Jump to content
Dogomania

Zeberki - niespodzianka w pojemniku na pokarm...


Ola K

Recommended Posts

Ok. 2 tyg. temu dokupilam mojemu samotnemu samczykowi kolezanke. Obydwoje maja do dyspozycji spory kryty balkon, na ktrorym stoi klatka. Przez pierwsze dni maly oprowadzal kolezanke po wlosciach.
W klatce mieli 2 pojemniki z pokarmem (zwykla mieszanka), oraz zielenine (salate, rukole itd.).
Gdy 3 dni temu zmienialam im pokarm w jednym z pojemnikow znalazlam 3 jajka… Nie mialam zamiaru ich rozmnazac, totez wczesniej nie dawalam ani budki, ani materialu do robienia gniazda, ale mlodzi zaszaleli…
Po tym znalezisku dalam im kawalki chusteczki higienicznej, to wyscielali sobie ten pojemnik wokol jajek. Wczoraj pojawilo sie 4. jajko…

Nie chcialam wstawiac budki, zeby nie niepokoic ptakow oraz z obawy, ze samiczka zniesie jajka w nowym gniezdzie, a stare porzuci. Teraz z kolei zaczelam sie obawiac, ze maluchy wraz z czasem po prostu sie nie zmieszcza w pojemniku, ktorym teraz znajduja sie jajka.
W zwiazku z tym mam kilka pytan:
1.Czy powinnam wstawic budke i przelozyc tam jajka?
2.Maluchow nie chcialabym oddawac, bo planowalam powiekszyc stado, czy istnieje jakas “nieinwazyjna” metoda, by zapobiec rozmnazaniu ptakow? Ptakow nie chce rozmnazac, bo nie mam komu ich oddac (do sklepu nie chce), poza tym czytalam, ze spokrewnionych osobnikow nie powinno sie rozmnazac. Pytam o nieinwazyjna metode, bo nie mialabym serca niszczyc im gniazd, czy wyrzucac juz zniesionych jajek, wiec wolalabym temu wczesniej zapobiegac, choc patrzac na moja parke, nie wiem czy to mozliwe, bo mloda zniosla jajka w niczym niewyscielanym pojemniku na pokarm…

Z gory bardzo dziekuje za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Moim zdaniem- powinnaś wstawić budkę lęgową- taki koszyczek- i zobaczyć czy samiczka sie nim interesuje. Jezeli tak- przenieś tam jajka, (kiedy zacznie tam siedzieć) . Najlepiej byłoby założyć koszyczek na pojemniku, który z czasem można usunąć.
Co do drugiego pytania- chyba mozna jakos hormonalnie kontrolować rozród ptaków, ale lepiej stworzyc dwa osobne stada- samców i samiczek- zeberki nie są agresywne, samce powinny sie tolerować. To są płodne ptaszki i w przeciwnym razie szybko dochowasz sie sporej gromadki;). Powodzenia życzę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...