Jump to content
Dogomania

Luminal


Jowita84

Recommended Posts

Witam,
mój pies miał wczoraj rano padaczkę-taka przynajmniej była diagnoza lekarza.Pierwszy raz mu sie to zdarzyło,a jest już starszym jegomościem,bo 13-letnim...Dostał więc serię zastrzyków(chyba z 5 lub 6)i lek o nazwie luminal.Jest to lek przeciwpadaczkowy w formie czopków,na ulotce pisze że również uspokaja i działa nasennie...
I wszystko fajnie,pięknie,ale mój Rydzu od wczoraj od południa kiedy to zaaplokowałam mu pierwszego czopka jest roślinką,cały czas śpi
a kiedy już po paru dobrych godzinach wstał-zataczał się jak pijany albo naćpany...a co najgorsze to nie chce w ogole jeść-wczoraj cały dzień nie jadł,a dziś też nawet nie tknął jedzonka.Pije bardzo niewiele,więc przejęłam inicjatywę i daję mu wodę przez strzykawkę...Nie podoba mi się i martwi mnie jego stan,a najbardziej to,że nic nie je...Dziś idzie znów do weterynarza na kontrolę i coś mi się zdaje,że spędzi tam godzinę pod kroplówką,bo jest tak wycieńczony i apatyczny,że aż się serce ściska...Powiedzcie,co mam robić?Czy jest jakiś sposób żeby namówić go do jedzenia?Czy jest jakas alternatywa dla luminala,która nie działałaby tak drastycznie na niego?Nie chcę zrobić z mojego psiska starego wiecznie naćpanego narkomana,jednak chcę mu pomóc...ten atak padaczki był straszny i gwałtowny...jeszcze mam go w pamięci i nie chcę aby tak się stało ponownie...Czy ktoś leczył swojego psa luminalem?Jaki to miało efekt?Proszę o pomoc...bo już nie wiem co robić...:-(

Link to comment
Share on other sites

Po pierwszym ataku nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to padaczka. Przyjmuje się, że jednorazowy atak może każdemu się przydażyć. Powodem ataków nie koniecznie musi być padaczka, inne przyczyny to chora wątroba, zatrucie, wysoka temperatura.

Być może dawka luminalu była za silna stąd taki stan psa. Idź z nim koniecznie do lekarza.

Link to comment
Share on other sites

Temperature mozna wykluczyc,bo mial mierzona i wszystko w normie...co do watrob y to nie jestem pewna ...ale cos mi caly czas mowi ze to moglo miec zwiazek z jego lapami.Rydz jest po wypadku,ktory mial w sierpniu zeszlego roku i po tym ma trwaly uraz tylnych konczyn-zwyrodnienia stawow,zanik miesni i powtarzajace sie co jakis czas stany zapalne...Wczesniej mial w przeszlosci juz dwa ataki bolu ale nie az tak gwaltowne jak ten wczorajszy...mysle ze wczoraj musial dostac jakiegos skurczu,albo odezwala sie tamta kontuzja...dziwie sie ze weterynarz zdiagnozowal padaczke,skoro wiedzial ze Rydz ma problem z lapami...skad tu nagle padaczka???Do weterynarza ide...zobaczymy co powie...

Link to comment
Share on other sites

Witam!
Z tego co mi wiadomo, trudno powiedzieć po pierwszym ataku, że to padaczka. Ale myślę, że były też inne symptomy tej choroby skoro wet powiedział, że to padaczka. Luminal przelicza się na 1 kg wagi ciała (napisz jakiego masz dużego psa i ile mu podałaś Luminalu. Ciekawi mnie to, bo już troszkę zaznajomiłam się i z padaczką i z działaniem Luminalu.
Jakiemu wypadkowi uległ pies?
Mam psa padaczkowca od 2 lat i udało mi się uspokoć ataki. poczytaj mój wątek "padaczka" [url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=30208[/url]
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jowita84']Czy ktoś leczył swojego psa luminalem?Jaki to miało efekt?Proszę o pomoc...bo już nie wiem co robić...:-([/quote]

Mój pierwszy pies miał padaczkę pourazową (moja mama wyrwała go z rąk oprawców) i był leczony chyba właśnie luminalem. Mówię "chyba", bo to było dawno temu, byłam wtedy jeszcze młodziutka i dobrze nie pamiętam. Bibuś po luminalu też był senny, apatyczny, taki.. spowolniony. Dostawał też chyba jakieś inne leki, ale zupełnie nie pamiętam, jakie...
Wydaje mi się, że luminal jest lekiem przestarzałym i napewno istnieją już leki nowej generacji, które nia dają tak silnych skutków ubocznych. Wiem, że u ludzi stosuje się klonazepam (przeciwdrgawkowy, przeciwlękowy i uspokajający), ale on z kolei silnie uzależnia...

P.S. Luminal, tak samo jak inne leki uspokajające, nie leczy, tylko likwiduje objawy. Nie jestem pewna, czy istnieją leki, które [B]leczą[/B] padaczkę.

Link to comment
Share on other sites

Witam!
Z tego co wiem padaczka nie jest chorobą, jakby to nazwać, pierwotną. Ataki padaczki występują w następstwie urazów głowy, guzów mózgu, innych ciężkich schorzeń w organiżmie. A więc należy poszukać przyczyn tej choroby w organiżmie chorego. Myślę, że leczenie padaczki polega właśnie na zlikwidowaniu czy też ograniczeniu siły i częstotliwości ataków.
Myślę, że Luminal jest do tego przydatny. Nie twierdziła bym, że jest to lek przestarzały, powiedziała bym od dawna stosowany.
Zaznaczam, nie jestem lekarzem (mam psa padaczkowca) i jest to moje prywatne zdanie.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mam malego psa,siega gdzies powyzej polowy lydki...wazy 8-9 kilo....z reguly 9 tylko ostatnio schudl 1 kilogram...z tym ze padaczka moze byc wywolana jakims urazem w organizmie moge sie zgodzic,poniewaz dzis dowiedzialam sie ze w jego przypadku mogla to spowodowac chora watroba(zoltaczka)...ma tez slabe serduszko...:(musze isc z nim na badanie krwi zeby mozna bylo cos stwierdzic na pewno....jestm ciekawa czym moze byc wywolana zoltaczka...moj bidulek,tak strasznie cierpi:placz:

Link to comment
Share on other sites

Również mam padaczkowca, więc napiszę swoje zdanie:)

Przychylam się do poprzednich opinii, że jeden atak nie oznacza padaczki. Dziwne, że wet od razu postawił taką diagnozę. Z reguły na początku zalecają obserwowanie psa.
Co do Lumialnu to owszem powoduje ospałość (z różną siłą, zależy od psa),ale z Twojego opisu wynika, że dawka może być za silna skoro jest aż tak zobojętniały. Zazwyczaj zaczyna się od dawki minimalnej i obserwuje reakcję rganizmu (bo po co dawać za dużo?).
Co do opinii nt. leków padaczkowych u psów to słyszałam kilkakrotnie z różnych źródeł, że stosuje się Luminal (lek niewątpliwie stary), ponieważ na niego psy najlepiej reagują. Próby podawania innych "ludzkich" leków przeciwpadaczkowych kończyły się wymiotami, biegunkami itd. Od razu zaznacza, że piszę tylko to co słyszałam.
Mój pies bierze Luminal, a ostatnio jako pomocniczy dołączono mu bromek potasu. Zapytaj weta może właśnie ten bromek lepiej będzie mu służył?
Jednak na twoim miesjcu nie zaczynałabym od razu od podawania leków. Czekałabym ewentualnie na kolejny atak który potwierdziłby diagnozę.
Poza tym jak słusznie napisała beka, jeśli ataki występują rzadko to nie ma sensu faszerować psa silnymi lekami.

Link to comment
Share on other sites

Moj psiul dostawal luminal przy ostrym zapaleniu płuc. Poprawka.....dostaje go nadal.
Ale nie dostaje w czopkach tylko w zastrzykach. Bardzo dużo po nim spi . Wet mi wyjaśniła że działanie luminalu jest bardzo szerokie, podaje się go nie tylko przy padaczce ale i przy innych schorzeniach np:jest to lek o długotrwałym działaniu nasennym, w małych dawkach działa uspokajająco, przeciwdrgawkowo, przeciwwymiotnie, obniża napięcie mięśni gładkich; stosowany w nerwicach, pląsawicy,migrenie, bezsenności, [U]padaczce. [/U]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hmmm
padaczka jest w sumie choroba nie do konca zbadana. Na pewno jest pourazowa, ale o podłozu genetycznem tez moze wystepowac(tylko pozniej sie ujawnia).
+ - tłumaczac jest nadniernym przepływem impulsów nerwowych do mózgu. Implsów dociera za duzo w zbyt szybkim tempie i własnie przez to obserwujemy ataki padaczkowe. Własnie dlatego luminal- silnie uspokajający i nasenny- padaczki nie mozna wyleczyc, ale mozna za pomoca odpowiednich leków stymulowac ilosc impulsów nerwowyc docierających do mózgu. Podawanie zaczyna sie od sredniej dawki, która poxiej się koryguje w zależności od ataków i samopoczucia psa. DAwka lminalu na psa to 2-5 mg/kg masy ciała.
Innym ludzkim lekiem uzywanym w wet. jest mizodine. ale mniej psów go toleruje

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Mam pytanie. Moj pies ma ataki padaczki .Wazy 30 kilo i dostal dawke pol tabletki 2 razy dziennie (tabletka 100 ).Tabletki zaczla brac w poniedzialek a dzis jest czwartek i pies jest zamiast wycisony - bardzo pobudzony, malo spi - cala noc piszczal -wyje w ciagu dnia i widac ze jest oszolomiony .Lekarz powiedzial ze jesli zauwazy jakies niepokojace objawy to zmniejszyc dawke o polowe , ale teraz jak czytam opinie to on juz w tym momencie dostaje minimalna dawke .Dodatkowo dzis mial atak - duzo mniejszy niz poprzednie ale jednak . Co radzicie zmniejszyc dawke czy czekac?

Link to comment
Share on other sites

Dopiero zaczynacie leczenie, które polegać ma (między inymi) na ustaleniu dawki leku.To bardzo ważne i możliwe tylko pod kontrolą wet-a. Musisz bardzo uważnie obserwować psa, podawać leki o określonej porze z dokładnością do 15 min. i być w kontakcie z lekarzem.Tylko on może Ci odpowiedzieć na to pytanie. Piszesz o pobudzeniu psa a chcesz zmniejszyć dawkę leku na uspokojenie. Podam Ci link do tego tematu , poczytaj i jak najszybciej skontaktuj się z wet-em.[url]http://www.dogomania.pl/threads/127712-Luminal-i-inne-leki-ustalenie-dawki/page5[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Osobiście uważam że dawka luminalu jest za mała.30 kg pies powinien dostawać co najmniej 2x dziennie 100mg czyli 2 tab.luminalu.A oszołomienie,piszczenie i bezsenność to aura przed atakiem a nie działanie leku.Mam drugiego psa z padaczką i z doświadczenia i toku ich leczenia wiem że podawanie luminalu zaczyna się od dawki najwyższej i stopniowo ją zmniejsza do osiągnięcia pozytywnego efektu.Początkowo pies może być splątany,senny,zagubiony ale tolerancja na lek się zwiększa i zachowanie wraca do normy.Dotyczy to oczywiście psa ze zdiagnozowaną padaczką.Pozdrawiam i dużo zdrowia dla psiaka.

Link to comment
Share on other sites

Są różne szkoły ustalania dawki Luminalu - mój pies diagnozowany we Wrocławiu w Klinice przy UP miał początkowo dawkę 85 mg 2 razy dziennie i dawka była zwiększana (waga psa 42kg). Doszliśmy do 2 razy 125 + łyżka sol.Erlemajeri + zioła i dopiero był efekt. Słyszałam też, że u zwierząt jak u ludzi różna bywa tolerancja na lek. Nie można się spodziewać efektu natychmiastowego, potrzeba czasu , spokoju i wielkiej cierpliwości.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...