Jump to content
Dogomania

Czym karmić psa alergika?


asia26

Recommended Posts

Zaczynam podejrzewac ze moj pies(bokser) jest chyba mega alergikiem.Juz nie wiem czym mam go karmic.Wet kazal probowac testowac rozne rzeczy i obserwowac psa.A mi juz po prostu rece opadaja.Bylo gotowane-ryz +rozne mieska po kolei -drapie sie(do jagnieciny nie mam dostepu).
Suche karmy:purina dog chow i charli(jeszcze jako zielona w dziedzinie zywienia :oops: -wiadomo tragedia drapanie na maksa po charli a po purinie gazy bojowe :roll:
potem acana z jagniecina-drapanie przeszlo ale pojawil sie koszmarny lupiez
bento kronen-drapie sie,teraz mera dog sensitive ale tez sie drapie.Na eukanube i royala po prostu mnie nie stac.
No i juz nie mam sily.Teraz przymierzam sie do nutro choice.Moze ktos mial podobny problem i jakos sie z nim uporal.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

asia26, jesteś pewna, że to alergia pokarmowa? Uczulać może wszystko, nie tylko żarcie. To drapanie to na 100% alergia? Jakieś badania robiłaś?

Mam pytanie, jak często zmieniasz to jedzonko, tzn. ile czasu pies je dany pokarm zanim uznasz, że uczula?
A próbowałaś gotowane bez ryżu? Może to nie mięska są winowajcą tylko ryż? 8)
Kombinacji jest mnóstwo, jeszcze pewnie długa droga przed Tobą... :roll: Zapisujesz sobie wszystko co pies je w ciągu dnia, może w ten sposób uda Ci się wychwycić alergen...

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam psa z silną alergią, dawałąm mu nutre dla psów ras średnich i specjalne przypisane leki przez veta.

Poza tym jak pisała Coztego, lepiej zrobić psu test na alergie, lub po prostu wykluczać z jedzenia dane składniki i później dojść do tego co uczula, możliwe że to wcale nie musi być jedzenie.

Link to comment
Share on other sites

czesc!
moja Majcia jest alergikiem... od samego poczatku karmilam ja pol na pol suche (royal) i gotowane (ryz, warzywka, kurczak). jednak gdy zaczela sie bardzo drapac stwierdzilam ze moze jest uczulaona na kurczaka i zaczelam dawac jej wolowine, a poza tym zmienilam na sucha karme z jagniecina.... (co jak sie niestety okazalo bylo bledem) drapanie nie ustawalo wiec wybralam sie do weterynarza - zaproponowal diete eliminacyjna, albo zrobienie testow - na co sie od razu zdecydowalam. okazalo sie ze Majcia jest uczulona na [b]wolowine i baranine[/b] !! z pokarmow, a poza tym: roztocza, plesnie, welna, pierze, i siersc kota!! - mieszanka wybuchowa :roll: troche sie podlamalam tymi wynikami, ale weterynarz zapisal mi tabletki, ktore pewnie bedzie musiala zarzywac juz zawsze (Clemastinum - antyhistaminowe) no i wrocilam do kurczaka, i daje jej teraz bento (ze wzgledow ekonomicznych 8) ) no i drapanie przeszlo jak reka odja. wiec zdecydowanie polecam zrobienie testow
pozdrawiam i duzo zdrowia dla psiaka

Link to comment
Share on other sites

U mnie sprawa troche bardziej jest skomplikowana.Wszystko zaczelo sie od uszu,byly w fatalnym stanie,pies strasznie sie drapal.Po wizycie u weta zrobilismy posiew i wykryto gronkowca.W tej chwili jest zaleczony.Poniewaz choroba powracala wet stwierdzil ze najbrawdopodobniej cos go uczula i zalecil diete eliminacyjna i obserwacje psa.wiec dostaje zawsze tylko jeden rodzaj suchego i obserwuje.W sumie gdyby nie lupiez to najlepiej bylo po acanie.Ale z tego co widze to zle reaguje na kazd mieso.bento z janiecina sie tez nie sprawdzilo.
A tak poza tym po bento i mera dogu ma zielone kupki :o
Zastanawiam sie teraz nad pro planem z lososieTylko boje sire ze wydam 200 zl a nic to nie da.
O testach wet mi nie mowil ale z tego co obserwuje psa to uczula go jedzenie bo np po acanie byloby super gdyby nie lupiez :cry:

Link to comment
Share on other sites

Moja suka ma uczulenie na konserwanty lub antyutleniacze używane przez producentów karm. Przetestowałam praktycznie wszystkie karmy dla alergików i też suka miała alergię. Pozostało mi gotowanie (trochę uciążliwe ale można się przyzwyczaić), z tym że odpada wołowina(ma na nią uczulenie), pozostaje drób (kurczak, indyk, kaczka) i ew. chuda wieprzowina. Odpadaję też wszystkie nagrody w postaci "psich" ciasteczek, i "dojadanie" ludzkich potraw (gultaminian sodu).
Pozdrawiam, Niufa

Link to comment
Share on other sites

[b]asia26[/b] czy aby napewno probowalas WSZSYTKIE rodzaje miesa? Ale ja mowie o samym miesie - bez warzyw i wypelniaczy? Nie wierze...Na suche pies moze byc uczulony, przeciez takie jedzenie do naturalnych nie nalezy - ja bym zrobila testy jak tu juz bylo mowione i jeszcze raz przeszla na gotowane ale sprawdzala po kolei KAZDY skladnik

Link to comment
Share on other sites

jeszcze mam pytanie asia26 jak dokladnie wyglada u ciebie dieta eliminacyjna czy dajesz zarowno gotowane i suche ale z jednym typem miesa??
z tego co pamietam co mowil mi lekarz o tej diecie - to przez okreslony okres czasu podaje sie tylko jeden typ pozywienia i w tym okresie pies nie moze dostac nawet "okruszka" innego typu jedzenia bo wszystko na marne...

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Cześc ja mam boksia i tez sporo mam z nim "kłopotu" ja przeszłam na ta karme i sie polepszyło [url=http://www.naszepsy.pl/Purina/adultsalm.htm]oto stronka[/url]

To karma ADULT
Salmon & Rice (łosoś i ryż)
Kompletna i zbilansowana karma dla dorosłych psów.

Pro Plan Salmon & Rice jest pierwszym w Europie pokarmem zawierającym świeżego łososia jako podstawowy składnik. Brak mięsa i mączek mięsnych w recepturze powoduje, że produkt może być spożywany przez bardzo wrażliwe psy.
Purina ale Pro Plan az taka droga nie jest i lepiej opłaca sie kupować worek 15 kilowy.

Zobacz czy twój pies nie jest uczulony na kurz lub jakies pyłki, mój np. dostaje uczulenia jak wykąpie się w jeziorze no i mój jednak nie toleruje mięsa z kurczaka a szczególnie gotowanego. Mój jak miał kiepsko z uszami dostawał lek w postaci maści :Surolan. Teraz mu lecze oczy bo wlazł mi do jeziora i mam za swoje :oops: . Ale ja juz do tego się przyzwyczaiłam :) juz tak 6 lat walcze z tymi jego alergiami. I oczywiście raz na dwa tygodnie czyszcze/piore mu posłanie. Nie daje kosci gotowanych. Jakby co to pytaj a spróbuje pomóc :)

I zgadzam się z poprzedniczką jeżeli zaczniesz karmic jedna karmą to karm tylko jedna nie mieszaj czyli nie dawaj i suchej karmy i gotowanego, oraz wycofaj wszelkie inne dodatki bo tak trudno będzie ustalic na co jest uczulona, jeżeli zmieniasz karmy suche rób to stopniowo, I efekty nie widac tak od razu trzeba troche poczekac na zmiany. Mój wet zawsze jak coś sie źle dzieje z moim boksem bierze zeskrobine do badania - wtedy na 100% jestem pewna czy to coś poważnego. Boksery to bardzo uczuciowe psy- jak przeżywają jakiś stres np. związane z przeprowadzką jakimiś zmianami tez mocno sie drapią tak chcą na siebie zwrócić uwage. Zobacz tez czy pomiędzy łapkami nie ma nic niepokojacego jakiegos zaczerwienienia, bo czasami łapki moga byc zakażone i pies drapiac się przenosi na uszki. Grzyba lub gronkowca niestety bardzo długo się leczy, dlatego codziennie czyść uszy żeby brudu nie było tym bardziej że ma tak delikatne uszy. Łapki po spacerze tez przemyj. Wiem że to pracochłonne ale daje to efekty :)

Oczywiście to nie musi byc alergia pokarmowa, może byc tak że łapki są uczulone na piasek- mój za długo tez nie może przebywać na piasku szczególnie tam gdzie sa osiedla- wiadomo czasami tam załatwiaja się koty a to źle wpływa na łapki. I wtedy zaczyna się od poczatku. Tak samo jest piaskiem podczas zimy która jest wysypywany na śnieg.

Najważniejsze jest aby wet wziął dokładnie próbke, zbadał krew bo wtedy mamy pewność czy gronkowiec się ponownie pojawił. Bo takie metody prób i błędów mogą wykończyć psa a raczej jego żołądek. Jak już kąpiesz psa to jednak polecam szare mydło - najbezpieczniej.
Niestety musisz usiąść i zapisywać albo zrób sobie tabelkę po czym pies sie lepiej czuje a po czym nie, aby nie popełniac ponownie błędu. I tu nie chodzi tylko o karmę. Wiem że to żmudne ale lepiej aby pies sie lepiej poczuł :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Polecam wypróbować Karmę NRC Royal Dog -coplete sensitiv dla psa dorosłego lub light/sensitive dla psa starszego. Sa to karmy dla psów alergików.
Mam stały kontakt z lekarzem weterynarii, który mi tę karmę polecił.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A ja ostatnio- przekonana,ze pies reagoła zawsze uczuleniem na karmę - dokonałam odkrycia i coś mi mówi,że znalazłam przyczynę.PYŁKI!!!!!
Zawsze o tej samej porze roku pojawiały sie dziwne odczyny na skórze mojej suni i zawsze o tej same porze roku nad jej posłwniem zakwita taki domowy kwiatek, który ma niesamowicie dużo pręcików, na których końcach jest strasznie dużo żółtego pyłku. Od dwóch lat problem się pojawia, a ja dopiero przed tygodniem zwróciłam uwagę na doniczkę i smugi pyłku wszędzie.

Moja siostra, która jest pediatrą ofuknęła mnie nieźle i kazała paskudztwo natychmiast zabrac znad posłania.Jak kwiatuszek zmienił lokum wszystko cofa sie .Podobno nawet nie-alergicy moga w warunkach dużego natężenia pyłków zareagować alergią , a pies to też ssak i może mieć podobne reakcje jak ludzie.Tak mi podpowiada ludzki lekarz, który z reguły stawia trafne diagnozy.

Zastanów sie czy i u Ciebie jakaś piękna roślinka nie stwarza zagrożenia.

Link to comment
Share on other sites

Chciałabym się z wami podzielic wiedzą o alergiach.
Podstawą do uniknięcia alergii jest urozmaicenie. Im dłuzej stosujemy dany produkt tym wzrasta ryzko uczulenia, dlatego specjaliści zalecają zmiane proszków, mydeł i tp co jakiś czas oraz urozmaicona dietę. Owszem niektóre alergeny są tak silne, ze uczulaja juz przy pierwszym kontakcie.
Jeśli chodzi o psy to powinno się stosować urozmaiconą dietę i zmieniac co jakiś czas kosmetyki.

Rozmowa z alergologiem jest często bardziej przydatna niz z weterynarzem. Podpowie wam on jakie produkty nie uczulają a których należy unikać.

Link to comment
Share on other sites

Urozmaicenie a BARF to dwie strony medalu i nie jest powiedziane ze dla psa taka bardzo zmienna dieta jest dobra .
Pies ma inny przewód pokarmowy niż człowiek i to co dla ludzi dobre nie zawsze jest dobre dla psa .
BARF to 80% kości i nie każdy pies może to jeść , a znam kilka takich co nie tolerowały BARFu i sa na karmie,lub gotowanym.
Teoretycznie nie wszystko co dla ludzi to dla psa ,a przykładem tego może być :soja ,sól ,sosy, przyprawy itd.
Dowodem są psy chore(nerki,wątroba,trzustka) żywione bez urozmaiceń dość ubogą dietą i funkcjonujące całkiem dobrze.
Podstawą jest badanie i dieta eliminująca .
Pozdrawiam SAWA.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='kingilka']Mam psa o imieniu Maks. Niestety większośc karm mu nieodpowiada. Ma np. krosty na uszach,i krostki na ciele.Weterynarz powiedział żeby zmienić karmę ale nie wiem na jaką! Proszę o radę, bo nie chciałabym żeby był chory![/quote]
wystarczy zmienic karmę na wersje dla alergików, czyli fish&rice, lamb&rice. Moja suka też jest alergikiem i od prawie 2 lat jedzie na karmach dla alergików i jest wszystko ok... NIE JEST WAŻNA MARKA - WAŻNY JEST SKŁAD!

a Royal jak dla mnie jest przereklamowany...

Link to comment
Share on other sites

Guest Kamcia_14

[B][I]Pro Formace Lamb & Rice
Cana za 15 kg to około 165 zł.
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img295.imageshack.us/img295/9149/lambriceblackex3.jpg[/IMG][/URL]

NUTRO CHOICE Adult Lamb & Rice
Cena za 15 kg to około 199 zł.

[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img402.imageshack.us/img402/1659/1131633899vk5.jpg[/IMG][/URL][/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

Z karm "zwykłych" ale o skłądzie który można podpasowac pod alergika jest jeszcze:

Happy Dog - królik z łososiem (z lini tej droższej o ile się nie mylę to supreme ....)

Acana salmon & potato Czyli łosoś z ziemniakami.


W zależności od choroby konkretnego zwierzaka jest też z diet (poza wymienionymi):

Eukanuba Dermatosis

Hill's
d/d z np.: kaczką lub z jajkiem lub z czymś jeszcze ale nie pamiętam

z/d i z/d ultra alergen free do diagnozowania alergii pokarmowej (białko jest hydrolizowane)

Smacznego

Tyle pamiętam
może ktoś coś jeszcze doda...

By potwierdzić alergię pokarmową trzeba zmienić psu karmę na 6-8tyg. Jeśli stan skóry się poprawia to prawdopodobnie alergia. Jeśli nie to raczej można wykluczyć.
Dietę najlepiej niech dobierze lekarz prowadzący psa.

Link to comment
Share on other sites

Pamietajcie tylko o jednym: często karma nazywa sie np lamb/salmon/duck&rice, a w składzie i tak ma kurczaka albo inne mięso. Karma może sie tak nazywać, jeśli jagnięciny, kaczki czy łososia jest w jej składzie jakis procent zawartości, resztę mogą producenci dopełnić innym mięsem. I taka karma na nic się nie zda, jeśli zwierzak uczulony jest na białko kurze lub wołowe.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak jak Kolka.

Np.
Eukanuba i Hill's z lini karm bytowych mają w składzie poza jagnięciną również kurczaka.

Te, co wymieniłam są wolne od kury (wg. informacji na opakowaniu)

Ale,
Jeśli pies nie ma alergii pokarmowej lepiej nie sięgać po wymyślne rodzaje białka(ryby morskie, króliki) w codziennej diecie.
Zasada diagnozowania takiej alergii to podanie psu do jedzenia takiego rodzaju białka jakiego wcześnie nie jadł - minimalizujemy w ten sposób możliwość właściwości uczulających tego właśnie białka.

Jest to jedna z przyczyn dla których się mówi o tym, iż mięso królicze, końskie czy rybie jest niealergiczne. Istnieje nikła szansa, że nasz zwierzak jadał wcześniej takie zwierzaki.
Inna przyczyna właściwości uczulających białka wynika z jego budowy, ale to już wyższa szkoła jazdy i dokładnie nie pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kolka_wet']Pamietajcie tylko o jednym: często karma nazywa sie np lamb/salmon/duck&rice, a w składzie i tak ma kurczaka albo inne mięso.[/QUOTE]
Zgadzam się i dlatego poleciłam Royala, bo jest to chyba jedyna karma, która faktycznie żadnego białka zwierzęcego nie zawiera. Nie wiem jak jest z Eukanuba Dermatosis, ale po niej Ozzy też wyglądał strasznie. Także wydaje mi się, że póki co jest to chyba jedyna dieta dla psów uczulonych na białko zwierzęce. Próbowaliśmy wcześniej z karmami opartymi na jagnięcinie, ale tak jak wyżej napisano, żadko kiedy jest to czysta jagnięcina.

Radziłabym zacząć od karmy z ryba albo właśnie z jagnięciną-jest duża szansa, że to wystarczy, a jak nie pomoże to wtedy Royal. Tylko, jak juz ktoś napisał, efektów mozna się spodziewać dopiero po kilku tygodniach od zmiany karmy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karolina_i_dogi']Dokładnie tak jak Kolka.

Np.
Eukanuba i Hill's z lini karm bytowych mają w składzie poza jagnięciną również kurczaka.

Te, co wymieniłam są wolne od kury (wg. informacji na opakowaniu)

Ale,
Jeśli pies nie ma alergii pokarmowej lepiej nie sięgać po wymyślne rodzaje białka(ryby morskie, króliki) w codziennej diecie.
Zasada diagnozowania takiej alergii to podanie psu do jedzenia takiego rodzaju białka jakiego wcześnie nie jadł - minimalizujemy w ten sposób możliwość właściwości uczulających tego właśnie białka.

Jest to jedna z przyczyn dla których się mówi o tym, iż mięso królicze, końskie czy rybie jest niealergiczne. Istnieje nikła szansa, że nasz zwierzak jadał wcześniej takie zwierzaki.
Inna przyczyna właściwości uczulających białka wynika z jego budowy, ale to już wyższa szkoła jazdy i dokładnie nie pamiętam.[/quote]

Podpisuje się obiema rękami.

Co do białka - uczula cała jego cząsteczka, specyficzne wiązania i ułożenie aminokwasów. W RC Hypoallergenic białko jest hydrolizowane, czyli rozbijane na peptydy, w związku z czym niszczona jest uczulająca struktura białka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...