Jump to content
Dogomania

Berneńczyk szczeniak- dysplazja


Sokół1994

Recommended Posts

Cześć Wam;]
Od 2 tygodni mieszka ze mną niejaki 2,5 miesięczny berniś. Zawsze chciałam mieć takiego psa, interesuję się ta rasą bardzo długo, przeczytałam wiele książek, jednak chciałabym poznać wasze zdanie na temat dysplazji u tych wspaniałych psów. Wiem, że niestety jest ona u nich bardzo częsta i zastanawiam się czy są jakieś mniej lub bardziej skuteczne sposoby zminimalizowania ryzyka, że piesek w przyszłości się nabawi tej choroby. Chciałam jeszcze dodać, że niestety do moich drzwi wejściowych prowadza schody, a słyszałam, że szczególnie szczeniaki tej rasy nie powinny po nich chodzić do 1 roku życia. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady i uwagi
z góry dzięki za odpowiedzi;]

Link to comment
Share on other sites

Czy piesek jest z rodowodem? Jeśli jest czy rodzice mieli robione badania na dysplazje? Kupowanie szczeniaka po przebadanych rodzicach ogranicza możliwosć tego, ze twój szczeniak będzie miał dysplazje ( ale jej nie wyklucza!) po rodzicach bez papierów/ nieprzebadanych w kierunku dysplazji jest dużo większe prawdopodobieństwo że twój piesek może mieć dysplazje. Pójdź do weterynarza i zapytaj w jakim wieku można zrobić zdjęcia stawów biodrowych które potwierdzą lub wykluczą podejrzenie dysplazji. Labrador mojej koleżanki miał robione zdjęcie w wieku 7 miesięcy.
Dysplazja nie jest jedynym problemem u tej rasy. Jak u wielu innych. Moja koleżanka kupiła 3 lata temu berneńke bez rodowdu w wieku 1,5 roku musiałą ją uśpić bo młoda miała raka kości :( Teraz kupiła berneńczyka z rodowodem i jak narazie rozwija się prawidłowo :)
Tak więc jeszcze raz idź do weta i zapytaj o możliwość zrobienia zdjęć ewentualnie zapytaj jakie witaminy możesz mu podawać

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='szalej']Czy piesek jest z rodowodem? Jeśli jest czy rodzice mieli robione badania na dysplazje? Kupowanie szczeniaka po przebadanych rodzicach ogranicza możliwosć tego, ze twój szczeniak będzie miał dysplazje ( ale jej nie wyklucza!) po rodzicach bez papierów/ nieprzebadanych w kierunku dysplazji jest dużo większe prawdopodobieństwo że twój piesek może mieć dysplazje.[/QUOTE]

Całkowicie się z tym zgadzam. A poza tym, nie możesz nic w sprawie dysplazji robić, albo będzie się rozwijała albo nie, a ty tylko możesz to kontrolować ;( Znam się na tym co nieco ponieważ mój czteroletni owczarek ma dysplazję

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...