Jump to content
Dogomania

Pies z chorymi stawami - jak karmić? Co podawać?


nomiczek

Recommended Posts

[quote name='nomiczek']Najbardziej wkurza i zastanawia mnie jedno. Jak bylam z kociakiem u weta podpytalam o te sprawe. Powiedziala mi (wet) ze u dogow to czesty problem i ze rutynowo przeprowadza sie badania, ze ok 3-4mca jeszcze mozna operowac i znaczaco usprawnic psiaka. Jak rozumiem hodowcy takie badania przeprowadzaja obowiazkowo? Ten psiak zostal kupiony od ludzi, ktorzy maja hodolwe - psy z rodowodami, wystawowe - z osiagnieciami. Spiewka stara jak swiat "ostatni z miotu". Czy tez nasuwa sie wam, ze hodowca zrobil badania - wyszla mu dysplazja - i postanowil pozbyc sie psiaka za pare stowek zeby miec z glowy problem? :angryy:[/QUOTE]

Jestem właścicielką doga niemieckiego.

Dziedziczna dysplazja u dogów nie jest zbyt często spotykana. Nie operuje się także szczeniąt w tym wieku, mimo tego, ze łapy psa w wieku szczenięcym przez weta, który nie ma doświadczenia w leczeniu tej rasy mogą wyglądać niepokojąco.

I tak jak naprawdę rzadko spotyka się problemy z dysplazją dziedziczną (w porównaniu z innymi rasami), tak bardzo często łapy "psują się" przez niewłaściwe odżywianie psa w fazie dorastania. Dogi są drogie - nie z powodu ceny początkowej a utrzymania.
Kazdy dzień złego odżywiania dozego szczenięcia odbije się później na jego zdrowiu.
Miarodajne badania na dysplazję można robić ok. 15 miesiąca (18? dokładnie nie pamiętam). Nie jest obowiązkowe u psów hodowlanych(małe ryzyko wystąpienia dysplazji dziedzicznej, spore- problemów związanych z takim badaniem: narkoza)
Wygląda więc niestety, że to Twoi tesciowie przyczynili się do problemów z łapami swojego psa, nie hodowca.

właśnie - w pierwszym poście napisałaś, ze to pies bez rodowodu, w ostatnim, ze [quote]Ten psiak zostal kupiony od ludzi, ktorzy maja hodolwe - psy z rodowodami, wystawowe - z osiagnieciami. Spiewka stara jak swiat "ostatni z miotu". [/quote]
Jaka to hodowla? Proszę o informacje na priva albo tu. To, co zrobili (sprzedajac szczenię bez rodowodu) kwalifikuje się do poiformowania o tym ZK.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sylvia_76']Dziedziczna dysplazja u dogów nie jest zbyt często spotykana. Nie operuje się także szczeniąt w tym wieku, mimo tego, ze łapy psa w wieku szczenięcym przez weta, który nie ma doświadczenia w leczeniu tej rasy mogą wyglądać niepokojąco.[/quote]

Niestety jestem zupelnie nie w temacie - nie mam wiedzy na ten temat. Wlasnie dlatego zwrocilam sie do was - dogomaniakow. Powtorzylam jedynie co mi wet powiedzial. Z tym, ze to iz sprawdza sie czy jest taka wada u psow hodowlanych - wywnioskowalam sama, byc moze blednie - bo to nie zostalo wprost powiedziane.

[quote name='Sylvia_76']w pierwszym poście napisałaś, ze to pies bez rodowodu, w ostatnim, ze
Jaka to hodowla? Proszę o informacje na priva albo tu. To, co zrobili (sprzedajac szczenię bez rodowodu) kwalifikuje się do poiformowania o tym ZK.[/quote]

Tak, wiem o tym. Postaram sie to ustalic. Gdy mi sie uda - napisze. Wlasnie dlatego przyszlo mi na mysl, ze byc moze hodowca wiedzial o wadzie psiaka i zechcial sie go pozbyc.

Poza tym - masz absolutna racje z tym, ze problemem jest zle zywienie. W koncu bez badan - nie wiadomo co mu jest. Byc moze "tylko" dysfunkcja stawow przez zly pokram. Tu niestety problem jest zlozony - to nie jest tak, ze nie mial zapewnionej dobrej karmy - mial, tesciowie o to zdabali, tylko nie byla mu ona podawana przez opiekunow (starsi ludzie o typowym podejsciu - dac psu byle co i bedzie ok) i teraz moze byc podobnie. Karma stoi w koncie a pies dostaje jakies kluchy bo ciezko przetlumaczyc, ze to jest zle podejscie. To dosc dziwna sytuacja ale nie bede tego oceniac. Zastanawiam sie czy w tej sytuacji nie bylby wyjsciem duzy podajnik do karmy. Wtedy nie trzeba byloby prosic o sypanie psu karmy do miski.

Tylko wiesz - to co ja bym starala sie zrobic w tej sytuacji a to co jest robione - to dwie inne sprawy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nomiczek']Prosze was, dogomaniacy, o pomoc.

Rodzice meza maja psa - pseudo-doga (no niestety kupili "rasowego-nierodowodowego", ech... trudno, stalo sie, nie mam wplywu).

Psiak ma 3 lata. Ostatnio ma problemyz chodzeniem. Sa dni, w ktorych nie ma sily wstac - problemem sa stawy biodrowe.

Psiak byl zle odzywiany - jakims domowym jedzeniem, duza iloscia makaronow itp. :( Ponoc dostawal jakas karme sporadycznie ale nie moge dowiedziec sie jaka. Wiem jedynie, ze w pierwszych miesiacach zycia byl karmiony Royalem.

Dowiedzielismy sie o tym teraz - i chcemy polecic im dobra karme i odzywki. Niestety nie znamy sie za dobrze. Co mozecie poradzic w tym konkretnym przypadku? Jaka karme pod katem stawow dla duzego psa? Czy sa jakies specjalistyczne - weterynaryjne - na taki problem? Jakie odzywki? Jakie dzialania? Bardzo nam zal tego psiaka :([/quote]

Polecam PROFormance Super Premium ma wszystkie potrzebne składniki w składzie dla Twojego pieska.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Proszę pomóc wzbogacić/uzupełnić dietę psa chorego na dysplazję.
Sunia owczarka podhalańskiego, 4 lata, prawie od zawsze na jedzeniu gotowanym. Na razie brak widocznych objawów choroby, jednak zdjęcia nie kłamią. Jest pod stałą kontrolą weterynarza.
Co powinna jeść i w jakich ilościach, a czego nie powinna?
Bardzo prosze o wszelkie rady.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Czy ktoś ma doświadczenie z preparatem Fitmin-Stawy? Suka nadwerężyła ścięgna w kolanie, a jako, że jest psem mocno aktywnym, chciałabym, żeby szybko wróciła do zdrowia... Gotuję jej galaretki, ale przydałby się pewnie jeszcze jakiś "wspomagacz".

Opis produktu z allegro:

[QUOTE][FONT=verdana][SIZE=2][B]Preparat wzmacniający chrząstki stawowe. Fitmin Stawy jest skomponowany z chrząstki rekina i suszonych małży, zawiera też skuteczne poziomy witaminy C, E, selenu, manganu, cynku i miedzi. Dlaczego działa? Jeżeli popatrzymy na chrząstkę pod mikroskopem, widzimy siatkę splecioną z białka zwanego kolagenem, w której są ułożone komórki stawowe i duże, skomplikowane molekuły siarczanu chondroityny i siarczanu glukozaminy. Substancje te wiążą wodę, dzięki czemu chrząstka jest elastyczna i potrafi działać tłumiąco. Chrząstka umie się sama odtwarzać. Do tego są potrzebne funkcjonujące komórki stawowe. Nie tylko rozmnażają się i zastępują stare lub uszkodzone komórki, ale produkują również kolagen i inne niezbędne substancje. Do tworzenia kolagenu jest niezbędna witamina C i miedź. W razie ich braku włókna w sieci białkowej nie są skrzyżowane i zacznie tracą na wytrzymałości. Potrzebne są też niektóre pierwiastki śladowe i witaminy, zwłaszcza mangan i cynk. Cynk działa jako wyzwalacz i regulator tworzenia białek, mechanizm ten nazywa się „cynkowe palce”. Ochronę komórek stawowych przed uszkodzeniem zapewnia przeciwutleniający system obronny, którego niezbędną częścią jest selen, witamina E i C.[/B][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Zastanawiam się nad tym suplementem zamiast preparatów arthro-... i tak dalej. Nie ukrywam, że sporym plusem jak dla mnie jest niska cena Fitmina. Szkoda tylko, że jest dość trudno dostępny.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='evl']Czy ktoś ma doświadczenie z preparatem Fitmin-Stawy? Suka nadwerężyła ścięgna w kolanie, a jako, że jest psem mocno aktywnym, chciałabym, żeby szybko wróciła do zdrowia... Gotuję jej galaretki, ale przydałby się pewnie jeszcze jakiś "wspomagacz".

Opis produktu z allegro:



Zastanawiam się nad tym suplementem zamiast preparatów arthro-... i tak dalej. Nie ukrywam, że sporym plusem jak dla mnie jest niska cena Fitmina. Szkoda tylko, że jest dość trudno dostępny.[/QUOTE]

GIOM ma produkty do regeneracji stawów: [URL]http://www.giom.pl/[/URL]
Ja osobiście biorę od nich biotynę i bardzo sobie chwalę.
Można do nich napisać e-maila na pewno coś doradzą.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Odpowiednia dieta i karma to jedno, a aktywność to drugie. Może będzie potrzebna rehabilitacja dla pieska, żeby szybciej wrócił do zdrowia. Mam na myśli zajęcia na bieżni wodnej. [URL="http://www.psychodnia.pl/#/filmy"]Tu[/URL] jest filmik jak to wygląda.

Link to comment
Share on other sites

dziewcyny prosze o rade mamsuczke 10 letnia kundelke ma chore stawy biodrowe, podaje cani feli co jeszcze jej dac?a karme jaka? acana zwykla wystarczy? na rc mobility mnie nie stac.
znalazlam jeszcze arion dla psow starszych..........

Link to comment
Share on other sites

Na stawy musi być w karmie glukozamina i siarczan chondroityny. Nie zwracaj uwagi na cenę worka tylko na dawkowanie, czy 3zł. dziennie na pieska to dużo?
Polecam karmę PROFormance Senior Care. Jest na bazie jagnięciny i ma podwójne dawki glukozaminy i siarczanu chondroityny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='katrin78']Na stawy musi być w karmie glukozamina i siarczan chondroityny. Nie zwracaj uwagi na cenę worka tylko na dawkowanie, czy 3zł. dziennie na pieska to dużo?
Polecam karmę PROFormance Senior Care. Jest na bazie jagnięciny i ma podwójne dawki glukozaminy i siarczanu chondroityny.[/QUOTE]

Moim skromnym zdaniem w żadnej karmie nie ma aż tyle chondroityny i glukozaminy, żeby przy chorym na stawy psie zrezygnować z dodatkowych suplementów. Ja karmię karmą klasy super premium z jagnięciną (suka alergiczka), do tego Dolfos Arthrofos Forte i jest wszystko w porządku.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli pies dobrze toleruje acanę, to acana chyba lepsiejsza niż arion.
A ten artros to co to jest? Suplement?
Zajrzyj na forum krakvetu - tam jest parę fajnych wątków o suplementach na stawy. M.in o podawaniu preparatów dla koni - wychodzi podobno znacznie taniej a skład ponoć ten sam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='katrin78']Na stawy musi być w karmie glukozamina i siarczan chondroityny. [/QUOTE]

Z tym w pełni się zgadzam.
Jak karmi sie zwykłą karmą niezbędne jest dodawanie preparatu własnie z glukozaminą i chondroityną. (preparaty tego typu nie są takie tanie.
Moim zdaniem lepsze jest stosowanie specjalnej dobrej karmy, np. [B]Techni-Cal Bone & Joint[/B] lub odpowiedniej innej z tymi składnikami jak RC, Huse czy Bozita.
Nie wiem, czy była konsultacja u doświadczonego weterynarza ortopedy, bo on może najlepiej dopasować odpowiednią kurację dla psa. Są przecież też zastrzyki (b.dobre ale drogie), które wspomagają proces leczenia stawów.
Ostatnio zaszokowała mnie siostra, która brała tę samą kurację (rok temu - zastrzyki), co ja aplikowałem psu trzy lata temu i mój pies aktualnie nie ppotrzebuje już żadnej kuracji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czeslaw Zablocki']
Moim zdaniem lepsze jest stosowanie specjalnej dobrej karmy, np. [B]Techni-Cal Bone & Joint[/B] lub odpowiedniej innej z tymi składnikami jak RC, Huse czy Bozita.
[/QUOTE]

Lepsze niż co? Poczytaj dokładnie wypowiedzi wyżej - w żadnej karmie nie ma [B]aż tyle[/B] chondroityny i glukozaminy, żeby zrezygnować z dodatkowej suplementacji.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Lepsze niż co? Poczytaj dokładnie wypowiedzi wyżej - w żadnej karmie nie ma [B]aż tyle[/B] chondroityny i glukozaminy, żeby zrezygnować z dodatkowej suplementacji.[/QUOTE]
W ww. TCI jest 2100 mg glukozaminy i chondroityny w 1 kg karmy.
Nadal uważasz, że zawsze nie można rezygnować z dodatkowej suplemacji?
Pamiętaj, że przedawkowanie może wręcz zaszkodzić psu.

Link to comment
Share on other sites

z tego co wiem przedawkowanie glukozaminy nie jest problemem, inną kwestią jak jest przyswajalna z karmy - czasami różnie. Zgadzam się z evel, dla psa z problemami lepiej dać dodatkowe suplementy.

są już karmy, w których dodatkowo na stawy znajdziesz kolagen .. ale nie będę polecał konkretu, ale wiem że są :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Według mnie lepiej jest skonsultować żywienie psa chorego na stawy z psim dietetykiem. W tej warszawskiej Psychodni na Heroldów dość dobrze mają rozwiniętą rehabilitację i leczenie psów. Z tego co wiem, to oprócz specjalistów mają tam też bieżnię wodną dla psiaków, która pomaga w odzyskaniu sprawności ruchowej. Moim zdaniem warto spróbować.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

[quote name='evel']
Zastanawiam się nad tym suplementem zamiast preparatów arthro-... i tak dalej. Nie ukrywam, że sporym plusem jak dla mnie jest niska cena Fitmina. Szkoda tylko, że jest dość trudno dostępny.[/QUOTE]

[URL="http://www.krakvet.pl/advanced_search_result.php?keywords=fitmin+stawy&x=0&y=0"]Suplementy Fitmin dostać można np. tu: http://www.krakvet.pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 years later...

Tez dodam coś od siebie. Razem z Agnes (moim ukochanym owczarkiem niemieckim) polecamy syrop Aptus :) Efekty bardzo szybkie, piesek szczęśliwy bo znowu z radością biega po dworze. Widać, że nic go nie boli :) Teraz można zamówić darmową próbkę zanim kupi się duże opakowanie: http://www.nagrodobiorcy.pl/darmowa-probka-suplementu-dla-psow-i-kotow-aptus/

Kiedy ja zaczynałam go używać jeszcze nie było takiej opcji, na razie go nie potrzebujemy ale w tajemnicy powiem, że próbkę i tak zamawiam zeby mieć w razie czego w zapasie :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dla wzmocnienia stawów warto kupić karmę wzbogaconą o naturalne glukozaminy i warzywa. Taka karma jest również dobra dla psów otyłych. Odpowiednio zbilansowana dieta, dostosowana do wielkości i wieku psa zapewniu mu zdrowie oraz szczęście. Choć mój Baribal skończył 10 lat juz teraz podaję mu karmę dla psów na stawy https://uniqnordicgold.pl/mimer/  firmy Uniq Nordic Gold. 

Link to comment
Share on other sites

Zazdroszczę, że wasze psylubią syropy. Ja swojej kupuję Luposan w granulkach, teraz Luposan Senior bo moja ma już 12 lat a to rekord jak dla rottweilerki.

Na razie choć słabe łapki jakoś się porusza i nic jej nie boli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...