotyczą tylko dwóch suk na przestrzeni około 20 lat i być może nie odzwierciedlają całej rasy. Myślę jednak, że rasa ta ma wiele zalet, ale też dużo zależy od wychowania i indywidualnych predyspozycji poszczególnych piesków.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...